طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه (تبدیل زباله خانگی به کود)

به گزارش مجله بیزبینگ، ورمی کپوست نوعی کود آلی تهیه شده از زباله های خانگی است که توسط کرم خاکی، به ماده ای مفید و حاصلخیز برای پرورش گیاهان تبدیل می شود. در این مطلب به شما طرز تهیه ورمی کمپوست و روش ساخت جعبه کرم خاکی را آموزش می دهیم.

طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه (تبدیل زباله خانگی به کود)

تبدیل زباله های تر خانگی شامل بقایای مواد غذایی، پوست میوه، سبزیجات و سایر باقی مانده های ارگانیک به کود، علاوه بر مبارزه با اثر نامطلوب تجمع زباله ها در محیط زیست، یک راه موثر برای تولید کود ورمی کمپوست خانگی است و می تواند به عنوان یک شغل خانگی، به در آمدزایی خانواده ها کمک کند.

مراحل تهیه ورمی کمپوست در منزل و ساخت جعبه کرم خاکی

وسایل مورد نیاز

 • گالن پلاستیکی یا سبد حصیری یا جعبه های یولونیتی به اندازه متوسط 60 در 40 سانتیمتر و به عمق 25 سانتیمتر، تیره و دارای درب محکم
 • سینی بزرگ
 • آجر یا چوب مکعبی شکل
 • روزنامه های خرد شده
 • خاک و آبپاش
 • کرم خاکی (300 عدد) از گونه ایزنیا فوتیدا (Eisenia fetida)
 • باقی مانده زباله خانگی شامل (بقایای میوه و سبزی، تفاله چای و چای کیسه ای، قهوه سوخته، پوسته تخم مرغ و …)

ساخت جعبه یا سبد کرم خاکی

برای تهیه جعبه مورد نظر می توانید از سطل های پلاستیکی، سبدهای چوبی یا حصیری و یا جعبه یونولیتی استفاده کنید. ابعاد جعبه برای مصارف خانگی در اندازه متوسط 40 در 60 با عمق 25 تا 30 سانتیمتر کفایت می کند.

با استفاده از مته تعدادی سوراخ بسته به اندازه جعبه خود در چهار طرف جعبه ایجاد کنید. برای ابعاد جعبه ذکر شده در بالا 18 سوراخ در کف، 2 سوراخ در طرفین و 18 تا 20 سوراخ بر روی درب ظرف مناسب است.

محل نگهداری جعبه کرم خاکی

جعبه کرم خاکی را در قسمتی از خانه که نوسان دمایی زیادی ندارد قرار دهید. بهترین مکان برای نگهداری این جعبه ها، گوشه ای از آشپزخانه، زیر پله ها یا انباری و زیرزمین است.

توجه داشته باشید که کف جعبه نباید مستقیم روی زمین قرار گیرد و لازم است کمی با سطح زمین فاصله داشته باشد تا تهویه اجرا شده و شیرابه اضافی خارج شود. به این منظور سینی را در جای مورد نظر برای نگه داشتن سطل قرار دهید. سپس دو آجر روی آن قرار دهید (در راست و چپ سینی) و در فاصله مساوی، جعبه را روی آجرها بگذارید.

پس از آماده شدن جعبه درون آن مقداری خاک و و روزنامه مرطوب بریزید و کرمها را در آن قرار دهید و با آبپاش کمی آب بریزید. این کارها به هضم غذای کرم های ورمی کمپوست کمک خواهد کرد.

مراحل تهیه ورمی کمپوست

 1. در روزهای مختلف زباله های خانگی یا همان مواد سبز را داخل جعبه بریزید. توجه داشته باشید از ریختن مواد لبنی، گوشتی و سس ها به داخل جعبه خودداری کنید چون سیستم گوارشی کرم های خاکی توانایی تجزیه این مواد را ندارد.
 2. روی هر لایه از زباله ها، لایه ای در حدود 10 تا 15 سانتیمتر خاک حاصلخیز یا برگ های خشک و پوسیده گیاهان را بریزید. شما می توانید این برگ ها را از باغچه یا پارک اطراف محل زندگی خود جمع آوری کنید. اضافه نمودن برگ های درختان سوزنی برگ به اسیدی شدن کود شما کمک کرده و در افزایش حاصلخیزی آن موثر است.
 3. توجه داشته باشید هرچه قطعات پسماند زباله های خود را در اندازه کوچکتر به داخل جعبه بریزید تبدیل آن به کود مدت زمان کمتری طول خواهد کشید.
 4. درب ظرف را ببندید و منتظر تولید ورمی کمپوست باشید. پس از حدود دو هفته توده را به مدت چند ثانیه بهم زده و در صورت نیاز به آن با آبپاش آب اضافه کنید.
 5. بعد از گذشت تقریبا سی روز نصف بیشتر زباله ها به ورمی کمپوست تبدیل شده اند و کرم ها هم به صورت کامل مستقر و با محیط سازگار شده اند.
 6. برای جمع آوری ورمی کمپوست تولید شده، زباله ها را به اطراف جعبه کنار زده و صبر کنید تا کرم های خاکی به سمت آنها بروند. سپس با بیلچه کود تولید شده را جمع آوری کنید.

به طور کلی تهیه کود ورمی کمپوست در خانه یک راهکار مناسب برای بازیافت و استفاده بهینه از زباله های خانگی است که سبب حفظ منابع طبیعی موجود و به دست آمدن سود اقتصادی برای خانواده ها و جامعه می شود. امروزه در بسکمک از کشورهای دنیا جعبه های مخصوص کرم خاکی در محله ها وجود دارد و مردم هر منطقه زباله های آلی خود را به این جعبه ها انتقال می دهند.

مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1465

به "طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه (تبدیل زباله خانگی به کود)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه (تبدیل زباله خانگی به کود)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید