چرا باید فردا یک ساعت چراغ ها را خاموش کنیم؟

به گزارش مجله بیزبینگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، شهر تهران از سال 1390 با خاموشی المانهای مهم شهری نظیر برج میلاد، آزادی و دیگر المانهای مهم منطقه ها 22 گانه به رویداد بین المللی ساعت زمین که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال به مدت یک ساعت در سراسر جهان به وقت محلی از ساعت 20:30 الی 21:30 برگزار می شود، پیوسته است.

چرا باید فردا یک ساعت چراغ ها را خاموش کنیم؟

ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده از طریق صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که طی آن خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت اثرات تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را به یاد می آورند.

ساعت زمین رویدادی است که از یک ایده ساده شروع شد که نخستین بار از طریق روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال 2007 مطرح شد و 2.2 میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ های غیرضروری کردند و در پی این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند. این اقدام نمادین بهانه ای است برای جلب توجه مردم جهان به شرایط محیط زیست، آموزش جوامع محلی، درختکاری و جلب توجه مقامات سیاسی به برنامه های این رویداد.

در ایران نیز این رویداد از سال 1390 با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران برگزار شد و در سال 1391 تعداد بیشتری از شهرها و اِلمانهای معروف کشور به این حرکت پیوستند و علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز در این رویداد چراغ های خود را خاموش کردند.

بنا بر گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ با توجه به اهمیت جلب مشارکت مردم و افزایش آگاهی عمومی نسبت به گرمایش جهانی و لزوم تشویق شهروندان به کاهش مصرف انرژی موضوع به شهرداری های منطقه ها ابلاغ شده و این برنامه در طرح استقبال از نوروز 1401 با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی با مشارکت خانه های محیط زیست محلات و کانون های محیط زیست با مضمون اصلی خاموش کردن روشنایی المان های مهم و شاخص منطقه و فضاهای شهری دارای پتانسیل، در قالب رویداد ساعت زمین در تاریخ 26 مارس 2022 میلادی 6 فروردین ماه 1401 در دستور کار قرار گرفته است.

آئین ساعت زمین 1401 شنبه، 6 فروردین مصادف با 26 مارچ از ساعت 20 و 30 دقیقه الی 21 و 30 دقیقه به وقت محلی در سراسر جهان برگزار می شود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2084

به "چرا باید فردا یک ساعت چراغ ها را خاموش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید فردا یک ساعت چراغ ها را خاموش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید