گشت و گذاری در یکی از پایگاه های مخفی شوروی سابق

به گزارش مجله بیزبینگ، پایگاه زیر زمینی مذکور در سال 1957 ساخته شد و هدف از طراحی آن استفاده در قالب محلی برای تعمیر و نگه داری از ناوگان دریای سیاه شوروی بوده است.

گشت و گذاری در یکی از پایگاه های مخفی شوروی سابق

به گزارش خبرنگاران به نقل از گانز مانیتور، در سال 2003 یکی دیگر از پایگاه های نظامی متروکه که برای سالیان سال پنهان مانده بود در یک شهر کوچک به نام بالاکلاوا در شبه جزیره کریمه آشکار و به موزه ای برای بازدید عموم تبدیل شد. شاید شگفت زده شوید اما این مکان در شمار سری ترین پایگاه های نظامی تاریخ معرفی شده و در واقع به اتحاد جماهیر شوروی مربوط می شود.

پایگاه زیر زمینی مذکور در سال 1957 ساخته شد و هدف از طراحی آن استفاده در قالب محلی برای تعمیر و نگه داری از ناوگان دریای سیاه شوروی بوده است. لازم به ذکر است که مقامات شوروی از ناوگان دریای سیاه به منظور مقابله با حملات احتمالی آمریکا یا دیگر کشورها و همینطور هجوم ناگهانی به آنها سود می بردند. آنها قصد ساخت و ساز پایگاهی را داشتند که در عمل غیر قابل تخریب باشد و بتواند مقابل اصابت مستقیم بمب های هسته ای تا وزن حداکثر 100 کیلوتن مقامت کند، تقریبا 5 برابر قدرت بمبی که روی هیروشیما فرود آمد!

در حالی که تمامی مکان های متروکه نظامی تاریخچه جالبی به همراه خود دارند، پایگاه نام برده روس ها داستانی متفاوت برای گفتن خواهد داشت. قرار بود ناوگان پیشرفته ای از زیردریایی های نظامی مجهز برای تغییر نتیجه جنگ سرد در همین مکان کنار یکدیگر جمع شوند. با این حال در آشیانه زیردریایی مخفی شوروی در اواخر قرن بیستم به حال خود رها شد و امروزه تنها چیزی که در خود جای داده، راهروهای کم نور و خالی است.

این مکان پس از آن که در سال 2000 به نیروی دریایی اوکراین واگذار شد، تغییر کاربری داد و هم اکنون موزه ای با امکان بازدید آزاد برای مردم محسوب می شود. پایگاه سری شوروی زیر بیش از 120 متر سنگ و صخره پنهان شده است

پس از آن که آشیانه زیردریایی در سال 2000 به موزه تبدیل شد، این بستر مهیا شد تا بازدیدنمایندگان بدون محدودیت در فضای داخلی حرکت نمایند و به عکاسی و فیلم برداری بپردازند.

تعدادی از متخصصین نظامی معتقدند که شوروی در آن موقع نسبت به دشمنان خود رجحان موشکی داشته است.

دستور اصلی ساخت پایگاه توسط استالین صادر شد تا از آن به عنوان فرصتی برای مقابله با تهدیدات هسته ای استفاده شود. بر اساس گزارش های موجود، 4 سال زمان برای تکمیل این مرکز صرف شد و در جریان آن بیش از 120 تن سنگ به صورت مخفیانه جا به جا شد تا دسترسی تونل های زیر زمینی به آب باز شود.

طبق اطلاعات به دست آمده در شرایط حمله هسته ای، پرسنل نظامی حاضر در محل تا 30 روز از نظر منابع غذایی تامین بودند؛ همچنین بخش های مختلف پایگاه مخفی شوروی از طریق یک کانال آبی به طول بیش از 609 متر به یکدیگر مرتبط می شدند.

با توجه به یافته های منابع متعدد، این پایگاه، تعمیرگاه ها، انبارهای موشکی، اژدر و سایر تسلیحات ضروری، پناهگاه های ضد حملات هسته ای و همچنین دفاتر اداری مختلفی را در دل خود جای داده بود.

آشیانه زیردریایی سری شوروی هم درست مانند تمام شهر بالاکلاوا تحت نظارت شدید امنیتی واقع شده است. به همین دلیل مشخصات کامل بازدیدنمایندگان و حتی اعضای خانواده آنها نیز به طور دقیق ثبت می شود.

ممکن است عجیب به نظر برسد اما این پایگاه برخلاف دیگر مراکز نظامی متروکه تا چند سال پس از سقوط شوروی نیز به فعالیت خود ادامه داد، فرایند غیرفعال سازی پایگاه بالاکلاوا از سال 1993 شروع شد. خروج آخرین زیردریایی از این مکان به سال 1996 باز می شود یعنی 5 سال پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی.

دلیل انتخاب بالاکلاوا به عنوان محل اصلی ساخت آشیانه زیردریایی شوروی، موقعیت استراتژیک خاص آن بود. بدین ترتیب که امکان رویت پایگاه از سطح آزاد دریا و محیط اطراف وجود نداشت.

ساختار این پایگاه در شمار یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی سری طبقه بندی می شود.

در ادامه تصاویری از این پایگاه را مشاهده می کنیم:

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1438

به "گشت و گذاری در یکی از پایگاه های مخفی شوروی سابق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشت و گذاری در یکی از پایگاه های مخفی شوروی سابق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید