درخواست یاری ترامپ از چین برای پیروزی در انتخابات

به گزارش مجله بیزبینگ، جان بولتون در کتاب تازه خود رئیس جمهوری آمریکا را به ارتکاب تخلفات قابل استیضاح متهم نموده است.

درخواست یاری ترامپ از چین برای پیروزی در انتخابات

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ، در این کتاب که کاخ سفید کوشش می نماید با حکم دادگاه از انتشار آن جلوگیری کند، نوشته است که دونالد ترامپ از شی جینپینگ رئیس جمهوری چین، خواسته بود که با خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا، به پیروزی وی در انتخابات 2020 میلادی یاری کند.

رسانه های آمریکا از جمله نیویورک تایمز به نسخه ای از کتاب بولتون دست یافته و بخش هایی از محتوای آن را منتشر نموده اند. بنا به روایت جان بولتون، شی جینپینگ در جریان ملاقات ماه ژوئن 2019 خود با دونالد ترامپ از این که در آمریکا بعضی از چین انتقاد می نمایند، گلایه نموده بود.

بولتون نوشته است: ترامپ فورا فرض را بر این گذاشت که منظور شی دموکرات ها هستند. ترامپ با تایید گفت که خصومت بزرگی بین دموکرات ها وجود دارد.

به گزارش نیویورک تایمز، جان بولتون می افزاید: او سپس به طرز حیرت انگیزی صحبت را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوق داد و به توانایی مالی چین برای تأثیرگذاری بر مبارزات در حال اجرا اشاره نمود و از شی خواست تا اطمینان حاصل کند که او برنده می گردد.

او بر اهمیت کشاورزان و تاثیر افزایش خرید سویا و گندم توسط چین در نتایج انتخابات تاکید نمود. من قصد داشتم عین کلمات ترامپ را چاپ کنم، ولی فرایند آنالیز انتشارات دولت علیه این اقدام تصمیم گرفته است.

جان بولتون می گوید که رئیس جمهوری چین در همان جلسه از فرستادن صد ها هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان اویغور به اردوگاه های دسته جمعی دفاع کرد و دونالد ترامپ هم این مساله را تأیید کرد.

در کتاب جان بولتون آمده: به گفته مترجم ما، ترامپ گفت شی باید به ساخت اردوگاه ها ادامه بدهد و ترامپ فکر کرد که این دقیقا کار درستی است.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی کرد مانع انتشار کتاب جان بولتون گردد، چون می گوید حاوی اطلاعات فوق سری است.

به نقل از بی بی سی، کتاب اتاق حوادث که قرار است روز 23 ژوئن منتشر گردد، روایت جان بولتون از وقایع داخلی کاخ سفید است که او می گوید بین سال های 2018 تا 2019 شاهد آن ها بوده است.

دونالد ترامپ پیشتر هشدار داده بود که بولتون ممکن است با انتشار این کتاب با مسائل قضایی روبرو گردد.

ترامپ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: من هر محاوره ای را که به عنوان رئیس جمهوری داشته ام کاملا محرمانه می دانم. این یعنی اگر او کتابی نوشت و کتاب منتشر شد، قانون را نقض نموده و فکر می کنم با مسائل قضایی روبه رو خواهد شد.

جان بولتون در خصوص رسوایی اوکراین که به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و در نهایت تبرئه او در سنا منجر شد، با استناد به مکالمات شخصی خود با رئیس جمهوری آمریکا اتهام کوشش وی برای فشار به اوکراین برای یک بده بستان علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی آینده خود را تایید نموده است.

بولتون می نویسد: وی گفت که دوست ندارد هیچ چیزی برای آن ها ارسال گردد تا زمانی که تمام تحقیقات مربوط به تحقیقات روسیه در رابطه با [هیلاری]کلینتون و بایدن تحویل داده گردد.

ماجرای اوکراین بخش محوری استیضاح رئیس جمهوری آمریکا بود؛ از جمله اینکه ترامپ یاری نظامی به اوکراین را متوقف کرد تا به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برای آغاز تحقیقات فساد درباره جو بایدن نامزد حزب دموکرات و پسرش فشار آورد.

سی ان ان روز گذشته گزارش داد که جودی هانت، یکی از مدیران بلندپایه وزارت دادگستری که مسؤول شکایات و امور حقوقی دولت هم است، استعفا نموده است. شکایت علیه جان بولتون در همان بخشی تنظیم شده که هانت مدیر آن است. بنا بر این گزارش، هانت در ایمیلی به همکاران خود گفته تا سوم ژوئیه از مقامش کنار خواهد رفت.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا گفته است که هر کوششی از سوی دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون محکوم به شکست است.

بولتون در آوریل 2018 به تیم امنیت ملی کاخ سفید پیوست و در ماه سپتامبر 2019 آن را ترک کرد و گفت که خودش چنین خواسته است، اما ترامپ گفته بود که بولتون را به دلیل اختلافات شدید برکنار نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1096

به "درخواست یاری ترامپ از چین برای پیروزی در انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست یاری ترامپ از چین برای پیروزی در انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید