گامی دیگر در چاپ سه بعدی اندام های انسانی

به گزارش مجله بیزبینگ، پژوهشگران دانشگاه بوفالو در آنالیز جدید خود، یک روش مبتنی بر چاپ سه بعدی را ابداع نموده اند که آنها را یک گام دیگر به سوی چاپ سه بعدی اندام های انسانی نزدیک می سازد.

گامی دیگر در چاپ سه بعدی اندام های انسانی

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

این که یک ماشین بتواند دستی شبیه به دست واقعی و به اندازه آن بسازد، شاید در نگاه نخست مانند یک داستان علمی- تخیلی به نظر برسد اما گروهی از پژوهشگران واقعا این کار را انجام داده اند.

این دست که ساخت آن با روش های چاپ سه بعدی، شش ساعت زمان می برد، نشان می دهد که مهندسان دانشگاه بوفالو(University at Buffalo)، پیشرفت قابل توجهی در زمینه چاپ سه بعدی بافت های انسان و فناوری زیستی اندام ها داشته اند. شاید این پیشرفت ها روزی بتواند زندگی افراد بی شماری را حفظ کند که به خاطر کمبود اندام های پیوندی در خطر هستند.

روگانگ ژائو(Ruogang Zhao)، استادیار مهندسی پزشکی دانشگاه بوفالو و نویسنده ارشد این پروژه گفت: عملکرد این فناوری، 10 تا 50 برابر سریع تر از استاندارد صنعتی است و با نمونه های بزرگی کار می نماید که دستیابی به آنها پیش از این بسیار سخت بود.

این فناوری، بر روش چاپ سه بعدی موسوم به استریولیتوگرافی(Stereolithography) و مواد ژله مانندی مانند هیدروژل ها مبتنی است که برای ساخت لنزهای طبی و چارچوب های مورد استفاده در مهندسی بافت به کار می فرایند.

چی ژو(Chi Zhou)، استادیار مهندسی صنعتی دانشگاه بوفالو و از پژوهشگران این پروژه گفت: روش ما، امکان چاپ سریع مدل هایی از جنس هیدروژل در ابعاد سانتی متر را فراهم می نماید. این روش، میزان تغییر شکل و آسیب های سلولی ناشی از قرار دریافت طولانی مدت در برابر تنش های محیطی را که معمولا در روش های متداول چاپ سه بعدی دیده می شوند، کاهش می دهد.

به گفته پژوهشگران، این روش به ویژه برای چاپ سلول هایی که دارای شبکه رگ های خونی هستند و بخش اصلی فراوری بافت و اندام های انسانی چاپ سه بعدی به شمار می فرایند، مناسب است.

این پژوهش، در مجله Advanced Healthcare Materials به چاپ رسید. ،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1508

به "گامی دیگر در چاپ سه بعدی اندام های انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گامی دیگر در چاپ سه بعدی اندام های انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید