حذف مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری

به گزارش مجله بیزبینگ، در پی اعتراض فعالان گردشگری درباره فشار و گرانی که مالیات بر ارزش افزوده به نرخ تمام شده سفر تحمیل نموده، معاون گردشگری از حذف مالیات بر ارزش افزوده در نرخ نهایی یا تمام شده تورهای گردشگری ورودی در صورت اصلاح قانون اطلاع داد.

حذف مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری

محب خدایی معاون گردشگری کشور گفت:

خوشبختانه به توافق های کارشناسی خوبی با سازمان امور مالیاتی رسیده ایم. باید در مباحث رویکرد و نگاه کارشناسی حاکم گردد، درحالی که گاهی تصمیم هایی گرفته می گردد که مبانی و ریشه های کارشناسی، درست و منطقی به طرف مقابل انتقال داده نشده است. موضوع مالیات بر ارزش اضافه نموده در صنعت گردشگری تا کنون این گونه بوده است.

او سپس به خلاءهای قانونی موجود اشاره نمود و اضافه نمود:

ارزی که به وسیله گردشگری وارد کشور می گردد، همان ارزی است که با صادرات کالا به دست می آید، اما چون از ابتدا این منطق کامل شرح داده نشد، خلاهای قانونی درباره صادرات گردشگری همچنان وجود دارد. طبق قانون، کالا و خدمات غیرنفتی که به سایر کشورها صادر می گردد، مشوق هایی را در بخش مالیات دریافت می نماید که آن بخش از صنعت گردشگری که ارزآوری دارد از این امتیاز بی بهره است. ما باید این موضوع را بررسی و به سازمان امور مالیاتی ارائه کنیم تا قوانین را اصلاح کند.

خدایی ادامه داد:

سازمان امور مالیاتی پذیرفته است که این قانون را با توجه به صادرات معکوس گردشگری، اصلاح و خلاء قانونی آن به وسیله مجلس، رفع گردد. پیگیر هستیم تا این فرایند سریع تر به نتیجه برسد. هرچند بحث ها در این باره هنوز در مرحله کارشناسی است، اما پیشرفت خوبی داشته است.

وی گفت:

در صورت اصلاح و اجرای این قانون، دیگر در نرخ نهایی یا تمام شده تورهای گردشگری ورودی، مالیات بر ارزش اضافه نموده لحاظ نخواهد شد، چون این مالیات قبلا در قیمت هتل یا سایر خدمات محاسبه شده است.

خدایی تاکید نمود، این مشوق فقط تورهای ورودی به عنوان صادرات معکوس را مشمول می گردد و گردشگری داخلی را در بر نمی گیرد، چون صادرات نیست و به وسیله آن، ارزی به کشور وارد نمی گردد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1979

به "حذف مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید