بلاتکیفی والیبال یکساله می گردد؟

به گزارش مجله بیزبینگ، 11 ماه پس از کنارگذاشتن احمد ضیایی رئیس اسبق فدراسیون والیبال، هنوز رئیس جدید این فدراسیون معرفی نشده و پست های گوناگون نظیر نایب رئیس، دبیر، سازمان ساحلی و کمیته داوران و ... بدون مسئول و در بلاتکلیفی به سر می برند.

بلاتکیفی والیبال یکساله می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، 16 آذر 1397 بود که به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان، خبر انصراف احمد ضیائی از ریاست فدراسیون والیبال منتشر و افشین داوری نیز به عنوان سرپرست فدراسیون و جایگزین موقت او معرفی گردید. پس از این موضوع در حالی که اکثر کارشناسان و اهالی این رشته انتظار داشتند با توجه به سال پرترافیک والیبال هر چه سریع تر انتخابات برای معرفی رئیس جدید فدراسیون برگزار گردد، اما این اتفاق رخ نداد.

سرپرستی افشین داوری نزدیک به 10 ماه در فدراسیون والیبال ادامه داشت (با به خاتمه رسیدن دوره 6 ماهه، سرپرستی داوری در والیبال غیر قانونی بود) تا اینکه پس از ثبت نام کاندیداها در تاریخ 9 تا 24 شهریور ماه و مخالفت وزارت ورزش با حضور داوری در انتخابات والیبال، او از سمتش در فدراسیون برکنار شد. با کنار رفتن داوری علی فتاحی دبیر فدراسیون به عنوان سرپرست جدید انتخاب شد.

جهانگیر سید عباسی کارشناس والیبال ایران روز دوشنبه 11 شهریور ماه 1398 در این مورد به خبرنگاران گفت: بارها این مورد را اعلام نموده ام که والیبال احتیاج به سرپرست نداشت و باید بلافاصله بعد از رفتن ضیایی انتخابات را برگزار می کردیم. خیلی طول کشید و بهتر بود رییس انتخاب می شد تا همه افراد حاضر در فدراسیون با حکم قطعی کار نمایند. به نظر من الان رویدادهای مهمی مانند قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک را پیش رو داریم که یک مقدار نگران نماینده است. المپیک برای والیبال ما حکم مرگ و زندگی را دارد.

بهنام محمودی نیز، درباره تاخیر در برگزاری انتخابات گفت: واقعیت این است که همه اهالی والیبال از این اتفاق گله دارند. بارها گفته ام که نفراتی چون آقای داورزنی و یزدانی خرم زحمات زیادی برای والیبال ایران کشیدند و ما نمی توانیم اسامی این نفرات را از تاریخ والیبال کشور پاک کنیم، اما موضوع روز این است که والیبال به رئیس جوان و با تخصص احتیاج دارد تا بتواند راستا پیشرفت خود را با سرعت بیشتری طی نموده و به اوج برسد. ما سال ها برای نفرات جوان و مدیران والیبالی خود از بیت المال هزینه نموده ایم، بهتر است با برگزاری انتخابات و انتخاب یک مدیر جوان، والیبال را به راستا پیشرفت راهنمایی کنیم.

در حالی که اکثر کارشناسان والیبال از عدم برگزاری انتخابات گله داشتند پایان ثبت نام کاندیداها صورت گرفت تا فضا کمی آرام تر گردد، اما با ثبت نام محمدرضا داورزنی به عنوان کاندیدای انتخابات والیبال، بار دیگر نقدها از وزارت ورزش به دلیل برگزار نشدن و احتمال مهندسی شدن مجمع بالا گرفت. اکنون نزدیک به دو ماه است که ثبت نام از نامزدهای انتخابات فدراسیون والیبال نیز انجام شده، اما همچنان خبری از تایید صلاحیت ها، معین شدن کاندیداها و زمان برگزاری انتخابات نیست تا همچنان شاهد بی ثباتی در فدراسیون والیبال به دلیل نبود رئیس باشیم.

با توجه به ثبت نام داورزنی، بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر قرار است عدالت و صداقت در مجمع والیبال اجرا گردد، داورزنی باید از سمتش در وزارت ورزش استعفا کند. تصمیمی که تا به این لحظه از سوی معاون توسعه ورزش قهرمانی وزیر ورزش گرفته نشده تا با نقدها جدی تری همراه گردد. سیدعباسی همچنین در مصاحبه 26 شهریور ماه 1398 خود با خبرنگاران، گفت: اگر داورزنی در انتخابات حاضر گردد به احتمال زیاد رای می آورد و احتیاجی به مهندسی کردن انتخابات نیست. او هم پشتوانه وزارت را دارد، هم در خانواده والیبال شناخته شده است. اما برای من این سوال است که آیا تا این حد ضرورت دارد که یک نفر هم معاونت وزارت ورزش باشد و هم ریاست فدراسیون والیبال را همزمان در اختیار داشته باشد؟ آیا شخص دیگری را نداریم؟ در این شرایط رسیدگی به هر دو بخش سخت خواهد بود و امکان پذیر نیست. اگر داورزنی در وزارت سرپرستی معاونت ورزش قهرمانی را بر عهده داشته باشد نمی تواند آنطور که باید به والیبال رسیدگی کند.

محمود افشاردوست نیز در یک گفت و گوی رادیویی درباره ثبت نام داورزنی گفت: از نگاه یک والیبالی و ورزشی هم معتقدم که حضور داورزنی در والیبال خوب است، اما از طرفی هم به نظرم ادامه حضور او در وزارت ورزش باعث می گردد مدیران جوان خوبی برای راهنمایی فدراسیون ها پرورش یابند.

همچنین تاثیر نبود رئیس را هم اکنون می توان در همه جوانب والیبال ایران از جمله، نبود مسئولان معین در کمیته های مختلف فدراسیون و نحوه برگزاری لیگ برتر لمس کرد که نقدها مربیان لیگ برتر را نیز به همراه داشته است. محمد ترکاشوند پیشکسوت والیال و مربی فعلی تیم پیکان تهران در این مورد گفت: نمی دانم چرا انتخابات را برگزار نمی نمایند و دلیل این موضوع برای هیچکس معین نیست. معلوم نیست چه دست هایی پشت این جریانات وجود دارد. تنها می توان به حال والیبال که در این سال ها پیروز ترین رشته تیمی ایران بوده تاسف خورد. بعضی آقایان تنها بخاطر خودخواهی و منافع شخصی هرگونه که می خواهند با والیبال برخورد می نمایند. هر بلایی که می خواهند بر سر والیبال این مملکت آورده اند. به دلیل عدم برنامه ریزی درست از سوی فدراسیون برای برگزاری لیگ، ما پیش فصل را از دست دادیم و تنها 15 روز است که تمرینات خود را پیگیری می کنیم.

با توجه به این شرایط، باید دید چرا وزارت ورزش و جوانان هیچ اقدامی در رابطه با برگزاری انتخابات فدراسیون والیبال انجام نمی دهد تا در این روزهای حساس برای والیبال ایران که انتخابی المپیک در چین را پیش رو دارد، رئیس جدید برنامه ها را با رسیدگی دقیق تری پیگیری کند. اقدامی که فتاحی سرپرست فعلی فدراسیون به تنهایی و با توجه به نبود مسئولان کمیته های مختلف فدراسیون به عنوان بازوان والیبال ایران، در انجام آن ها ناتوان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 519

به "بلاتکیفی والیبال یکساله می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکیفی والیبال یکساله می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید