ضرغامی: من نگفتم که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم

به گزارش مجله بیزبینگ، خبرنگاران : وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: من نگفتم که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، این چاه ها را قبل زدند، موتورهای گازوئیلی چاه ها قدیمی هستند، این موتورها باید برقی و کابل کشی هم انجام شود تا مسئله ای در این محوطه ایجاد نشود، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، سید عزت الله ضرغامی روز سه شنبه - 10 خرداد 1401 - در یازدهمین جلسه شورای معاونان امور مجلس وزارتخانه ها، سازمان های دولتی و دستگاه های اجرایی که در موزه ملی ایران برگزار شد، گفت: من صحبتی درباره پاسارگاد کردم که متاسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم!

ضرغامی: من نگفتم که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم

در حالی که چنین حرفی را نزدم. این چاه ها را از قبل زدند، الان باید اندازه استحصال آن مدیریت شود. موتورهای گازوئیلی چاه ها قدیمی هستند، طرح ما این بود که وزارت نیرو این موتورها را برقی کند و کابل کشی انجام دهد تا مسئله ای در این محوطه ایجاد نشود. من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم.

سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می توانند هم افزایی کنند

ضرغامی افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه مجموعه مهم دارد. برخی معتقدند این سه حوزه با یکدیگر قرابت ندارند. با نگاه فلسفی دقیق و نگاه به جاذبه های گردشگری می بینیم که قرابت های زیادی دارند و می توانند هم افزایی کنند.

او ادامه داد: آشنایی با میراث تمدنی ما برای آحاد ایرانیان ضروری است و جزو هویت تمدنی ماست. معتقدم میراث فرهنگی ظرفیت خوبی برای انسجام و وحدت ملی دارد. برخلاف برخی دو قطبی های کاذبی که بعد از انقلاب رایج شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: نیاکان ما برای توحید و یکتاپرستی کارهای زیادی انجام دادند، پس باید نسبت به میراث فرهنگی با معرفت برخورد شود. موزه ها اگر به درستی معرفی شوند، پویا خواهند بود و ما به عنوان یک اصول تحول بر روی این موضوع کار می کنیم.

وی با اشاره به وجود 760 موزه خصوصی و دولتی در سطح کشور گفت: یکی از مسائلی که با کنندگان مجلس داریم این است که متأسفانه گاهی تفاوتی بین بافت فرسوده و تاریخی قائل نیستند.

ضرغامی در ادامه به موضوع حرایم آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: در حوزه حرایم آثار تاریخی، خوشبختانه بعد از انقلاب کارنامه نظام در حفظ حرایم درخشان تر است. تا آن جایی که امکان داشته حرایم را حفظ کردیم. اما برخی از کنندگان مجلس برای حفظ حرایم از دست ما ناراحت می شوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اینکه در حوزه بازسازی هم خوب کار کردیم، شرح داد: بودجه عمرانی وزارتخانه 77 درصد افزایش پیدا کرده است. ما وظیفه داریم که میراث فرهنگی را حفظ و معرفی کنیم و در پی تبیین درست میراث فرهنگی هستیم.

در مزیت ها و ظرفیت های اصلی گردشگری جزو برترین های دنیا هستیم

ضرغامی در ادامه خاطرنشان کرد: در گردشگری و صنایع دستی ظرفیت های زیادی داریم. در مزیت ها و ظرفیت های اصلی گردشگری جزو برترین های دنیا هستیم. برخی افراد به دلیل برداشت های اشتباه فکر می کنند از بین رفتن ظرفیت های گردشگری تاریخی مهم نیست، در حالی که یکی از مزیت های اصلی ما جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی کشورمان است.

وی همچنین درباره صنایع دستی خاطرنشان کرد: صنایع دستی ما در سطح دنیا اول است. 299 رشته متعلق به ایران است. البته مسائلی در زمینه بسته بندی صنایع دستی وجود دارد که برنامه داریم برای رفع آن اقدام کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در گردشگری تاریخی و فرهنگی دارای رتبه اول در سطح دنیا هستیم. گردشگری طبیعی و اکوتوریسم ما فوق العاده است. در جلسه روز گذشته که با رئیس جمهوری تاجیکستان داشتم، فقط درباره گردشگری صحبت کردند. آقای رئیسی گفتند این نشان دهنده اهمیت این حوزه است. بنابراین باید حداقل نیازها در این حوزه فراهم شود.

ضرغامی یادآور شد: گردشگری ساحلی و دریایی ما فوق العاده است. یکی از بحث ها در گردشگری دریایی این است که سوخت باید یارانه ای شود. کار مهمی که در این زمینه انجام شد، اختصاص سهمیه سوخت به کشتی های تفریحی بود که جا دارد برای حل این مشکل از آقای اوجی تشکر کنم.

ضرغامی خاطرنشان کرد: آسیب شناسی بزرگی که انجام دادم درباره نظام پوسیده اداری بود که مثل بختک روی سیستم افتاده و موجب ایجاد موانع زیادی شده است.

امیدوارم با توجهی که دولت دارد بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم

ضرغامی ادامه داد: صنایع دستی نقطه قوت ماست، 520هزار فعال صنایع دستی داریم که فقط 44هزار نفر از خدمات بیمه بهره مند هستند. بیمه حداقل مطالبه این هنرمندان است که در شرایط سختی کار می کنند باید این مشکل حل شود. 500 هزار نفر دیگر به شکل غیررسمی فعالیت دارند. باید مشکل این فعالان که در مجموع بیش از یک میلیون نفر هستند، حل کنیم.

وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: امیدوارم با توجهی که دولت دارد، بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم و صنایع دستی را کاربردی کنیم. آن چیزی که باعث شده عقب بمانیم، کاربردی نبودن صنایع دستی است. معاونان امور مجلس دستگاه ها به نسبت اطلاعاتی که کسب کردند، هرکاری که می توانند در حوزه های تخصصی وزارتخانه انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: ما صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی را داریم که زمینه های همکاری بخش خصوصی را با وزارتخانه فعال کرده است، همچنین زمینه برای هبه کردن مردم فراهم شده است.

دولت سیزدهم آزاداندیش و فراجناحی است و نگاه ملی دارد

ضرغامی به نگاه فرادستگاهی به بخش های گردشگری تاکید کرد و گفت: معاون پارلمانی جزو کارهای سخت است. اما این مجلس همراهی بی سابقه ای با دولت دارد. به همین دلیل توقعات در این زمینه بالا می رود و با توجه به اینکه زمان محدود بوده و نیازهای مردم گسترده است کار کنندگان مجلس برای انجام وظایفشان سخت می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به معاونان امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی گفت: سعی کنید نسبت به دستگاه خود متعهد باشید. بعد از وزیر باید شما دستگاه را به خوبی بشناسید. یک دستگاه باید تمامی معاونت های خود را نسبت به شما پاسخگو کند.

ضرغامی شرح داد: در سفرهای استانی می بینم که چقدر از یک کننده مجلس توقع دارند. معاونان امور مجلس وزارتخانه ها باید کنندگان مجلس را برای رفع مسائل تقویت کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داد: دولت آقای رئیسی آزاداندیش است، فراجناحی عمل می کند و نگاه ملی دارد. این خیلی نکته مثبتی است و واقعا با دولت های گذشته در این زمینه فرق دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2111

به "ضرغامی: من نگفتم که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرغامی: من نگفتم که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید