خانواده ها و دردسر درس نخواندن دانش آموزان

به گزارش مجله بیزبینگ، با شروع سال تحصیلی جدید، عدم تمایل دانش آموزان به درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه، داستان تکراری خیلی از خانواده هایی است که دغدغه درس و مدرسه فرزندانشان را دارند.

خانواده ها و دردسر درس نخواندن دانش آموزان

فردین منصوری سرپرست اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار مجله بیزبینگ، به بیان راهکارهایی برای علاقمند کردن دانش آموزان به درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه پرداخت و گفت: درس خواندن با محدودیت هایی برای بازی کردن، تلویزیون نگاه کردن، پارک رفتن، حضور در جمع دوستان و خانواده و... برای دانش آموزان همراه است که خانواده ها با فراهم کردن شرایط مناسب باید زمینه علاقمندی دانش آموزان به درس خواندن و انجام تکالیفشان را فراهم کنند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای تدارک زمان هایی برای تلویزیون نگاه کردن، پارک رفتن و... می تواند در ترغیب دانش آموزان به انجام تکالیف شان اثرگذار باشد.

منصوری گفت: فضای حاکم بر خانواده نقش مهمی در ترغیب دانش آموزان به درس خواندن و انجام تکالیفشان دارد، زیرا اگر خانواده ای برای یادگیری و مباحث علمی وقت نگذارند طبیعتا فرزندان آن خانواده هم تمایلی به درس خواندن و یادگیری نخواهند داشت.

سرپرست اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه ادامه داد: صحبت های محاوره ای اعضای خانواده ها و نحوه برخورد آنها با موضوع تعلیم و تربیت و دیدگاه هایشان در مورد تحصیل هم نقش مهمی در علاقمند کردن و یا دور کردن دانش آموزان از درس و مدرسه دارد.

منصوری سپس با تاکید بر اینکه خانواده ها باید شرایط درس خواندن فرزندانشان را مهیا کنند، گفت: در نظر دریافت اتاق اختصاصی برای درس خواندن دانش آموزان می تواند نقش مهمی در ترغیب دانش آموزان به درس خواندن داشته باشد، البته خانواده هایی که چنین امکانی را ندارند می توانند با مراعات برخی موارد مثل روشن نکردن تلویزیون، شرایط درس خواندن فرزندشان را فراهم کنند.

سرپرست اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه دانش آموزان برای درس خواندن نیاز به فضایی آرام برای تمرکز کردن دارند، گفت: مهمانی و شب نشینی رفتن های مداوم فرصت درست خواندن را از دانش آموزان می گیرد و او را نسبت به درس خواندن و انجام تکالیفش بی رغبت می کند.

منصوری در ادامه با تاکید بر اینکه در درس خواندن دانش آموزان باید تاکید بر یادگیری باشد نه رفع تکلیف، گفت: خانواده ها باید شرایط فکر کردن برای فرزندانشان را فراهم کرده و به آنها فرصت فکر کردن بدهند و از این طریق آنها را به درس و تحصیل علاقمند کنند.

وی یکی از دلایل بی انگیزگی دانش آموزان به درس خواندن را ضعیف بودن پایه آنها مطرح نمود و اضافه کرد: دانش آموزانی که پایه های قبلی و پیش نیازهای درس های خود را به خوبی یاد نگرفته اند، تمایلی به درس خواندن ندارند. به عنوان مثال دانش آموزی که حروف الفبا را به خوبی یاد نگرفته قطعا نمی تواند به راحتی بخواند و بنویسد و یا مثلا انشا بنویسد و طبیعتا به درس خواندن بی رغبت می شود.

سرپرست اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه یکی دیگر از دلایل بی علاقگی دانش آموزان به درس خواندن را با تغذیه آنها در ارتباط دانست و گفت: خانواده ها باید با تدارک میان وعده هایی مانع از گرسنه شدن دانش آموزان شوند، چون دانش آموزی که گرسنه است نه فقط قدرت یادگیری ندارد، بلکه حتی حوصله درس خواندن هم ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 407

به "خانواده ها و دردسر درس نخواندن دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانواده ها و دردسر درس نخواندن دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید