مجازات دفع غیر بهداشتی زباله در حاشیه شهر

به گزارش مجله بیزبینگ، مطابق قانون هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته گردد از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، ریختن زباله در خیابان ها و ... ممنوع و برای مرتکب مجازات در پی دارد.

مجازات دفع غیر بهداشتی زباله در حاشیه شهر

قانونگذار دفع غیر بهداشتی زباله ها و مواد آلوده نماینده را جرم دانسته و برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است. در این نوشتار مجازاتی که در قانون برای افرادی که اقدام به دفع غیر بهداشتی زباله در حاشیه شهرها می نمایند، آنالیز شده است. در ادامه با مجله بیزبینگ همراه باشید.

منظور از آلوده کردن محیط زیست چیست؟

منظور از آلودگی محیط زیست عبارت است از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک آن را بطوری که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار یا ابنیه مضر باشد، تغییر دهد.

مجازات آلوده کردن محیط

مطابق ماده 688 قانون مجازات اسلامی هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته گردد از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، دفع غیربهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید، ریختن مواد مسموم نماینده در رودخانه ها، زباله در خیابان ها و کشتار غیرمجاز دام، استفاده غیرمجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع است. مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند، به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته می گردد و نیز غیرمجاز بودن کشتار دام و دفع فضولات دامی و همچنین اعلام جرم مذکور حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی خواهد بود. بنابراین با توجه به ماده قانونی فوق می توان نتیجه گرفت که دفع غیر بهداشتی زباله در حاشیه شهرها نیز از جمله مواردی است که قانونگذار برای مرتکبین آن مجازات در نظر گرفته است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با حقوق شهروندی حقوق شهروندی چیست؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 949

به "مجازات دفع غیر بهداشتی زباله در حاشیه شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات دفع غیر بهداشتی زباله در حاشیه شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید