چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟

به گزارش مجله بیزبینگ، بازار سرمایه سال 1399 را با چراغ سبز و رکورد های پی در پی شروع کرد؛ به طوریکه شاخص کل بورس از مرز یک میلیون واحد هم فراتر رفت و شاخص فرابورس نیز وارد کانال 11 هزار واحد شد.

چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟

به گزارش ایسنا، موازی با صعود بازار سرمایه، مسئولان مختلف توسعه این بازار و همچنین حضور شرکت های جدید و عرضه اولیه های قابل توجه را وعده دادند. حتی رئیس جمهور با اشاره به افزایش مشارکت عمومی در بورس، خواهان عرضه بیشتر سهام شرکت ها و بنگاه های عظیم در بورس شد. همچنین فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی از برنامه وسیع دولت برای عرضه اولیه خبر داده و اظهار امیدواری نموده بود که طی برنامه ای مدون ترتیبی اتخاذ گردد که دست کم هفته ای یک شرکت عظیم بخش خصوصی، سهام خود را در بورس عرضه کند.

تسهیل فرآیند عرضه های اولیه

از سوی دیگر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در روز های آخر فروردین ماه با بیان اینکه عرضه اولیه مهمترین فرصت رشد بازار است، گفته بود که تسهیل فرآیند عرضه های اولیه یکی از برنامه های پیش رو است. به این ترتیب اگر مقرراتی داشته باشیم که مانعی بر سر راه عرضه های اولیه باشد، با تعامل بین سازمان، بورس تهران و فرابورس ایران مورد بازبینی قرار می گیرد.

حسن امیری، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز درمورد تسهیل فرآیند عرضه های اولیه اعلام نموده بود که سرعت پذیرش شرکت ها در بورس و فرابورس را بیشتر می کنیم و دوست داریم شرکت ها با سرعت بیشتری پذیرش شوند.

به گفته وی یک مطالعه کامل در خصوص فرایند کامل پذیرش شرکت ها در بورس در کشور های مختلف انجام شد که حاصل آن تغییر دستورالعمل پذیرش است که از خرداد ماه امسال این تغییرات اعمال خواهد شد.

وعده حضور در بورس

وعده دولت و بورسی ها در یک طرف ماجرا قرار گرفته است و در طرف دیگر این ماجرا اعلام آمادگی نهاد ها و شرکت ها برای حضور در بورس است؛ به طوریکه رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خاطرنشان کرد نزدیک به 10 شرکت از شرکت های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در صف ورود به بورس هستند.

همچنین بنیاد مستضفعان گفته بود که 16 شرکت دیگر هم در حال پذیرش برای عرضه سهامشان در بورس هستند. در آن سوی ماجرا نیز فرابورسی ها وعده داده بودند که در امسال تقریبا در آخر هر هفته شاهد یک عرضه اولیه در فرابورس خواهیم بود.

با این وجود، آخرین عرضه اولیه بازار سرمایه چهارشنبه 10 اردیبهشت بود که 34 میلیون سهم غگیلا در بازار دوم معاملات فرابورس با حداکثر سهمیه 50 سهمی هر کد حقیقی و حقوقی و در محدوده قیمتی 12 هزار تا 12 هزار و 507 ریال عرضه اولیه شد. آخرین عرضه اولیه بورس تهران هم مربوط به شستا بود که 27 فروردین ماه رخ داد.

منتظر عرضه اولیه در بورس و فرابورس باشید

در این راستا علی صحرائی، مدیرعامل بورس تهران در مصاحبه با ایسنا، با تاکید بر اینکه بورس تهران همراهی زیادی برای عرضه اولیه دارد، اظهار کرد که هر زمانی که شرکت ها آماده باشند، اطلاعیه آن منتشر می گردد. بورس تهران همراهی زیادی برای عرضه اولیه دارد. عرضه اولیه بعدی در بورس تهران یا هفته جاری صورت می گیرد یا هفته آینده، اما اسم شرکت معین نیست.

افسانه اروجی، معاون بازار فرابورس نیز در مصاحبه با ایسنا، با اشاره به وعده هر آخر هفته یک عرضه اولیه در فرابورس اظهار کرد: فرابورس سال 1399 را با این برنامه شروع کرد و به آن پایبند است، اما مواردی است که شرکت ها باید رفع نمایند. برای مثال نکاتی در هیات پذیرش مطرح می گردد و شرکت باید شفاف کند. همچنین باید مواردی را از درج تا عرضه انجام دهد تا آمادگی عرضه اولیه را داشته باشد.

به گفته وی، از سوی دیگر بازار هم تاثیرگذار است و گاهی تغییرات نرخ به وجود می آید و شرکت باید به دنبال شفاف سازی برود. این موضوع باعث می گردد شرکت ها آمادگی کم تری برای عرضه داشته باشند، اما فرابورس همچنان پیگیر است.

معاون بازار فرابورس درمورد عرضه اولیه آریا ساسول که قرار بود اواخر اردیبهشت صورت گیرد نیز گفت که در آخرین مذاکره ای که با این شرکت داشتیم معین شد که درگیر نرخ هستند. پیگیر این موضوع هم هستیم، اما معین نیست در هفته جاری به نتیجه برسد یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1043

به "چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید