پیش بینی قیمت نفت با بازگشت ایران به بازار جهانی ، سعودی ها مضطرب شده اند

به گزارش مجله بیزبینگ، با ادامه مذاکرات برای احیای توافق هسته ای که ممکن است بازگشت ایران به بازارهای بین المللی را به همراه داشته باشد، برخی از تحلیلگران می گویند چنین اتفاقی، فشار کاهشی روی قیمت های نفت ایجاد خواهد نمود که عربستان سعودی در کوشش برای اجتناب از آن است.

پیش بینی قیمت نفت با بازگشت ایران به بازار جهانی ، سعودی ها مضطرب شده اند

به گزارش خبرنگاران، با این حال تحلیلگران دیگر می گویند بازگشت ایران به بازارهای نفت ممکن است کاملا روی قیمت ها بی تاثیر باشد. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اوایل ماه میلادی جاری، در اظهاراتی اشاره کرد اوپک پلاس ممکن است در واکنش به دور باطل نقدینگی بسیار اندک و نوسان شدید در بازارهای نفت، استراتژی رشد فراوری خود را معکوس کند. این خبر، قیمت نفت برنت را که در پی عمیق شدن هراس دنیای از احتمال وقوع رکود به مرز 100 دلار نزدیک شده بود، به پایین مرز 100 دلار در هر بشکه برد.

همین نگرانی بود که باعث شد اختلاف میان معاملات کاغذی و بازارهای فیزیکی افزایش پیدا کند که وزیر انرژی عربستان در مصاحبه هفته گذشته با بلومبرگ، به آن اشاره نموده و گفته بود: معامله گران محدود شدن عرضه در بازار فیزیکی نفت را نادیده می گیرند. با این حال، برخی از تحلیلگران می گویند که سعودی ها نسبت به توافق احتمالی ایران که بازگشت این کشور به بازارهای نفت بین المللی را در پی خواهد داشت، مضطرب شده اند.

روزنامه فایننشال تایمز هفته گذشته با اشاره به اظهارات تحلیلگران متعدد، گزارش نموده بود اشاره شاهزاده عبدالعزیز درباره کاهش فراوری، هشداری به کاخ سفید درباره آنچه ممکن است در صورت توافق آمریکا با ایران، اتفاق بیفتد، بوده است. هلیما کرافت از شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس به فایننشیال تایمز اظهار نموده بود: تصور می کنم درست باشد بگوییم اوایل سال میلادی جاری، عربستان سعودی و سایر بازیگران منطقه ای مطمئن بودند که توافق ایران در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد. اکنون که مذاکرات احیا شده است، تصور می کنم آنها به بازار نفت و پیامدهای امنیتی گسترده این توافق متمرکز شده اند.

با این حال، در مورد تاثیر امنیتی، شایان ذکر است که بهبودی در روابط میان ایران و متحدان سعودی دیده می گردد. ایران اوایل ماه جاری روابط دیپلماتیک با امارات متحده عربی (که نزدیک ترین متحد عربستان سعودی در خاورمیانه است) و کویت را احیا کرد. خود عربستان سعودی در دستور کار بعدی نهاده شده است و طرف ایرانی، نسبت به این تحولات ابراز خوش بینی نموده است. به عبارت دیگر، عربستان سعودی و ایران اقداماتی را برای احیای روابط دو جانبه که در سال 2016 تیره شده بود، برمی دارند. اگر چنین اتفاقی روی دهد، تاثیرات زیادی برای شرایط امنیتی در خاورمیانه خواهد داشت و اوپک را تحکیم می نماید. با چنین تحکیم رابطه ای، توافق هسته ای نو روی قیمت های نفت بی تاثیر می گردد.

اوپک پلاس ثابت نموده است که هر زمان لازم باشد می تواند عرضه نفت خام را کنترل کند و نهادی که تصمیم می گیرد چه زمانی ضروری است عرضه کنترل گردد، اوپک پلاس است. هشدارهای تحلیلگران که توافق هسته ای ممکن است قیمت نفت را به پایین 70 دلار و حتی به 60 دلار در هر بشکه برساند، مبنای منطقی داشته است. اما یک مسئله کوچک وجود دارد که تحلیل فایننشیال تایمز آن را ذکر ننموده است: قیمت ها برای مدت طولانی پایین نخواهند ماند؛ نه حتی اگر اوپک پلاس بخواهد آنها را پایین نگه دارد.

چند ماه پیش ظرفیت مازاد فراوری اوپک پلاس مورد توجه نهاده شد و آن هنگامی بود که بازار، نگران امنیت تامین نفت در مواجهه با تقاضای قوی و محدودیت های فراوری، شده بود. عربستان سعودی ازعان نموده بود که نمی تواند فراوری نفت را در مدت کوتاه، بسیار بیشتر از سطح فعلی افزایش دهد. در نتیجه، تنها با نمایان شدن سیگنال های رکود که نگرانی بزرگ تر بود، نگرانی نسبت به امنیت تامین انرژی، تا حدودی فروکش کرد.

رکود در واقع به تقاضا برای نفت آسیب خواهد زد، با این حال در برخی از نقاط دنیا مانند اروپا ممکن است به رشد تقاضا یاری کند. قیمت های گاز به حدی بالا رفته که نیروگاه ها در بخش هایی از اروپا مانند آلمان، از گاز به نفت سوئیچ نموده اند.

با این حال، اوپک پلاس ثابت نموده است که نه تنها در مورد کنترل فراوری بلکه در مورد قیمت ها هم می تواند انعطاف پذیر باشد. شاید عده کمی به خاطر بیاورند اما کمتر از دو سال قبل، مقامات مختلف اوپک اعلام نموده بودند که قیمت بین 60 تا 70 دلار در هر بشکه نفت برنت، قیمت مناسبی برای این گروه خواهد بود.

اکنون برخی از تحلیلگران استدلال می نمایند که اوپک می خواهد سقف قیمتی برای نفت بگذارد و این سقف، قیمت 100 دلار است. بازگشت نفت ایران به بازارهای بین المللی مطمئنا این سقف قیمت را حداقل برای مدتی به خطر خواهد انداخت. اما اگر بازگشت نفت ایران با ادامه بهبود روابط با ریاض همزمان گردد، می توان با اطمینان انتظار داشت که دو کشور و بعلاوه روسیه، در زمینه فراوری نفت همکاری خواهند کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، به همین علت است که صادرات نفت ایران قانونی باشد یا تحریم های آمریکا را دور بزند، در بلندمدت برای قیمت های نفت تاثیری نخواهد داشت. با یک توافق، ایران مطمئنا مشتاق خواهد بود صادرات خود را افزایش دهد. همزمان سعودی ها و اماراتی ها آماده هستند فراوری خود را کاهش دهند تا قیمت ها بالا بمانند و ایران مطمئنا مسئله ای با قیمت های بالاتر نخواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2154

به "پیش بینی قیمت نفت با بازگشت ایران به بازار جهانی ، سعودی ها مضطرب شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی قیمت نفت با بازگشت ایران به بازار جهانی ، سعودی ها مضطرب شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید