چند توصیه ورزشی در دوران کرونا

به گزارش مجله بیزبینگ، دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران گفت: در دوران کرونا باید فعالیت هوازی، قدرتی و ورزش های تنفسی را ادامه دهیم. البته افراد فعالیت ورزشی را در محل های خلوت انجام دهند تا نیازی به استفاده از ماسک نداشته باشند.

چند توصیه ورزشی در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر محمد حسین پور قریب شاهی در نشست خبری ویدیوکنفرانسی از استودیو سلامت وزارت بهداشت، پاسخ به سوالی درباره شرایط حضور طرفداران در استادیوم ها در شرایط بحران کرونا، گفت: در جلسات هفتگی و دو هفتگی که در ستاد کرونا در حوزه ورزش وجود دارد، با تک تک فدراسیون ها جلسه برگزار شده و اولویت اصلی ستاد کرونا در ورزش، فعال کردن تدریجی همه رشته های ورزشی است. در این هفته هم دستور شروع مسابقات فوتسال هم از سوی وزارت بهداشت داده خواهد شد، اما با توجه به پیک سوم کرونا هنوز درباره حضور طرفداران ورود ننموده ایم. ابتدا باید برنامه ریزی گردد و مسابقات شروع گردد و در قدم بعد بر روی بحث حضور طرفداران بحث کنیم.

ورزشکاران ملاحظات بهداشتی را رعایت نمایند

وی درباره اینکه برگزاری مسابقات ورزشی با توجه به شرایط فعلی درست است یا خیر، اضافه کرد: ما دو مقوله داریم؛ یک مقوله ورزش با رویکرد سلامت جسم و روان داریم و یک مقوله ورزش با رویکرد ورزش حرفه ای داریم. وظیفه و شغل ورزشکار حرفه ای، ورزش است و نمی توان به آنها گفت که ورزش ننمایند، اما خواهشمان این است که ورزشکاران ملاحظات بهداشتی را رعایت نمایند.

سرکشی افسران سلامت از مسابقات ورزشی

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران درباره چگونگی پروتکل های مربوط به قرنطینه ورزشکاران کرونا مثبت، گفت: خوشبختانه در اردوها به خوبی پروتکل ها رعایت می گردد. یکی از برنامه های فدراسیون پزشکی ورزشی، ایجاد برنامه افسران سلامت بود که وظیفه افسران سلامت در کل کشور این است که به مسابقات سر می زنند و نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی را نظارت می نمایند. بنابراین با این رویکرد نمی توانیم به ورزشکاران حرفه ای بگوییم که ورزش ننمایند، بلکه می گوییم ورزش نمایند، اما مراقبت های لازم را انجام دهند.

شرایط مطلوب رعایت پروتکل ها در اردوهای ورزشی

وی ادامه داد: در زمینه رعایت قرنطینه ها هم همکاری خوبی از سوی فدراسیون های ورزشی رخ داده است. خوشبختانه اردوهای رشته هایی که مجوز دارند، به طور منظم تشکیل می گردد و واقعا در جاهایی که پروتکل های به خوبی رعایت شده، دچار تست مثبت نشدیم. به طوری که در لیگ اخیر فوتبال، نسبت به لیگ قبل، موارد مثبت مان بسیار کمتر بوده است ک یک علت آن این است که افراد رعایت می نمایند. در عین حال اکنون چالش ما خیلی در اردوهای ورزشی نیست، بلکه خارج از اردوهاست. بر همین اساس تاکیدمان این است که ورزشکارانی که در خارج از اردو به سر می برند، در روابط و ارتباط شان در جامعه، پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. به طور کلی شرایط رعایت پروتکل ها در اردوهای ورزشی شرایط خوبی است.

حسین پور قریب شاهی اضافه کرد: در حال حاضر تیم ملی بسکتبال در قطر است و مسابقات انتخابی کاپ آسیا را حاضر می شود. تیم سوریه چند بازیکن مثبت داشته، اما تیم ما بازیکن کرونا مثبت نداشته است که این موضوع نشان می دهد که بچه های بسکتبال رعایت کردند. در اردوها در بازیکنان تیم ملی هم تست مثبت نداشتیم. بنابراین در این زمینه شرایط خوبی داریم و در عین حال نمی توان ورزشکار حرفه ای را هم منع کرد، اما باید ملاحظات خاص را رعایت کند.

توصیه به ورزشکاران جانباز و معلول

وی درباره شرایط برگزاری مسابقات ورزشکاران جانباز و معلول، گفت: ورزشکاران جانباز و معلول تقریبا در بیشتر رشته ها با توجه به پروتکل هایی که ارائه شده، به تدریج در حال فعالیت هستند. البته هنوز خیلی مسابقات شان شروع نشده است. توصیه ما به ورزشکاران جانباز و معلول این است که به خصوص ورزش های تنفسی شان را بهتر و بیشتر انجام دهند. در عین حال در ورزشکاران اقدام خوبی که انجام شد، این بود که سامانه آموزش ورزشکاران طراحی شد که افراد شرکت می نمایند و به آنها گواهی ارائه می گردد.

کاهش موارد ابتلا به کرونا در ورزشکاران حرفه ای

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران در پاسخ به سوالی درباره میزان ابتلا به کرونا در بین ورزشکاران حرفه ای، گفت: در فصل قبل در فوتبال موارد تست مثبت مان حدود دو تا سه درصد بود، اما در فصل جدید این میزان زیر یک درصد آمده و میزان ابتلا کمتر شده است. میزان ابتلای ورزشکاران و بیماری شدید، تعداد محدودی بود. موارد فوتی در ورزشکار حرفه ای نداشتیم، اما نگرانی مان این است که ورزشکار حرفه ای بعد از ابتلا برای بازگشت دوباره به ورزش حتما باید از سوی متخصص قلب و پزشکی ورزشی ویزیت گردد و به طور دقیق آنالیز گردد. متاسفانه بعضی مربیان از این موضوع غافلند، مواردی بوده که این موضوع رعایت نشده و ورزشکار دچار مشکل شده است. ما نگران آینده هستیم از این بابت که ورزشکارانی که بهبود می یابند، درگیری های قلبی داشته باشند که بعدا خود را نشان دهند. با توجه به اینکه یک ورزشکار باید در سطح بالای توان قلبی و عروقی خود ورزش کند، ناخودآگاه در معرض خطر بیشتری است و در این زمینه نگرانی داریم.

شانس بالای انتقال کرونا در باشگاه های بدنسازی

حسین پور قریب شاهی درباره میزان نظارت بر باشگاه های ورزشی نیز گفت: به هر حال تعداد زیادی باشگاه در سطح کشور وجود دارد. از طرفی تعداد بازرسان وزارت ورزش آنقدر زیاد نیست که بتواند تمام باشگاه ها را نظارت کند. متاسفانه پروتکل ها در باشگاه های ورزشی خصوصی رعایت نمی گردد و چراغ خاموش کار می نمایند. شانس انتقال در باشگاه های بدنسازی بسیار بالاست. در پروتکل ها هم منعی برای ورزش همگانی بدون دستگاه وجود ندارد، اما باشگاه بدنسازی نباید باز باشد. قطعا نمی توانیم تمام باشگاه ها را چک کنیم، اما مواردی هم بوده که باشگاه های ورزشی به دلیل عدم رعایت پروتکل ها بسته شدند و از فعالیت شان جلوگیری شده و با آن ها برخورد شده است.

کاهش مصرف مکمل های ورزشی در بحران کرونا

وی درباره میزان استفاده از داروهای بدنسازی بعد از شیوع کرونا، اظهار کرد: با توجه به محدود شدن فعالیت باشگاه های بدنسازی، مصرف مکمل های ورزشی هم کاهش یافته است. متاسفانه فرهنگی که در زمینه مکمل های ورزشی است، به این صورت است که افراد قبل از طراحی یک برنامه غذایی سالم برای خود، برنامه مکملی کامل برای خودشان طراحی می نمایند. حال دو بحث هم وجود دارد؛ یکی بحث مکمل های ورزشی و دیگری بحث مکمل ها و داروهای غیرمجاز است. از آنجایی که عوارض داروها و مکمل های غیرمجاز بر ایمنی بدن ناشناخته است و تعادل هورمون های بدن را بهم می زنند، توصیه می کنیم که افراد در این دوران کرونا مصرف مکمل را استاندارد و علمی نمایند و سراغ فرآورده های غیرمجاز نروند. البته در این دوران کرونا مصرف این مکمل ها کمتر شده است.

وی درباره خرید و فروش مکمل های غیراستاندارد و نظارت بر این حوزه، گفت: اقدامی از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان غذا و دارو در حال برنامه ریزی است تا اقدامات قانونی برای مکمل ها را افزایش دهند. در این زمینه نظارت زیاد است، اما متاسفانه بخشی از خرید و فروش مکمل ها در باشگاه ها یا فضای مجازی است که ممنوع هم هست. به هر حال مکمل ها یک بیزینس است که مافیایی در آن وجود دارد و شاید آن مافیا دارد مبارزه می نماید. تاکید می کنم که فرد تجویزنماینده مکمل، مربی نیست. اتفاقی در باشگاه ها می افتد، این است که تجویز نماینده مکمل مربی است، حال اگر مربی در حوزه تغذیه ورزشی تحصیل نموده باشد، اشکال ندارد، اما صرف مربی صلاحیت تجویز مکمل ورزشی را ندارد.

حسین پور قریب شاهی درباره شرایط درگیری قلبی در ورزشکاران و میزان مرگ های ناشی از ورزش، اظهار کرد: ما تاکید می کنیم ورزشکاری که به کرونا مبتلا می گردد، باید در اسرع وقت تحت نظر پزشک معالج باشد و داروهای حمایتی را برای درمان استفاده کند تا از تشدید بیماری جلوگیری کند. هرچه درگیری و گسترش بیماری در بدن کمتر باشد، احتمال درگیری قلبی و ریوی نیز کمتر خواهد بود. قطعا در بیماران ورزشکاری که بستری می شوند، حتی در حین بستری باید آنالیز های قلبی برایشان انجام گردد. حتی اگر علائم قلبی نداشته باشند. افرادی هم که بستری نمی شوند، توصیه می گردد که دوره هفت تا 10 روزه بعد از اتمام علائم باید بگذرد تا فرد بتواند به ورزش بازگردد. خوشبختانه در ورزشکاران ایست قلبی به دنبال ابتلا به کرونا نداشتیم، اما باید مراقب این موضوع باشیم.

وی درباره نحوه قرنطینه بازیکنانی که در شهر دیگری در اردو هستند، گفت: طبق پروتکل ها وقتی تست افراد مثبت گردد، در هر جایی که باشند، باید قرنطینه شوند بنابراین تاکید می گردد که فرد کرونا مثبت باید دوره حداقل 10 روزه قرنطینه را در همان شهری که هست طی کند. البته در حوزه ورزشی هنوز به سمت جریمه نقدی نرفتند، اما کمیته های انضباطی اختیار برخورد با کسانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، دارند. البته خدا را شکر همکاری تیم ها در مواردی که تست فرد مثبت بوده است و احتیاج به قرنطینه داشتند، در رعایت پروتکل ها خوب است. زیرا اولا خود ورزشکاران نگرانی دارند و رعایت می نمایند. دوما در این زمینه همکاری تیم ها خوب بوده است. در اردوها هم رعایت می گردد که اتاق ها در هتل تک نفره باشد. در عین حال پروتکل ها می گویند اگر ورزشکاری با کرونا مثبت تماس نزدیک داشته باشد، باید 14 روز قرنطینه گردد. البته از آنجایی که به گونه ای پروتکل های بهداشتی در حوزه ورزشی را برنامه ریزی کردیم که افراد در تمرین و اردو در تماس نزدیک باهم نباشند، کمتر در این زمینه دچار چالش هستیم.

حسین پور قریب شاهی درباره نبود یاری های پزشکی در مسابقات استانی و کشوری، گفت: در حال حاضر فدراسیون پزشکی ورزشی در کل کشور نماینده هایی به نام هیات های پزشکی ورزشی استان ها و شهرستان ها دارد که به طور هماهنگ پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت را اجرا می نمایند و یک شبکه زنجیره ای قابل قبول در کل کشور در این زمینه وجود دارد.

شایع ترین آسیب های جسمی در ورزشکاران مبتلا به کرونا

وی درباره بیشترین آسیب های جسمی که به ورزشکاران بعد از ابتلا به کرونا وارد می گردد نیز گفت: خطرناک ترین عارضه برای ورزشکاران بعد از ابتلا به کرونا عوارض قلبی-ریوی است. در عین حال شایع ترین عوارض درگیری های اسکلتی عضلانی و ضعف شدیدی است که منجر به تحلیل عضلات ورزشکار می گردد. بر همین اساس ورزشکاران بعد از ابتلا به کرونا باید برنامه ورزش های قدرتی را هم داشته باشند.

کاهش 30 درصدی فعالیت فیزیکی در دوران کرونا

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: آمارها نشان داده است که میزان عدم فعالیت فیزیکی در طی کرونا 20 تا 30 درصد بیشتر شده است؛ به طوری که از هر چهار نفر سه نفر ورزش نمی نمایند. در عین حال دو توصیه داریم؛ اولا افراد در طی روز هر 30 دقیقه یکبار از جایشان بلند شوند و دو تا سه دقیقه داخل خانه یا محل کار پیاده روی نمایند که به افزایش متابولیسم بدن یاری می نماید. توصیه دیگر آن است که فرهنگ فعالیت فیزیکی خانوادگی باید در خانواده ها ایجاد گردد و خانواده ها برای خودشان زنگ ورزش خانوادگی تعریف نمایند. باید ورزش خانوادگی و زنگ ورزش در خانواده ها نهادینه گردد. صدا و سیما هم صبح و ظهر برنامه های ورزش دارد که باید مردم آن را دنبال نمایند. ثابت شده هرچه زمان فعالیت ورزشی را بیشتر کنیم، منافع آن برای جسم و روان بیشتر می گردد.

ورزش؛ واکسنی برای پیشگیری از بیماری های مزمن

حسین پور قریب شاهی با بیان اینکه امروزه می توان ورزش را به عنوان یک واکسن برای پیشگیری از بیماری های مزمن پیشنهاد کنیم، گفت: اکنون ورزش جزیی ثابت از سبک زندگی آدم هاست. همانطور که سیگار و چاقی را عامل خطر ابتلا به بیماری ها تلقی می کنیم، عدم فعالیت فیزیکی هم می تواند عامل خطر بروز بیماری ها باشد. در دوران کرونا هم ورزش صندلی ویژه ای برای خود دارد که مقداری از آن غافل بوده ایم. همانطور که ورزش در بیماری های مزمن قلبی ریوی و... یاری نماینده است، می تواند در کرونا هم یاری نماینده باشد. به طوری که با اثراتی که بر افزایش ایمنی بدن دارد، می تواند یاری کند تا حدی از بیماری کرونا پیشگیری نموده و در عین حال ورزش مقاومت بیشتری در ریه فرد مبتلا به کرونا ایجاد می نماید.

بی تحرکی خطرناک در بحران کرونا

وی ادامه داد: چاقی یکی از عوامل خطر در بیماری کروناست که ورزش می تواند به برطرف این عامل خطر هم یاری کند. طبق پروتکل ها اعلام شده است که افراد عادی در بزرگسالان حداقل باید هفته ای 150 دقیقه با شدت متوسط ورزش داشته و بچه ها 60 دقیقه در روز با شدت متوسط انجام گردد که شامل ورزش هوازی مانند پیاده روی، دویدن و... است و در کنار آن ورزش های قدرتی، کششی و تعادلی است. در دوان کرونا هم تاکید می کنیم که برنامه ورزشی نباید قطع گردد. درحالی که متاسفانه شاهدیم که شرایط بدتر شده است. عدم فعالیت ورزشی در جهان بین 20 تا 30 درصد بوده است، اما در کشور بین 50 تا 60 درصد عدم فعالیت ورزشی داشتیم که این عدد در دوران کرونا 20 تا 30 درصد دیگر افزایش یافته است. بنابراین در این حوزه در شرایط خطرناکی هستیم و افراد دچار بی تحرکی خطرناکی شدند.

چند توصیه ورزشی در دوران کرونا

وی تاکید نمود: در دوران کرونا باید فعالیت هوازی، قدرتی و ورزش های تنفسی را ادامه دهیم. البته افراد فعالیت ورزشی را در محل های خلوت انجام دهند تا احتیاجی به استفاده از ماسک نداشته باشند، اما اگر فردی در محل شلوغ ورزش کرد، حتما باید از ماسک استفاده کند و توصیه ما این است که شدت فعالیت ورزشی با ماسک پایین یا متوسط باشد. فاصله را هم در هنگام فعالیت ورزشی چهار تا پنج متر حفظ کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه وقتی فردی از کرونا بهبود می یابد، او را فراموش می کنیم، این درحالیست که بعد از کرونا حتما باید دقت داشته باشیم. زیرا افراد از یک سو دچار ضعف عضلانی مفرط شدند و از طرفی مسائل تنفسی دارند. تجویز ورزش و توانبخشی بعد از بهبودی نقش ویژه ای دارد. توصیه ما این است که حتما افراد بهبودیافته فعالیت ورزشی هوازی را با قدرت کم انجام دهند و ورزش های تنفسی و دیافراگمی را هم انجام دهند و مطالعات نشان داده این افراد زودتر قوای خود را به دست می آورند.

حسین پور قریب شاهی همچنین گفت: برای جامعه ورزشی هم تمهیداتی دیده شده است، اما تاکید ما این است که این افراد در عین عدم قطع فعالیت ورزشی شان، باید اقدامات بهداشتی و پروتکل ها را حتما رعایت نمایند. این افراد باید ملاحظات قرنطینه را مورد توجه قرار داده و زمان فعالیت های با شدت بالا را به جلسات یک ساعته محدود نمایند. نکته مهم دیگر این است که متاسفانه درگیری قلبی و ریوی در بیماران مبتلا به کرونا شایع است و بر این اساس یکی از نگرانی ها این است که این درگیری ها در ورزشکاران عوارض پایدار به جا بگذارند. بر این اساس افراد ورزشکار با تست مثبت حتی اگر بی علامت هستند، حتما باید پروتکل 10 روز بی تحرکی کامل را رعایت نمایند. بعد از 10 تا 14 روز بعد از منفی شدن تست می تواند به ورزش بازگردد. اگر فرد علامت دار باشد، بعد از بهبودی و قبل از بازگشت به ورزش احتیاج به آنالیز های قلبی و ریوی دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1400

به "چند توصیه ورزشی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه ورزشی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید