امیدواری مولاوردی برای بهبود شرایط زنان تا 5 سال آینده

به گزارش مجله بیزبینگ، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: بر اساس پیش بینی ما در پنج سال آینده در همه حوزه ها از جمله مدیریت، خانواده، بازار کار شاهد بهتر شدن شرایط در زمینه دسترسی عادلانه زنان و مردان به فرصت ها خواهیم بود.

امیدواری مولاوردی برای بهبود شرایط زنان تا 5 سال آینده

به گزارش مجله بیزبینگ، شهیندخت مولاوردی در دیدار با آنا ماریا آندرس- وزیر همکاری های بین المللی دفتر نخست وزیری لهستان و معاون وزیر لهستان- که امروز در معاونت امور زنان و خانواده برگزار گردید،اضافه نمود: حدود 29 سال پیش تشکیلاتی راه اندازی شد که آغازگر توجه به مسائل زنان در ایران بود و بعد از آن در برنامه سوم توسعه شاهد توجه ویژه به حوزه زنان بودیم. در دولت های مختلف این بستر ارتقاء پیدا کرد و امروزه در سطح معاون رییس جمهور مشغول فعالیت هستیم.

وی ادامه داد: برای اولین بار در انتخابات مجلس، بیشترین تعداد زنان را داریم بگونه ای که 16 تن از نمایندگان مجلس را زنان تشکیل می دهند همچنین روز گذشته در سند برنامه ششم توسعه چند ماده قانون به نفع زنان تصویب شد. بدین ترتیب توجه به زنان در برنامه ششم توسعه نسبت به برنامه پنجم بیشتر بوده است. همچنین در کابینه دولت یازدهم سه معاون زن مشغول فعالیت هستند که ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و معاونت امور زنان و خانواده را برعهده دارند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اضافه نمود: حضور زنان به ویژه در سال های اخیر در مناصبی که مربوط به تصمیم گیری و تصمیم سازی است فرایند رو به رشدی را طی می نماید. به ویژه در سطح محلی همه روزه شاهد انتشارخبرهایی از انتصاب زنان در این مناصب هستیم. همچنین حضور زنان در عرصه های فرهنگی و هنری، حقوقی و پزشکی که چندان ارتباطی با بخش دولتی ندارد و در حوزه های تجارت، بازرگانی و کارآفرینی چشمگیر است.

مولاوردی در ادامه اظهار کرد: در دولت یازدهم که یکی از شعارهای رییس جمهور دسترسی به فرصت های برابر است بنابراین کوشش خودمان را برای جاری سازی رویکرد عدالت جنسیتی انجام داده ایم و این موضوع در سند برنامه ششم توسعه به تصویب رسید.

وی همچنین به تحصیلات عالیه و آموزش های زنان ایرانی اشاره نمود و گفت: از نظر تحصیلات عالیه و آموزش، زنان ایرانی در مقایسه با زنان منطقه همچنین در مقایسه با مردان ایرانی فرایند صعودی را طی می نمایند و دانشگاه های ما به تسخیر زنان و دختران در آمده است. امروزه که در دهه چهارم انقلاب اسلامی هستیم، از چالش ها و برنامه های جدی نظام جمهوری اسلامی ایران بهره مندی از حضور زنان تحصیلکرده در راستای توسعه کشور است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین به توانمندی های مالی و سیاسی زنان برای توسعه کشور و امکان ادامه تحصیل زنان ایرانی در خارج از کشور نیز اشاره نمود.

مولاوردی با اشاره به روابط ایران و لهستان گفت: قطعا تبادل تجربه با لهستان و استفاده از برنامه های پیروز این کشور می تواند ما را در رسیدن به نتایج مدنظر یاری کند.

وی با اشاره به شرایط موجود حوزه زنان و خانواده اظهارکرد: با توجه به فاصله و خلاءهای موجود در حوزه زنان و خانواده وجود تشکیلاتی در این حوزه تا اطلاع ثانوی لازم است البته امیدواریم به شرایطی برسیم که نیازی به تشکیلات مستقل برای زنان نباشد و همه دستگاه ها توجه و تعهد لازم در انجام ماموریت های خود در این حوزه را داشته باشند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه کار اصلی معاونت امور زنان آنالیز مسائل و شرایط زنان و خانواده و ایجاد حساسیت و جلب مشارکت حداکثری برای برطرف این مسائل است، گفت: در جهت استفاده از ظرفیت های موجود کوشش کنیم و امیدواریم با ایجاد همکاری های شبکه ای در کشور شاهد بهبود شرایط زنان و خانواده باشیم.

مولاوردی همچنین به برابر بودن دستمزد زنان و مردان در بخش دولتی اشاره نمود و گفت: این برابری در بخش غیردولتی و غیررسمی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه زنان چالش های جهانی را پیش رو دارند که تبادلات و ارتباطات کشورها راه رسیدن به اهدافشان را هموارتر می نماید،اظهارکرد: دفتر تجاری لهستان در ایران در حال گشایش است و این اقدام می تواند به زنان تاجر و بازرگان ایرانی یاری کند تا بتوانند فعال تر از قبل در این زمینه گام بردارند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به 540 سال سابقه رابطه بین دو کشور ایران و لهستان و نبود نقطه تاریک و منفی در این روابط اشاره نمود و گفت: همین امر باعث می گردد که دو کشور برای گسترش روابط بیشتر تشویق شوند.

به گزارش مجله بیزبینگ، در ادامه این نشست،ماریا آندرس- معاون وزیر لهستان- ضمن ابراز خرسندی از دیدار خود با مولاوردی اظهار کرد: این دیدار و برقراری ارتباط و همکاری با شما برای ما بسیار مهم بود.

وی ضمن اشاره به ارتباط ایران و لهستان در زمینه های فرهنگی و هنری گفت: لهستان اولین کشوری است که 100 سال پیش بعد از مستقل شدن اجازه فعالیت به زنان در زمینه های مختلف را داد البته در همه جای جهان عدم تعادل بین حقوق مردان و زنان وجود دارد.

آندرس در خاتمه این دیدار از مولاوردی برای حضور در کشور لهستان دعوت و معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 846

به "امیدواری مولاوردی برای بهبود شرایط زنان تا 5 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواری مولاوردی برای بهبود شرایط زنان تا 5 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید