خبرنگاران معیارهای دانش بنیان شدن به محصولات زیست فناوری رسید

به گزارش مجله بیزبینگ، تهران- خبرنگاران- زیست فناوری یکی از حوزه های مهمی است که محورها و معیارهای دانش بنیان شدن محصولات فنارانه در آن، تبیین شده است و شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری با توجه به این معیارها، می توانند محصولات خود را به این معاونت ارایه کنند.

خبرنگاران معیارهای دانش بنیان شدن به محصولات زیست فناوری رسید

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش روز شنبه خبرنگاران از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تایید دانش بنیان بودن محصولات عرضه شده به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس اصول علمی مورد تایید خبرگان مسئول ارزیابی، انجام می گیرد. مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای مشخص چهارچوب ها در هر رشته، از خبرگان و اساتید برجسته صنعتی و دانشگاهی آن رشته کمک می گیرد.

بر این اساس، این مرکز اقدام به تبیین شیوه نامه تفصیلی محصولات حوزه زیست فناوری کرده است. بر اساس این معیارهای تفصیلی، شرکت های دانش بنیانی که یک محصول فناورانه در حوزه زیست فناوری تولید کرده اند و خواستار شناسایی آن به عنوان یک محصول دانش بنیان هستند، باید به این معیارها توجه کنند.

البته در همه رشته ها، دو شرط مهم سطح فناوری محصول و طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه، از جمله معیارهای مشخص کننده برای مشخص دانش بنیان بودن یک محصول است. با این همه، این شیوه نامه به صورت جزیی تر و تفصیلی تر، شرایط دانش بنیان بودن محصولات در حوزه زیست فناوری را مشخص کرده است.

اگرچه وجود تمام این معیارها برای تایید محصولات ضروری نیست، ولی محصولاتی که واجد تعداد بیشتری از این معیارها باشند، به احتمال بیشتری به عنوان محصول دانش بنیان مورد تایید قرار می گیرد.

بالا بودن سطح فناوری

سطح بالا و قابل قبول فناوری در محصول، یکی از معیارهای اصلی برای تایید یک محصول به عنوان کالای دانش بنیان است، در زیست فناوری، معیارهای مختلفی برای مشخص سطح فناوری وجود دارد. یکی از این معیارها، بررسی مواد اولیه و خریداری شده برای تولید محصول است. این موضوع که این مواد شناسنامه دار باشند، دارای اهمیت است.

زنده و فعال بودن میکروارگانیسم ها، ماندگاری محصول، عدم ترشح سم، غیربیماری زا بودن، پیچیدگی و تحقیق و توسعه در فرایند استخراج و تخمیر، نسبت حلالیت و تولید وکتور و نحوه انتقال ژن از دهنده به گیرنده، از جمله معیارهای مهم دیگر برای مشخص سطح فناوری در یک محصول دانش بنیان حوزه زیست فناوری است.

همچنین محصولات فناورانه تولید شده در حوزه زیست فناوری برای تایید شدن به عنوان محصولات دانش بنیان، از نظر بومی بودن مواد اولیه به کار رفته در آن و توان طراحی خود شرکت، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

تعداد میکروارگانیسم ها، داشتن تاییدیه از مراجع ذیصلاح، تسلط شرکت بر فرایندهای بهینه تولید از طریق ترکیب، محلول سازی، استریل کردن و انجام فرایند فرمولاسیون توسط خود شرکت، داشتن توان بهسازی سویه (طراحی محصول) شامل مواردی مانند: قابلیت نگهداری، نوترکیبی ژنی و نوترکیبی زیست سامانه ای و بررسی مراحل Down Stream فرایند، از جمله دیگر معیارهای تایید محصول در این حوزه است.

همچنین توانمندی متخصصان شرکت در استفاده از این تجهیزات خاص جهت ساخت و تولید محصول نیز حائز اهمیت است، البته برای تایید یک محصول در حوزه زیست فناوری لازم نیست محصول مورد نظر همه این شرایط را داشته باشد، بلکه حسب مورد، چند مورد از این شرایط مورد بررسی قرار می گیرد.

شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری باید با مطالعه این موارد، قبل از ارائه محصولات فناورانه خود به مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محصول خود را مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت لزوم آن را از نظر فناوری ارتقا دهند.

علاقه مندان و فعالان فناور حوزه زیست فناوری برای اطلاع از همه معیارها در این زمینه، باید به سایت مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان مراجعه کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1323

به "خبرنگاران معیارهای دانش بنیان شدن به محصولات زیست فناوری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معیارهای دانش بنیان شدن به محصولات زیست فناوری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید