گزارش، رویکردهای متفاوت تیم اردوغان در مورد ادلب

به گزارش مجله بیزبینگ، برخی از همراهان و مشاورین اردوغان بر این باورند که تنها راه حل گذر از بحران در ادلب، دعوت از آمریکا است. اما گروهی دیگر معتقدند که ترکیه در این حوزه صرفاً باید به نیروی خودش تکیه کند.

گزارش، رویکردهای متفاوت تیم اردوغان در مورد ادلب

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تنش بین ترکیه و سوریه در شمال غربی این کشور یعنی در منطقه حساس ادلب، همچنان داغ ترین موضوع سیاسی و دفاعی رسانه ها و محافل سیاسی ترکیه است. در این میان چنین به نظر می رسد که در دولت اردوغان و همچنین اتاق فکر حزب عدالت و توسعه و رسانه های وابسته به این حزب، اتفاق نظر کاملی در مورد تصمیم نهایی ترکیه در این مورد ادلب وجود ندارد.

برخی از همراهان و مشاورین اردوغان بر این باور هستند که تنها راهکار گذر از بحران در ادلب، دعوت از آمریکا است. اما گروهی دیگر معتقدند که ترکیه در این حوزه صرفاً باید به نیروی خودش تکیه کند.

وقتی که آنکارا مانند مسکو و تهران نمی اندیشد

یکی از مهمترین ابعاد حساس دفاعی و امنیتی در پفراینده ادلب این است که ترکیه در این میدان عملاً تنها مانده و رویکردی اتخاذ کرده که به شکل کامل با تصمیمات و نگرش های دو شریک این کشور در فرایند آستانه، یعنی ایران و روسیه تناقض و اختلاف کامل دارد. چراکه تهران و مسکو بر این باورند که اعمال حاکمیت سیاسی کامل دولت مرکزی سوریه بر شمال غربی این کشور در شرایطی ممکن و میسر می شود که ادلب، تماماً از دست تروریست ها و نیروهای افراطی خارج شده و به دست ارتش سوریه بیافتد.

اما ترکیه معتقد است که مسئله ادلب، پیچیده تر از آن است که با حمله ارتش سوریه حل شود و فعلاً باید این مشکل لاینحل باقی بماند.

رئیس جمهور ترکیه به همین دلیل در اقدامی عجیب، ضرب الاجلی مشخص کرده و به دولت اسد هشدار داده که باید تا خاتمه ماه جاری میلادی به خطوط مرزی توافق سوچی بازگشته و دست از اعمال حاکمیت بر ادلب بردارد. این درخواست رئیس جمهور ترکیه از منظر حقوق و روابط بین الملل در نوع خود عجیب ترین درخواستی است که در سالیان اخیر در مورد بحران سوریه بیان شده است.

خطرات دعوت از آمریکا

پروفسور برهان الدین توران از مشاورین رئیس جمهور ترکیه و از اعضای اصلی حلقه مشاورین امنیت ملی اردوغان، در مورد ادلب نظریه ای دارد که در میان محافل راست و چپ ترکیه، جنجال برانگیز شده است.

توران که ریاست بنیاد مطالعه بنیاد مطالعات خاورمیانه ستا را بر عهده دارد، در مورد راهکار حل اختلاف ادلب، در روزنامه صباح نوشته است که ترکیه باید به عنوان یک عضو ناتو از آمریکا درخواست کند که وارد عمل شود و موازنه را تغییر دهد.

این پیشنهاد توران در حالی بیان شده که برخی از کنندگان حزب عدالت و توسعه و روزنامه نگاران وابسته به اتاق فکر تیم ریاست جمهوری اردوغان، به شدت از این پیشنهاد ابراز انزجار کرده و معتقدند که دعوت از آمریکا برای حضور نظامی در ادلب، به معنی آن است که ترکیه به یکباره خود را به آغوش آمریکا انداخته و از استقلال سیاسی و نظامی خود صرف نظر کند.

یکی از تحلیلگران روزنامه ینی شفق که سردبیری این روزنامه را برعهده داشته و همواره در سفرهای خارجی اردوغان را همراهی می کند، این پیشنهاد را با اقدامات و دیدگاه های گروه فتح الله گولن مقایسه کرده و معتقد است ارائه چنین نظریاتی به معنی تلاش برای دور کردن ترکیه از روسیه و ضربه زدن به روابط آنکارا و مسکو است.

سردبیر ینی شفق، همچنین با تشبیه این واقعه به پایین انداختن هواپیمای جنگنده روسیه از سوی نظامیان وابسته به گولن، اعلام کرده که در این حوزه، نباید از خارجی ها انتظار کمک داشت و آنکارا صرفاً باید به قدرت نظامی خود تکیه کند.

دولت چه می گوید؟

دیروز هیات نظامی ترکیه برای دومین روز متوالی در مسکو، با مقامات سیاسی و نظامی روسیه، در مورد ادلب مذاکره کرد.

ابراهیم کالین سخنگو و مشاور امنیت ملی اردوغان دیشب در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این مذاکرات، هنوز هم به نتیجه نرسیده است.

کالین همچنین بر این موضوع تأکید کرد که تنها راهکار برای گذار از شرایط شبه بن بست کنونی در ادلب، این است که نیروهای اسد، به خطوطی بازگردند که قبلاً در چارچوب توافق سوچی به آنها اشاره شده است.

پیشنهاد زیرکانه لاوروف

درخواست غیر قابل قبول تیم اردوغان برای بازگشت نیروهای تحت فرمان بشار اسد به مرزهای توافق سوچی، در حالی بیان شده که سرگئی لاوروف دیپلمات با تجربه و وزیر امور خارجه روسیه، پیشنهاد دیگری ارائه داده که البته با رویکردهای پیشین مسکو تفاوت چندانی ندارد اما در عین حال، در بردارنده یک فرصت جدید، برای آنکارا است. لاوروف می گوید: تنها راهکار این است که تروریست ها و معارضین معتدل، از هم جدا شوند.

پیشنهاد لاوروف، یادآور انتظارات ایران و روسیه از ترکیه، برای مشخص تکلیف هیات تحریرالشام و دیگر گروه های مستقر در ادلب است.

تشویق ملی گرایان و نهی مخالفین

دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی، مرال آکشنر رهبر حزب خوب و مصطفی دستیجی رهبر حزب وحدت بزرگ، از سران و رهبرانی هستند که اردوغان را تشویق می کنند تا در ادلب، از قدرت نظامی استفاده کند. اما کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق معتقد است که ترکیه باید در جستجوی راهی برای خروج از ادلب باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 794

به "گزارش، رویکردهای متفاوت تیم اردوغان در مورد ادلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، رویکردهای متفاوت تیم اردوغان در مورد ادلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید