نابینایان در دنیای روشن کتاب

به گزارش مجله بیزبینگ، لیلا فخیم- البرز - خبرنگار: اگرچه آمار دقیقی از تعداد نابینایان البرز در دست نیست، اما با توجه به این که بیش از 800 نفر در کرج عضو جامعه نابینایان هستند مسلما این تعداد در کل استان بیشتر است. با این وجود باید شرایط به گونه ای باشد که به نیازهای مختلف نابینایان پرداخته شود.

نابینایان در دنیای روشن کتاب

بهره مندی از خدمات فرهنگی و کتابخانه ای برای نابینایان یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود، زیرا نابینایی توجیهی برای محروم شدن از کتاب خواندن نیست و باید فضا و امکانات لازم برای کتابخوانی نابینایان و فعالیت های فرهنگی آنها فراهم باشد. اکنون بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر به تنهایی در استان با 6500 عنوان کتاب صوتی و 40 نسخه کتاب بریل به ارائه خدمات به نابینایان می پردازد. اما با توجه به سکونت بسیاری از نابینایان در شهرستان های مختلف استان نیاز است تا به این قشر نیز توجه شود. با این رویکرد اکنون زمینه سازی برای ساخت کتابخانه در شهر جدید هشتگرد ساوجبلاغ انجام شده تا نابینایان این شهرستان و اطراف آن نیز از این امکانات برخوردار باشند.

  • تنها کتابخانه نابینایان البرز

رئیس اداره کتابخانه های عمومی کرج با اشاره به این که اکنون تنها کتابخانه نابینایان در البرز در کرج فعالیت می کند، می گوید: تنها کتابخانه بخش نابینایان در استان اکنون در کتابخانه امیرکبیر کرج وجود دارد که در سال 86 به کتابخانه امیرکبیر افزوده شد. این بخش تا سال های اخیر با یک کتابدار و فقط در شیفت صبح به ارائه خدمات به نابینایان می پرداخت. حسین ذکریاپور می افزاید: اکنون این کتابخانه در 2 شیفت صبح و بعدازظهر یعنی از ساعت 8 صبح تا ساعت 7:30 بعدازظهر با 2 کتابدار که هر دو هم نابینا هستند، به ارائه خدمات می پردازد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی کرج با اشاره به تعداد اعضای این کتابخانه می گوید: بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر کرج 380 عضو فعال دارد که از کل استان در این کتابخانه عضو هستند. وی ادامه می دهد: علاوه بر این تعداد، اعضای کمترفعال هم در این کتابخانه عضو هستند که با توجه به این موضوع تعداد اعضا بیشتر می شود. همچنین این کتابخانه به سیستم عضویت سراسری کتابخانه های نابینایان کشور متصل است و نابینایان با داشتن کارت عضویت سراسری می توانند از کل کتابخانه های نابینایان از سراسر کشور کتاب دریافت کنند.

  • 6500 عنوان کتاب صوتی برای نابینایان

رئیس اداره کتابخانه های عمومی کرج با اشاره به منابع کتاب این کتابخانه می گوید: این کتابخانه دارای 6500 عنوان کتاب صوتی است که بیشتر افراد داوطلب با روخوانی کتاب ها به ضبط آنها برای نابینایان می پردازند. ذکریاپور ادامه می دهد: اکنون 640 نسخه کتاب بریل و 4 عنوان نشریه بریل هم مخصوص روشندلان برای اعضا وجود دارد.

وی با اشاره به افزایش فضای بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر می گوید: در سال های اخیر بخش نابینایان کتابخانه از نظر زیربنایی به دو برابر افزایش یافت و به تبع آن قفسه ها و کتاب های بیشتری به این بخش افزوده شد. ذکریاپور با اشاره به این که در پی تجهیز این کتابخانه به یک چاپگر بزرگ برای چاپ کتاب های نابینایان هستیم، می گوید: اگر بودجه لازم فراهم شود قصد داریم چاپگری بزرگ برای تهیه کتاب های مخصوص نابینایان تهیه کنیم تا نیازهای نابینایان در مورد برخی کتاب ها مرتفع شود.

  • خدمات فرهنگی و کتابخانه ای

رئیس اداره کتابخانه های عمومی کرج با اشاره به تعامل خوب کتابخانه با مدرسه و جامعه نابینایان البرز می گوید: سعی می کنیم مراودات خوبی با این نهادها داشته باشیم تا بتوانیم خدمات بهتری به نابینایان ارائه دهیم. وی ادامه می دهد: به عنوان مثال تعامل خوبی با جامعه نابینایان البرز برای برگزاری همایش ها و برنامه های مختلف وجود دارد و اکنون بخشی از آمفی تئاتر کتابخانه به صورت رایگان در خدمت کلاس های نابینایان است. همچنین مجوز برگزاری کلاس های زبان انگلیسی برای نابینایان صادر شده است.

وی اضافه می کند: همچنین کلاس های شاهنامه خوانی، نشست های کتابخوان مخصوص نابینایان و شعرخوانی برای نابینایان برپاست که گاهی با حضور اساتید برگزار می شود. ذکریاپور به تعامل با شهرداری برای استانداردسازی سنگ فرش راستا منتهی به کتابخانه اشاره می کند و می افزاید: در نامه نگاری با شهرداری از آنها درخواست کردیم تا قسمتی از پیاده رو را که منتهی به کتابخانه می شود با سنگ فرش های مخصوص نابینایان آماده سازی کند. اکنون این کار انجام شده و اتفاق بسیار خوبی است، زیرا از مشکل بسیاری از نابینایان برای تردد در این راستا کاسته است.

  • کتابخانه، نیاز نابینایان در سراسر استان

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به این که نابینایان نیز مانند سایر افراد باید از امکانات کتابخانه ای مناسب برخوردار باشند، می گوید: در البرز اکنون فقط بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر در کرج به فعالیت می پردازد که البته برای جمعیت نابینایان استان کافی نیست. احمدعلی هراتی می افزاید: در گذشته بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر کرج فقط به صورت تک شیفت فعالیت می کرد، ولی با پیگیری های انجام شده این میزان به 2 شیفت افزایش یافت و کتابدار نابینای دیگری جذب شد که علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای بیشتر به نابینایان باعث اشتغال زایی برای نابینایان شده و این اتفاق بسیار خوبی است.

وی ادامه می دهد: با توجه به این که تعدادی از نابینایان هم ساکن 3 شهرستان نظرآباد، ساوجبلاغ و طالقان هستند و به خصوص مسکن مهر شهر جدید هشتگرد تعداد زیادی از نابینایان و افراد تحت پوشش بهزیستی را در خود جای داده، در حال زمینه سازی برای ایجاد کتابخانه نابینایان در شهر جدید هشتگرد هستیم که این کار هنوز در مراحل مقدماتی است و امیدواریم هر چه زودتر به ثمر برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 193

به "نابینایان در دنیای روشن کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابینایان در دنیای روشن کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید