آبشار یخی دره هملون ؛ یخ نوردی در پایتخت

به گزارش مجله بیزبینگ، فقط یک ساعت و نیم شاید زمان بخواهد تا همه جای دره هملون را ببینیم. شیب تندی ندارد و اگر برفی نباشد، راه رفتن در آن اصلاً سخت نیست.

آبشار یخی دره هملون ؛ یخ نوردی در پایتخت

برای تفریح و سرگرمی گزینه های زیادی در شهر تهران وجود دارد. در اطراف تهران هم برای پایتخت نشینان، جاذبه های گردشگری بسیاری هست که می تواند مقصد یک روز تعطیل و مقاصد گردشگری آخر هفته استفاده کرد. از آن ها به عنوان تعطیلات آخر هفته خودتان بهره ببرید. ما هم با صفحه گردشگری می خواهیم سری به آبشار یخی هملون بزنیم.

شاید فکر کنید زمستان ها بازار سفر به جنوب داغ تر است اما، باورتان نمی گردد سردگرد ها و هواداران سفر های زمستانه چه قدر مقصد های زمستانی هیجان انگیز تری نسبت به ما که از سرما گریزانیم دارند. جایی مثل دره هملون با آن منظره آبشار یخی اش. در راستا میگون به شمشک قرار گرفته و زمستان ها پاتوق یخ نوردی و پیاده گردی در برف است. با خبرنگاران همراه باشید.

آبشار دره یخی هملون کجاست ؟

دره هملون، درست در شمال شرقی تهران است. آبشار بی نظیری دارد که در زمستان ها یخ می زند. گذشته از آنکه مأوای یخ نوردان است، بلکه یک سوژه آنتیک برای عکاسان طبیعت هم هست. اگر از جاده لشکرک به فشم و بعد به میگون برویم این آبشار را می بینیم.

نام همِلون را از آنجا گرفته اند که: اگر به دره هملون سر بزنید غارها و سوراخ های زیادی در دامنه هایش خواهید دید که در قدیم به آنها لانه می گفتند. بعد از آن هم همه جا لانه یا همه لانه چرخید و چرخید و چرخید و تا به ما برسد، به همِلون تبدیل شد.

نکته: حتماً در فصل زمستان زنجیر چرخ همراه خود بیاورید.

چرا باید هملون را ببینیم؟

نمی دانم در تابستان به این دره سر زده اید یا نه؟ درست است که آبشار، ما را یاد گرمای تابستان می اندازد. اما باورتان نمی گردد نیمی از زیبایی این دره به آبشار و یخ زدن آن در فصل زمستان است. رشته های آبی که به پایین می ریزند، در دمای زیر صفر یخ می زنند و منظره جذابی از قندیل های برفی درست می نمایند. جایی که یخ نوردان می توانند حسابی دلی از عزا دربیاورند.

هر چند خیلی از یخ نوردان برای این ورزش باید راه های دور را طی نمایند. اما جالب است به شما بگویم غیر از آبشار یخی خور خیلی ها زمستان ها برای یخ نوردی به آبشار هملون می آیند. آنها می توانند از دیواره های یخی آبشار صعود نمایند و حسابی لذت ببرند.

آکادمی یخ نوردی نیز آنجا وجود دارد اما، اگر شما یخ نورد نباشید و یا تجهیزات لازم را نداشته باشید باز هم از رفتن به این دره نهایت لذت را خواهید برد. آبشار هملون به قدری زیباست و چشم نواز که می توانید ساعت ها به آن خیره شوید و حتی متوجه گذشت زمان هم نشوید. در آنجا ورزشکارانی را هم خواهید دید که از آبشار صعود نموده و کم کم در چشم شما مانند مورچه هایی می شوند که از دیواری سفید بالا می رند.

وسایل مورد احتیاج سفر

اگر فصل زمستان به دیدن آبشار یخی هملون می روید، گذشته از زنجیر چرخ برای ماشین، لباس خیلی گرم، عینک مناسب برف، بادگیر، بارانی، کلاه، دستکش و کفش مناسب یا پوتین هم لازم می گردد. غذای سبک و آب کافی هم باید برداریم.

نکته: دمای دره حدود 10 درجه از جاده اصلی پایین تر و حسابی سرد است.

چه طور به آبشار هملون برویم ؟

وسیله شخصی: ابتدا خود را به بزرگراه شهید بابایی برسانید، از آنجا به جاده لشکرک بروید و سپس به فشم و نهایتا به میگون برسید. از میدان فشم تا میگون ، فقط 5 کیلومتر است. از آنجا جاده میگون به شمشک را ادامه می دهیم. 5 کیلومتر دیگر که برویم به هملون می رسیم. همانجا که تابلوی رستوران هملون نصب شده است.

وسیله نقلیه عمومی: می توانید با اتوبوس های خطی شمشک که ساعت 7 از فلکه چهارم تهرانپارس به شمشک می فرایند. خود را به آنجا رسانده و از شمشک هم با تاکسی به هلمون بروید. اتوبوس برگشت هم ساعت 15:30 از شمشک به سوی تهران باز می گردند.

جاذبه های نزدیک دره هملون

فقط یک ساعت و نیم شاید زمان بخواهد تا همه جای دره هملون را ببینیم. شیب تندی ندارد و اگر برفی نباشد، راه رفتن در آن اصلاً سخت نیست. در تابستان ها باغ های باصفای این منطقه پر از درختان سیب، گیلاس و آلبالو می شوند.

 • غار هملون

  دو غار که به آن ها هملون کوچک و هملون بزرگ می گویند در اینجا وجود دارد. با 15 دقیقه پیاده روی از اول دره به غار هملون کوچک می رسیم. بعد از حدود 50 متر هم به هملون بزرگ. درازای هملون بزرگ 100 متر است. پیشنهاد می کنیم برای سر زدن به این غار با اصول غارنوردی آشنا باشید و تجهیزات لازم را حتماً با خود بردارید.

 • قلعه راسخ

  قلعه راسخ هم در تنگه هملون واقع شده است که عمرش به قرن 4 یا 5 هجری می رسد. بخش های زیادی از این قلعه خراب شده و فرو ریخته است اما، بقایای آن هنوز سر جایش است. در نزدیکی این قلعه، غار سه طبقه راسخ هم قرار گرفته که می توانید به آن هم سر بزنید.

 • رودخانه هملون

  یک رودخانه هم در دره هملون جریان دارد که در بهار و اول تابستان پرآب است. به رودخانه شمشک می ریزد و به باغ های سرسبز هملون هم نزدیک است.

 • پیست اسکی شمشک

  علاقه مندان به ورزش اسکی، برای رفتن به پیست اسکی شمشک از این راستا می گذرند. به تهران نزدیک است و امکانات کافی هتل هم دارد.

حرف آخر

هملون مقصدی عالی برای سفری یک روزه است. شاید بخواهید مدت بیشتری را در این جاذبه دیدنی صرف کنید. در این صورت هتل میگون و هتل شمشک بهترین انتخاب ها هستند و شما نمی توانید بدون تجهیزات مناسب در این منطقه کمپ بزنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 702

به "آبشار یخی دره هملون ؛ یخ نوردی در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار یخی دره هملون ؛ یخ نوردی در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید