کاشت کینوا برای اولین بار در قیروکارزین

به گزارش مجله بیزبینگ، رئیس مرکز جهاد کشاورزی افزر از کاشت گیاه زراعی کینوا برای اولین در این بخش اطلاع داد و گفت: مزرعه ای به مساحت یک و نیم هکتار به کاشت کینوا اختصاص یافته است که در حال حاضر شرایط این مزرعه ایده آل است.

کاشت کینوا برای اولین بار در قیروکارزین

به گزارش از ، امین پورحمزه جعفر بیگلو با اشاره به کاشت گیاه کینوا در اواخر بهمن ماه سال گذشته اظهار کرد: کینوا یک دوره رشد صد روزٍ دارد و انتظار می رود برداشت محصول در اوایل خرداد ماه انجام گردد.

او توضیح داد: مزرعه کینوا بصورت مکانیزه با مصرف ده کیلو گرم بذر کاشته شده است که به منظور آبیاری آن از سیستم تحت فشار به صورت نوار تیپ استفاده می گردد.

جعفر بیگلو با بیان اینکه کاشت مکانیزه با کامبینت در خاک های شور میزان بذر مورد احتیاج را افزایش می دهد، اضافه کرد: برای کشت دستی در شرایط معمولی خاک (غیرشور) میزان چهار تا پنج کیلوگرم بذر در هکتار کافی است.

به گفته او، برای برداشت کینوا از کمباین های برداشت گندم استفاده می گردد و پیش بینی می گردد بیش از دو تن محصول از این مزرعه حاصل آید.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی افزر گفت: تمامی مراحل کاشت و داشت این مزرعه به عنوان یک مزرعه نمایشی و ترویجی زیر نظر کارشناسان پهنه و ستادی بوده است.

او شرح داد: دانه کینوا مشهور به خاویار سبز یک شبه غله با ارزش غذایی بالاست که بسیار کم حجم و خوش هضم است و منبعی غنی از پروتئین، آهن، منیزیم، فیبر، فسفر و ویتامین B2 را فراهم می آورد.

پورحمزه جعفر بیگلو ابراز کرد: تغییر الگوی کشت در راستای حفظ منابع آبی کشور از جمله سیاست های کلان وزارت جهاد کشاورزی است که به شکل فراگیر در دستور کار قرار گرفته است.

تغییر آب و هوای ایران به سمت گرم و خشک و شور شدن تدریجی خاک های زراعی کشور از یک سو و تحمل بالای گیاه کینوا در مقابل خشکی و شوری از سوی دیگر، بیانگر منطقی برای استفاده از کینوا به عنوان یک گیاه مناسب برای رسیدن به کشاورزی پایدار، تغذیه مناسب و فراوری صنعتی است.

شهرستان قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1007

به "کاشت کینوا برای اولین بار در قیروکارزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت کینوا برای اولین بار در قیروکارزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید