سرپرست در سرپرست، شیوه جدید وزارت ورزش برای مهندسی انتخابات، آفت جدید از راه رسید!

به گزارش مجله بیزبینگ، اتفاق اتفاق افتاده در فدراسیون ورزش های همگانی از شیوه جدید مدیریت در وزارت ورزش و جوانان و آفتی جدید در ورزش ایران رونمایی کرد.

سرپرست در سرپرست، شیوه جدید وزارت ورزش برای مهندسی انتخابات، آفت جدید از راه رسید!

به گزارش خبرنگار ورزشی مجله بیزبینگ، تصمیمات عجیب مدیریتی در وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی ورزش ایران، در ماه های اخیر با حواشی زیادی همراه بوده است. جدیدترین موضوع، مربوط به انتخاب سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی است.

پایگاه خبری وزارت ورزش صبح امروز (یکشنبه) اظهار داشت که از سوی مسعود سلطانی فر، احمد گواری به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب شده است. در بخشی از این حکم آمده است: انتظار دارم طبق مقررات و با هماهنگی معاونت فرهنگی و دفتر امور مشترک فدراسیون ها نسبت به برگزاری مجمع عمومی و انتخابات ریاست فدراسیون اقدام کنید. (لینک مطلب)

این انتصاب از اختیارات وزیر ورزش است، اما زمانی که اتفاقات دیگر پیرامون این فدراسیون و همچنین موارد مشابه در دیگر فدراسیون ها آنالیز می گردد، معین می گردد که همه چیز به این سادگی نیست.

گواری در حالی امروز (21 مهر 98) به عنوان سرپرست جدید فدراسیون ورزش همگانی منصوب شد که افشین ملایی روز 19 فروردین امسال یعنی حدود 6 ماه پیش سرپرست این فدراسیون شده بود. در بخشی از حکم سلطانی فر برای ملایی آمده بود: شایسته است ضمن انجام امور جاری فدراسیون، با هماهنگی معاونت های توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای و امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی نسبت به برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون در موعد مقرر اقدام نمایید. (لینک مطلب)

نکته جالب اینکه وزیر ورزش، هم در حکم ملایی و هم در حکم گواری دستور به برگزاری مجمع انتخاباتی داده است. حال این سؤال پیش می آید که در حالی که بسیاری از فدراسیون ها همانند والیبال و کشتی ماه ها با سرپرست اداره می شدند چگونه است که برای فدراسیون همگانی دو سرپرست در مدت 6 ماه انتخاب شده است؟ شاهد این مدعا فدراسیون والیبال است؛ فدراسیونی که افشین داوری نزدیک به 10 ماه به عنوان سرپرست فعالیت داشت و در حالی جای خود را به علی فتاحی سرپرست جدید داد که دلیل کنار رفتنش، عدم هماهنگی با وزارت ورزش و کوشش برای ثبت نام در انتخابات بود، ثبت نامی که با مخالفت صریح وزارت ورزش روبرو شد.

موضوع اتفاق افتاده در فدراسیون همگانی می تواند یک دلیل معین داشته باشد و آن هم حضور ملایی در انتخابات فدراسیون همگانی است. ثبت نام در انتخابات این فدراسیون از روز 9 مهر ماه شروع شده و فردا (22 مهر) به انتها می رسد. گفته می گردد ملایی قصد حضور در انتخابات را دارد. اگر اینگونه باشد می توان گفت همه چیز به نوعی برنامه ریزی شده است. یعنی ملایی در مدت 6 ماه حضورش در فدراسیون عزل و نصب های مدنظرش را انجام داده و بستر لازم برای حضور خودش یا فرد نزدیک به خودش را فراهم نموده است. نمونه این موضوع چندی پیش رخ داد و ملایی؛ مدیرکل ورزش و جوانان استان سمنان را به بهانه بازنشستگی برکنار کرد آن هم در شرایطی که رؤسای هیئت ها شامل حال این قانون نمی شوند. (لینک مطلب)

آن سوی دیگر ماجرا این است که ملایی در انتخابات ثبت نام نکند. اگر این اتفاق رخ دهد باید از وزیر ورزش پرسید که چرا سرپرست فدراسیون همگانی را تغییر داده است. همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که وزیر ورزش و جوانان در نیمه بهمن ماه 1395 گفته بود: چیزی که برای من خیلی عجیب است و به نظرم آفت فدراسیون ها و ورزش است، سرپرستی اداره شدن فدراسیون هاست. سرپرستی اداره شدن را از هر زاویه نگاه کنیم، قابل نقد است. فردی که سرپرست است، چون می داند موقتی است، اصلاً نمی تواند برنامه ریزی بلندمدتی داشته باشد؛ در نتیجه دنبال تأمین منابع اقتصادی نمی رود، ضمن اینکه ممکن است یک سری ولخرجی ها داشته باشد. با مشخص سرپرست، حتی به مدت سه ماه، به روال جاری فدراسیون ها لطمه می زنیم.(لینک مطلب)

با اتفاقی که امروز در فدراسیون همگانی رخ داد باید گفت که نه تنها انتخاب سرپرست که از دید سلطانی فر آفت ورزش ایران بود از بین نرفته، بلکه از شیوه جدیدی به نام سرپرست در سرپرست رونمایی شده و می توان گفت شیوه سرپرست در سرپرست آفتی جدید در ورزش ایران است. سؤال اصلی این است که چرا یک سرپرست باید در مدت 6 ماه حضورش، با هیئت های مختلف استان ها ارتباط خاص بگیرد و عزل و نصب های زیادی انجام دهد و شرایط را برای حضور خودش یا دوستانش فراهم کند؟ آیا این کار همان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون در زمان مقرر است که در دستور وزیر ورزش آمده است؟ آیا این کار، مهندسی کردن انتخابات نیست که وزارت ورزش همیشه آن را انکار می نماید؟ اگر اسم این کار مهندسی نیست، پس چیست؟

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 454

به "سرپرست در سرپرست، شیوه جدید وزارت ورزش برای مهندسی انتخابات، آفت جدید از راه رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرپرست در سرپرست، شیوه جدید وزارت ورزش برای مهندسی انتخابات، آفت جدید از راه رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید