سرانجام گوگل از راه رسیده است؟!

به گزارش مجله بیزبینگ، تیک تاک برای نسل Z مکانی است که زمانی که در پی پاسخ هستید باید به آن مراجعه کنید. کافه های زیبای شهر را کجا پیدا کنیم؟ برترین رستوران ایتالیایی لندن کدام است؟ چه نمایشگاه هایی در پاریس برگزار می شوند؟ و چگونه یک نامه بنویسیم؟

سرانجام گوگل از راه رسیده است؟!

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، در حالی که این موارد ممکن است پرسش هایی باشند که نسل های پیشین از گوگل می پرسند و پاسخ آن را در سایت هایی، چون Wiki How و Trip advisor می یابند نسل Z در پی دریافت مشاوره از همان اپلیکیشنی است که مملو از ترند های پایکوبی و موسیقی پاپ است.

پیش تر در سال 2021 میلادی شرکت امنیت وب و عملکرد Cloud flare گزارش داده بود که این اپیلکیشن ویدئو محور از نظر تعداد جستجو ها در پلتفرم خود از گوگل پیشی گرفته است. با بیش از سه میلیون دانلود در سرتاسر دنیا و تعداد مخاطبان رو به رشد استفاده از تیک تاک به عنوان یک موتور جستجو به سرعت در حال افزایش است تا جایی که بسیاری می پرسند آیا ممکن است در نهایت تیک تاک بتواند گوگل را کنار بزند و به فزونی چندین دهه ای آن خاتمه دهد.

در کنفرانس فناوری Brainstorm در تابستان سال گذشته پرابهاکار راغوان یکی از معاونان ارشد گوگل گفته بود که مطالعات آن شرکت نشان داده که تقریبا 40 درصد از جوانان زمانی که در پی رستوران و مکانی برای صرف ناهار می گردند این کار را با مراجعه به بخش جستجوی گوگل یا Google Maps انجام نمی دهند بلکه به تیک تاک یا اینستاگرام مراجعه می نمایند.

در این مورد راغوان لزوما نگران این نیست که عادات نسل Z برای آینده گوگل چه معنایی دارد در عوض او اشاره نمود که افزایش جمع آوری اطلاعات آنلاین به وسیله کاربران در اشکال متنوع تر در مقایسه با گذشته باعث غنی تر شدن اَشکال بصری شده است.

همان گونه که راغوان می گوید با ورود کاربران تازه به عصری که آغاز به جستجوی آنلاین در تیک تاک و اینستاگرام می نماید گوگل باید انتظارات کاملا تازه ای را ایجاد کند. راغوان می گوید گوگل باید فناوری کاملا تازه ای را به منظور همگام شدن با دو رقیب اش (اینستاگرام و تیک تاک) ایجاد کند.

استفاده از تیک تاک به عنوان یک موتور جستجو مزایای زیادی دارد: اطلاعات به روز و به سرعت (معمولا در ویدئو های کمتر از یک دقیقه) در آن موجود است. یک الگوریتم همیشه در حال تکامل در آن شما را به خوبی می شناسد و به طور کلی محتوای مجذوب کنندهی دارد.

براساس چندین مصاحبه رسانه ای که با کاربران اجرا شده بسیاری از اعضای نسل Z گفته اند که از نظرشان اطلاعات مربوط به تیک تاک شخصی تر و در نتیجه واقعی تر و ارزشمندتر از نتایج جستجو در گوگل هستند.

عبدالرحیم متخصص فناوری اطلاعات و بنیانگذار و مدیر عامل شرکت نرم افزاری Test Tips به یورونیوز می گوید: الگوریتم این پلتفرم برای ارائه محتوایی به کاربران طراحی شده که احتمالا بر اساس تعاملات قبلی شان به آن علاقمند هستند.

او می افزاید: این شخصی سازی منجر به ایجاد یک تجربه کاربری بسیار مجذوب کننده و سرگرم نماینده شده است که سبب می گردد کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر بازگردند. علاوه بر این، تیک تاک به مرکزی برای آموزش های DIY (خودت انجام بده، به معنای تعمیر، اصلاح، ساختن یا انجام بعضی کار های فنی در خانه یا بیرون از خانه بدون یاری خواستن از متخصصان و استادکاران آن رشته)، نکات مُد و زیبایی و موارد دیگر تبدیل شده و آن را به منبعی برای کاربران به منظور کشف محصولات، ایده ها و ترند های تازه تبدیل می نماید.

با این وجود، دقیقا همین امتیاز را می توان کم تر مثبت قلمداد کرد. الگوریتم تیک تاک با نگه داشتن کاربران در پلتفرم تا زمانی که ممکن است ترک آن اپلیکیشن را برای آنالیز واقعیت اطلاعات عرضه شده دشوارتر می سازد.

این پلتفرم که متعلق به شرکت چینی Byte Dance است هنوز انتشار اطلاعات نادرست را در پلتفرم خود جریمه نمی نماید و در عوض مشارکت و محبوبیت کاربر را در اولویت قرار می دهد.

با این وجود، علیرغم آن که محبوبیت تیک تاک در حال افزایش است و این اپلیکیشن در حال کاستن از محبوبیت گوگل است بعید به نظر می رسد که به طور کامل جایگزین موتور جستجوی شماره یک دنیا گردد.

نیک سوان کارشناس فناوری و بنیانگذار سایت SEO Testing ابزاری که به مشتریان یاری می نماید تا ترافیک جستجوی گوگل را افزایش دهند می گوید: علیرغم آن که کاربران فناوری نسل Z ممکن است برای انواع جستجو ها به تیک تاک تکیه نمایند با این وجود، طرح این ایده که تیک تاک از گوگل به عنوان موتور جستجوی شماره یک در دنیا پیشی بگیرد چه برسد به آن که گوگل را منسوخ کند بسیار دور از واقعیت و تحقق یافتن به نظر می رسد.

هانا کمپبل یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت بازاریابی دیجیتال One Twelve Agency می گوید: گوگل هنوز کار های زیادی برای انجام دادن دارد. فکر نمی کنم امکان جایگزینی کامل گوگل با تیک تاک وجود داشته باشد. هم چنین، ما نباید فراموش کنیم که نسل Z نیز از گوگل استفاده می نماید. تیک تاک برای تحقیق در خصوص اطلاعات سخت یا توصیه های خاص برای یک موضوع یا جغرافیای خاص خوب نیست. به همان مقدار که استفاده از جستجوی تیک تاک برای نسل Z در حال تغییری قدرتمندی است هنوز چندین نسل قدیمی تر از نسل Z وجود دارند که هرگز این روند را دنبال نمی نمایند.

گوگل نیز طی دو دهه معروفیت خود را به دست آورده است و به طور کلی قابل اعتمادتر از اطلاعات موجود در تیک تاک است. هم چنین، موتور جستجوی گوگل در جمع آوری اطلاعات سریع تر عمل می نماید و تیک تاک در این زمینه عقب تر است.

علاوه بر این، گوگل نیز دائما در کوشش برای بهبود و همگام شدن با رقابت است.

کمپبل می گوید: عاقلانه است که از فکر کردن به گوگل به عنوان یک عامل ثابت اجتناب کنیم. علیرغم آن که رابط کاربری گوگل از زمان انتشار نسخه بتا در سال 1998 میلادی به سختی تغییر نموده فناوری و الگوریتم های پشت رابط کاربری براساس احتیاج های کاربران و تبلیغ نمایندگان تنظیم و به روز می شوند.

او می افزاید: برای مثال، اگر تیک تاک به علت خسته شدن کاربران از پست های تبلیغاتی بیش از حد در گوگل آغاز به سبقت گرفتن در جستجو کند، احتمالا گوگل الگوریتم خود را برای کاستن این مشکل تغییر خواهد داد.

سوان می گوید: اگر گوگل بتواند اطمینان حاصل کند که کاربران اش همیشه از این که به مقدار کافی در خصوص یک موضوع آموخته اند و پس از خواندن محتوای وب سایت به ویژه بدون احتیاج به جستجوی مجدد برای اطلاعات دیگر به مقدار کافی در خصوص یک موضوع آموخته اند و احساس رضایت می نمایند آن گاه این کار را براحتی انجام خواهد داد و می تواند موتور جستجوی شماره یک در دنیا باقی بماند.

در این میان، ممکن است گوگل کوشش کند تا اندکی بیش تر شبیه یک اپلیکیشن ویدئویی مشابه تیک تاک گردد. گوگل در سپتامبر سال گذشته ویژگی های تازه ای را معرفی کرد که جستجو را به تجربه ای سریع تر و بصری برای کاربران تبدیل می نماید.

نتیجه جستجویی که به آن عادت نموده ایم یعنی 1 صفحه از 1384 صفحه متن و پیوند های سیاه به سفید ممکن است به زودی به گذشته تبدیل گردد مانند وضعیتی که برای سلفی گرفتن از بالا ایجاد شد!

با این وجود، ماریتا گلاوان استراتژیست ارشد در آژانس بازاریابی AMV BBDO می گوید: گوگل هم چنان بیشترین اطلاعات را در خصوص نحوه جستجوی افراد، درک نحوه پردازش اطلاعات و رفتار انسانی خواهد داشت و با به روز رسانی های خود برای ایجاد نتایج پویاتر منبع واحدی به منظور جمع آوری اطلاعات از چندین نقطه تماس خواهد بود.

او می افزاید: تا زمانی که تیک تاک نتواند به عنوان فروشگاهی یکجا برای تمام اطلاعات عمل کند و سازندگان آن نتوانند پرسش های کاربر را به خوبی گوگل درک نمایند آن پلتفرم برای پیشی گرفتن کامل از گوگل کوشش خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2232

به "سرانجام گوگل از راه رسیده است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام گوگل از راه رسیده است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید