فرانس 24: ونزوئلا موضوع تنش میان قدرت های غرب و شرق

به گزارش مجله بیزبینگ، تهران- خبرنگاران- شبکه تلویزیونی فرانس 24 روز یکشنبه تحولات جاری ونزووئلا را موضوع تنش های جدید و جنگ سرد میان قدرت های غرب و شرق دانست و گفت: همه چیز در باره کاراکاس تحت تأثیر مسأله نفوذ غرب و شرق است.

فرانس 24: ونزوئلا موضوع تنش میان قدرت های غرب و شرق

به گزارش مجله بیزبینگ در مطلب فرانس 24 آمده است: واشنگتن تلاش می کند بار دیگر ونزوئلا را تحت سیطره خود قرار دهد. اما اینکه کدام قدرت شرق یا غرب می تواند نفوذ خود را در این کشور بیشتر گسترش دهد، موضوعی است که در آینده شاید نه چندان دور روشن خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است: چینی ها و روس ها آشکارا از دولت کاراکاس حمایت می کنند و خواستار ابقای نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا در مقام خود هستند؛ چرا که این کشور دارای بزرگترین ذخایر نفت خام در آمریکای لاتین است.

فرانس 24 اضافه نمود: از آنجایی که استخراج نفت از چاه های ونزوئلا به بهای ناچیز به چینی ها و روس ها واگذار شده، آمریکا عزم خود را جزم کرده است که جایگاه خود را در این کشور باز یابد.

در زمان جرج بوش و باراک اوباما، نفوذ آمریکا به طور پیوسته در ونزوئلا روند نزولی داشته؛ اما اکنون که دونالد ترامپ به قدرت رسیده، ممصم است که این جایگاه مهم را برای کشورش باز ستاند.

از یک سو برای آمریکا قابل پذیرش نیست؛ کشوری که حیاط خلوتش به حساب می آید، تحت نفوذ روس ها و چینی ها باشد.

در این چنین شرایطی، تحریم های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران حوزه انرژی به زیان واشنگتن بوده؛ چرا که پالایشگاه های نفتی این کشور با کمبود مواد اولیه روبه رو خواهند شد.

بر اساس داده های اطلاعاتی مرکز انرژی اسکولکوو، در پی توافق کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپکدر زمینه کاهش تولید و سیاست تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، بازار جهانی با خطر کمبود نفت سنگین روبه رو می شود و این امر به نوبه خود، موجب افزایش قیمت انرژی خواهد شد.

همچنین این مسأله بر فعالیت پالایشگاه ها نیز تأثیر منفی خواهد داشت؛ چرا که پالایشگاه هایی که قرار است نفت سنگین را پالایش کنند، نمی توانند خیلی سریع برای ادامه فعالیت خود به نفت سبک روی آورند و این تغییر رویکرد به سرمایه گذاری و زمان نیاز دارد.

با وجود آنکه ظرفیت تولید نفت ونزوئلا به سبب تحریم های آمریکا بشدت کاهش یافته، اما کاراکاس همچنان یکی از بازیگران مهم در بازارهای نفتی جهان محسوب می شود.

تحریم واردات نفت ونزوئلا از سوی آمریکا همواره یکی از ابزارهای مهم واشنگتن برای مقابله با دولت کاراکاس بوده است.

بر این اساس، دولت ترامپ در بحبوحه بحران سیاسی در ونزوئلا گفت؛ شرکت نفت دولتی این کشور (PDVSA) را تحریم می کند.

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفت: راه رفع تحریم ها علیه شرکت نفت ونزوئلا انتقال سریع حکومت به رئیس جمهوری موقت (گوایدو) یا به دولتی است که بصورت دمکراتیک انتخاب شده باشد.

خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا، چندی پیش خود را به عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور معرفی و سوگند خورد.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله از رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت کرد و او را به رسمیت شناخت اما ارتش ونزوئلا وفاداری خود را به مادورو همچنان حفظ کرده است.

اروپام*شبس**9041**1917

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 122

به "فرانس 24: ونزوئلا موضوع تنش میان قدرت های غرب و شرق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانس 24: ونزوئلا موضوع تنش میان قدرت های غرب و شرق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید