نمایشگاه انسان و دریا: مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران افتتاح شد

به گزارش مجله بیزبینگ، نمایشگاه انسان و دریا: مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، محمدعلی حسن زاده معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، در محل موزه ملی ایران برگزار شد.

نمایشگاه انسان و دریا: مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران افتتاح شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده در آیین گشایش این نمایشگاه با اشاره به مدارک موجود از پیشینه ارتباط انسان با دریا گفت: یافته های باستان شناسی نشان می دهد ایرانیان در گذشته های دور از منابع دریا برای تامین مایحتاج خود استفاده می کردند، اما نمونه ماکت قایق سفالی شوش حکایت از توان بالای مردمان این سرزمین در کنترل، بهره برداری و استفاده هوشمندانه از دریا در 6200 سال پیش را روایت می کند و در دوره امپراتوری هخامنشی و حفر کانال سوئز تسخیر دریا توسط ایرانیان به اوج خود می رسد.

او درباره نقش دریا در گسترش روابط و مبادلات اقتصادی ایران با دیگر دولت های روزگار باستان، اظهار کرد: آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه و همچنین یافته های جزایر از حوزه دریای کاسپین تا خلیج فارس تجارت های گسترده ایران با کشورهای راه دور از جمله چین و کره را به واسطه دریا به اثبات می رساند.

او ادامه داد: اشیا و اسناد جمع آوری شده این نمایشگاه از موزه ملی ایران و استان های گلستان، گیلان و خوزستان با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی مشتی از خروارها اطلاعاتی است که در حوزه دریا در سواحل ایران موجود است.

رئیس کل موزه ملی ایران ادامه داد: این اولین تلاش جدی موزه مادر کشور در معرفی میراث دریا است و با تشکیل کارگروهی مرکب از موزه ملی ایران، معاونت میراث فرهنگی کشور، سازمان بنادر و دریانوردی، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری راهگشای کارآمدی برای تقویت و توسعه شناخت میراث فرهنگی دریا است.

نوکنده در پایان از اقدام شایسته سازمان بنادر و دریانوردی در پیشنهاد برگزاری این نمایشگاه تجلیل کرده و آمادگی موزه ملی ایران را برای همکاری با سایر ارگان های داوطلب برای معرفی پیشینه و تاریخ حوزه اختصاصی شان بیان نمود.

پیوند میراث ملموس و ناملموس فرهنگ دریا در ایران

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در خصوص اهمیت موضوع باستان شناسی دریا بیان نمود: این نمایشگاه تلاش مشترکی و مفیدی است که حکایت از ظرفیت بالای موضوع منتخب برای تحقیق و پژوهش را نشان می دهد.

او ادامه داد: میراث ملموس و ناملموس دریا جدای هم نیستند و ما با فرهنگ بسیار غنی در کرانه خلیج فارس و دریای کاسپی روبه رو هستیم که باید با همکاری توام و مداوم معرفی شود و خوشبختانه پروژه هایی در این خصوص آغاز شده است.

آمادگی برای تاسیس موزه مستقل تاریخ دریانوردی ایران

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این مراسم اظهار کرد: ایرانیان از گذشته های دور با دریا ارتباط داشته اند، با توجه به ظرفیت ناوگان و بنادر صنعت دریانوردی ایران از کشورهای تاثیر گذار در منطقه و جهان محسوب می شود.

او با ابراز تمایل به تداوم فرایند همکاری ها، آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی را برای تاسیس موزه مستقل تاریخ دریانوردی ایرانیان بیان نمود.

پایان بخش مراسم گشایش نمایشگاه با حضور مقامات بود و در حاشیه این مراسم کاتالوگ نمایشگاه با مقالاتی در حوزه میراث و دریا خصوصا باستان شناسی معرفی گشت.

این نمایشگاه مشتمل بر بیش از 160 اثر تاریخی مرتبط با دریانوردی در موزه ملی ایران و استان های گلستان، گیلان و خوزستان است و هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران را مرور می کند.

این نمایشگاه با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی در محل نمایشگاه های موقت در گالری پیش از تاریخ موزه ایران باستان به نمایش درآمده است و شامل آثار تاریخی از محوطه هایی مانند غار یافته و ال تپه، شوش، چغامیش سیراف، دیوار گرگان، هرمز، قشم نمایش داده شده اند. این مجموعه بیش از 30 هزار سال از پیشینه ارتباطی انسان و دریا از دوره پارینه سنگی جدید تا اواخر دوره قاجار را روایت می کند.

علاقه مندان می توانند همه روزه از تاریخ 25 آذر تا 25 بهمن 1398 ساعت 9 تا 17 در محل موزه ایران باستان از نمایشگاه انسان و دریا بازدید کنند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 629

به "نمایشگاه انسان و دریا: مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه انسان و دریا: مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید