آرامگاه حافظ شیرازی

به گزارش مجله بیزبینگ، رپرتاژآگهی - آرامگاه حافظ شیرازی (به انگلیسی Tomb of Hafez Shirazi) در شمال شهر شیراز قرار گرفته است که تا حدودی نزدیک به آرامگاه سعدی است. مساحت حافظیه 2 هکتار بوده و از 2 محوطه شمالی و جنوبی تشکیل شده است که این محوطه ها توسط تالاری از یکدیگر جدا شده اند. این مجموعه 4 درب ورودی و خروجی دارد که درب اصلی در سمت جنوب آن، دو درب در سمت غرب آن و یک درب در سمت شمال شرق آن قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ شیرازی

تالار حافظیه

تالار حافظیه در دوره زندیان ساخته شده است که 56 متر طول و 8 متر عرض داشته و از 20 ستون سنگی که هر کدام به ارتفاع 5 متر می باشند، تشکیل شده است.

این تالار در گذشته شامل 4 ستون و 4 اتاق بوده که بعدها اتاق ها از محدوده آن حذف شدند. در سمت شرق و غرب تالار 2 اتاق (یکی متعلق به سازمان میراث فرهنگی و دیگری مربوط به دفتر آرامگاه) وجود دارد. نوع معماری این تالار مربوط به دوره های هخامنشیان و زندیان است.

این مکان جدا از آرامگاه حافظ مکانی بسیار زیبا و دیدنی با درختان بلند و باغات و گل های رنگارنگ مکانی برای برطرف خستگی و گردش گاهی دیدنی است.

مجموعه حافظیه به چهار محوطه تقسیم شده است

1- محوطه شمالی: در این محوطه درخت های نارنج و دو حوض عظیم وجود دارند که این حوض ها منبع آب حوض های باغ ورودی می باشند. حافظ شناسی با مساحت 330 مترمربع، کتابخانه با مساحت 440 مترمربع و فروشگاه محصولات فرهنگی نیز در این ناحیه قرار گرفته اند.

2- سنگ مزار: سنگ مزار حافظ به ارتفاع یک متر از سطح زمین قرار گرفته و دور آن پنج پلکان وجود دارد.

بر فراز بارگاهش گنبدی مسی به شکل کلاه دراویش بر روی هشت ستون به ارتفاع ده متر بنا شده است و از درون با کاشی های هفت رنگ معرق کاشی کاری شده است.

3- دیوارهای اطراف حیاط شمالی: بر روی دیوارهای این بخش از حافظیه، غزل هایی از دیوان حافظ بر روی کاشی و سنگ مرمر نوشته شده است.

4- کتابخانه حافظیه: در شمال مقبره حافظ کتابخانه ای با مساحت 440 مترمربع وجود دارد که دارای بیش از ده هزار جلد کتاب می باشد. این کتابخانه به عنوان مرکز حافظ شناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیست مهرماه را به نام روز عظیمداشت حافظ نامگذاری نموده اند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1618

به "آرامگاه حافظ شیرازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه حافظ شیرازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید