سلبریتی ها جای کسی را تنگ می نمایند؟

به گزارش مجله بیزبینگ، احمد پوری با بیان این که ورود سلبریتی ها به عرصه ادبیات نه مسئله ای دارد و نه نگرانی ایجاد می نماید و سلبریتی ها جای کسی را تنگ نمی نمایند، می گوید: ماندگاری اثر را غربال زمان مشخص می نماید نه هواداران یک سلبریتی.

سلبریتی ها جای کسی را تنگ می نمایند؟

این داستان نویس و مترجم در گفت وگو با مجله بیزبینگ، درباره ورود سلبریتی ها به عرصه ادبیات اظهار کرد: سلبریتی کسی است که چهره آشنایی برای مردم دارد و معروف و محبوب است؛ به نظرم این که سلبریتی ای بخواهد در عرصه دیگری کار کند هیچ مسئله ای ندارد. اگر یک هنرپیشه یا نقاش احساس کند در عرصه نوشتن دستی دارد و بخواهد وارد این عرصه بگردد، نمی توان جلویش را گرفت و نگذاشت وارد این عرصه گردد. این موضوع در همه جای جهان وجود دارد، و ممکن است یک خواننده یا هنرپیشه رمان و شعر هم داشته باشد.

او با بیان این که راه برای ورود سلبریتی ها به ادبیات به خاطر این که شناخته شده هستند، بازتر است، گفت: این موضوع تقصیر آن ها نیست، بلکه به خاطر سیستم نشر ماست. ناشر با خود فکر می نماید اگر کتابی از این فرد دربیاورد ممکن است چندین بار تجدید چاپ گردد و فروش زیادی داشته باشد، که این موضوع خیلی طبیعی است.

پوری در ادامه اضافه نمود: زمانی که یک سلبریتی صرفا به خاطر این که درآمدی از راه چاپ کتاب داشته باشد، اثر غیرمقبول یا ضعیفی را به خاطر سلبریتی بودن، چاپ کند مشکل به وجود می آید که این موضوع جای تأسف دارد نه جای وحشت. چرا جای تأسف دارد؟ زیرا خواننده ها چاپ اول کتاب را به خاطر سلبریتی بودن فرد می خرند، اما اگر اثرش در دل ها نماند دیگر کسی کتاب را خریداری نمی نماید و به چاپ بعدی نمی رسد. اگر کتاب بعد از سال ها به فروش رفت و چاپ شد بدانید حقش بوده و اثر خوبی ارائه نموده است.

نویسنده کتاب دو قدم این ور خط سپس اعلام کرد: فرض کنید کتاب یک سلبریتی به چندین چاپ برسد اما از نظر ادبی کتاب درخشانی نباشد. اگر این سلبریتی به عرصه ادبیات نمی آمد و کتابی چاپ نمی کرد، چه اتفاقی می افتاد؟ هیچ اتفاقی نمی افتاد. آیا سلبریتی جای کسی را تنگ می نماید؟ خیر. عده ای کتاب سلبریتی ها را می خرند، اما همان عده اگر سلبریتی ای در کار نبود، کتاب من را می خریدند؟ خیر. احساس می کنم این مسئله برای بعضی ها نگران کننده است در حالی که این طور نیست.

او در ادامه گفت: اگر همه شگردهای جهان را به کار ببرید و اثری را وارد صحنه ادبیات کنید، در حالی که این اثر، اثرِ قابلی نباشد، ماندگار نخواهد شد، البته ممکن است چندین چاپ هم داشته باشد. ماندگاری اثر را غربال زمان معین می نماید نه هواداران یک سلبریتی. در واقع باید این آثار را به زمان واگذار کنیم. این را هم بگوییم اگر چاپ کتاب توسط سلبریتی ها، اختلالی در چاپ دیگران به وجود بیاورد، مسئله دیگری است؛ مثلا یک سلبریتی به خاطر سلبریتی بودن بگوید کتاب پوری را چاپ نکنید، کتاب من را چاپ کنید، و ناشر هم این کار را بکند؛ این بحث دیگری است. اما اگر سلبریتی فقط می خواهد کتاب چاپ کند و ناشر هم می بینید طرف شناخته شده است و دو چاپ کتابش حتما می فروشد، به نظر من مسئله ای نیست.

مترجم مجموعه شعر هوا را از من بگیر، خنده ات را نه از پابلو نرودا یادآور شد: به عکس این موضوع هم که یک سلبریتی ادبی برود فیلم بازی کند توجه کنید؛ نمونه اش را داشته ایم؛ مثلا محمدعلی سپانلو، شمس لنگرودی و حتی احمد شاملو فیلم بازی نموده اند. حالا باید بگوییم این افراد که در آن زمینه ذوقی داشتند و خواستند ذوق شان را بسنجند، مسئله ای برای ما ایجاد نموده اند؟ در کشور ما هیچ کس شاملو را به عنوان هنرپیشه نمی شناسد، پس شاملو برای تفنن بازیگری را انتخاب نموده بود. زمان و داورِ زمان شاملو را سر جای خود نشاند؛ یعنی شاملوی شاعر. الان هم اگر سلبریتی ای کتابی بنویسد که ارزشمند است، مطمئن باشید داورِ زمان او را در ادبیات هم می نشاند، اگر هم ارزشمند نباشد 10-15 سال بیشتر طول نمی کشد که همه یادشان می رود فلان آدم کتابی به نام فلان چیز هم دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 34

به "سلبریتی ها جای کسی را تنگ می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلبریتی ها جای کسی را تنگ می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید