چرا بینی میمون های پروبوسیس، این همه بلند و از دید انسان ها زشت است؟

به گزارش مجله بیزبینگ، انسان ها بینی خیلی بزرگ و بدترکیب را دوست ندارند و جراحی های زیبایی هم نشان می دهند که انسان ها به هر شیوه ممکن سعی در تغییر میزان و فرم بینی خود دارند، اما میمون های پروبوسیس نر (Nasalis larvatus) از بینی خود برای جذب جفت خود استفاده می نمایند، هم به وسیله صدا هایی که فراوری می نمایند و هم جذابیت های بصری!

چرا بینی میمون های پروبوسیس، این همه بلند و از دید انسان ها زشت است؟

هنوز که هنوز است ما طبیعیت را به مقدار کافی درک ننموده ایم، به همین دلیل میمون به اصطلاح خرطومی سوژه شوخی ها در طی سال ها و دهه ها شده اند. آنها شبیه شخصیت داستان پریانی هستند که سوسیس به بینی اش چسبانده شده.

اما این بینی بزرگ از نظر تکاملی چه سودی دارد. اگر میمونی با دست ها خیلی بلند را در نظر بگیریم، تاب خوردن ساده میان درختان می تواند یک مزیت تکاملی باشد، اما برای بینی بزرگ چه هدفی می توان تراشید؟ حفظ رطوبت؟ چنین چیزی در در جنگل های بارانی استوایی صدق نمی نماید.

این واقعیت که بینی در نرهای این گونه بسیار بزرگتر از زنان است یک سرنخ بسیار بزرگ است. یک مطالعه شش سال پیش نشان داد که بین مقدار بینی و تعداد ماده های که یک مرد می تواند در حرمسرای خود ببرد رابطه دارد.

با این حال، این سؤال را مطرح می نماید که چه چیزی چنین زائده ای برا رای ماده ها مجذوب نماینده می نماید. یک شرح این است که مجذوب نمایندهیت ربطی به ظاهر ندارد، بلکه صدا هایی که با بینی بزرگ می توان ایجاد کرد را باید در نظر گرفت. میمون ها پروبوسیس از حفره های بزرگ بینی خود برای ایجاد غرش استفاده می نمایند، که می تواند برای برقراری ارتباط در جنگل های بارانی انبوه که اغلب مسیر دید را مسدود می نماید، مهم باشد. از طرف دیگر، شاید مجموعه ای از زنان تکامل یافته اند تا آن این بینی را زیبا تصور نمایند!

شاید تشخیص این دو شرح سخت به نظر برسد، اما دکتر کاترین بالویا از دانشگاه ملی استرالیا راهی را پیدا نموده اند که این دو مورد را آنالیز نمایند.

ما دریافتیم که حفره های بینی نر ها نسبت به میمون های ماده بسیار بزرگ تر است و حفره های بینی آن ها نیز شکل متفاوتی نسبت به ماده ها دارد. توانایی انتشار صداهای بلندتر و عمیق تر به میمون های نر یاری می نماید تا سلامت و تسلط خود را حفظ نمایند. این موضوع به میمون های نر یاری می نماید تا ماده ها را جذب نمایند و نر های دیگر را بتارانند.

با این حال، دانستن اهمیت صدا ثابت نمی نماید که ظاهر آن بی ربط است.

حفره بینی در میمون های پروبوسیس نر تقریباً زمانی که به بلوغ می رسند به مقدار نهایی خود می رسد، اما قسمت جلویی بینی و نواحی گوشتی همچنان در حال رشد هستند. به ویژه، قسمت گوشتی تا جایی رشد می نماید که یک نر احتمالاً بر سایر نر ها تسلط پیدا می نماید و حرمسرایی تشکیل بدهد.

به نظر می رسد که این ناحیه گوشتی صدا را به شیوه ای بالقوه دلپذیر تغییر می دهد - گزارش شده است که نر ها هنگام درآوردن صدا، قسمت های گوشتی بینی خود را صاف می نمایند.

با این وجود، نقش اصلی آن ظاهرا بصری است. یک نر جوان مانند همواره پر سر و صدا است، اما یک نر مسن تر بینی بزرگ تری دارد که ظاهراً به او یاری می نماید تحسین نمایندگان ماده بیشتری را به دست آورد.

بالولیا معتقد است که رشد بینی به احتمال زیاد به عنوان راهی برای انتشار صدای بیشتر آغاز شده ، اما در نهایت، ماده ها ممکن است بینی بزرگ تر را معیاری زیبایی یا نشانه ای صادقانه از سلامت و تسلط و استعداد بدانند.

منبع: یک پزشک
انتشار: 5 خرداد 1403 بروزرسانی: 5 خرداد 1403 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2334

به "چرا بینی میمون های پروبوسیس، این همه بلند و از دید انسان ها زشت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بینی میمون های پروبوسیس، این همه بلند و از دید انسان ها زشت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید