کابوس باران برای 35 درصد مدارس استان یزد

به گزارش مجله بیزبینگ، خبرنگاران/یزد فروریختن بخشی از سقف یک مدرسه بر سر معلم و دانش آموزانش هر چند خسارت جانی به همراه نداشت اما یادآور حیات در خطر دانش آموزان 35 تا 40 درصد مدارسی شد که در باران نگران جانشان هستند.

کابوس باران برای 35 درصد مدارس استان یزد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط سنی تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

خبر تاسف بار فروریختن جزئی سقف یک مدرسه در شهر یزد و مرکز این استان، نگرانی جدید را در دلمان تازه کرد، سلامت دانش آموزانی که هر روز با اشتیاق تحصیل به مدرسه می فرایند و سرا پا گوش حرف های معلمشان می شوند، بدون این که دلهره فرو ریختن سقف و آوار شدن آن را روی سرشان داشته باشند و معلمی که با تمام وجود، خود را برای پرورش شاگردانش آماده می نماید ولی نمی داند آیا بارانی که نعمت آسمانی مغتنمی برای ما یزدی هاست، جان خود و شاگردانش را به خطر خواهد انداخت یا نه؟!

فرو ریختن سقف یک مدرسه پویا در یزد که شاید در دسترس تمام مسئولان و متولیان است، یادآور مدارسی در دل روستاها و مناطق محروم تر یزد می باشد که کمتر به سراغشان می رویم و از شرایط شان خبر داریم و شاید نمی دانیم دانش آموزان و معلمان این مدارس هر روز با چه دلهره ای به سر کلاس می فرایند.

البته فرسودگی مدارس شهر خشت و گلی یزد، مسئله تازه ای نیست و در تقویم این شهر بارها داستان های ناگوار فروریختن ها و دلهره های مسئولان مدراس فرسوده ای مانند دبستان پسرانه قدس در خیابان فرمانداری و دبستان مهر نرسی آباد در محله نرسی آباد یزد ثبت شده اند هرچند که خوشبختانه در این حوادث هیچ دانش آموزی قربانی سهل انگاری ها در این موارد نشد.

و این بار هم فروریختن گچ و سقف های یک مدرسه دایر در یزد هم به حمد خداوند خسارت جانی به همراه نداشت اما دوباره زنگ خطر در بیخ گوش مسئولان استان به صدا درآمد تا مگر با تعاملی بیشتر نسبت به حفظ جان دانش اموزان مدارس فرسوده این دیار اقدام نمایند.

زهره امیرچخماقی مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران ضمن تایید خبر ریزش سقف یک کلاس درس در یزد، اظهار می نماید: در این حادثه، معلم و یکی از دانش آموزان دچار آسیب دیدگی جزئی شدند که فوراً جهت انجام معاینات لازم به مرکز درمانی اعزام و به صورت سرپایی معالجه و مرخص شدند.

این مسئول حادثه روز گذشته یزد را به دنبال بارندگی های اخیر در استان اعلام می نماید و می گوید: در این حادثه قسمتی از گچ و کاه گل سقف کلاس مدرسه ایثارگران الزهرا(س) در یزد فرو ریخت که پس از وقوع حادثه، در محل حاضر شدیم و موضوع در دست پیگیری نهاده شد.

به گفته وی، رسیدگی و ترمیم این بخش آسیب دیده مدرسه نیز برعهده اداره کل نوسازی مدارس استان است.

مسئله فرسودگی این مدارس را از مدیرکل نوسازی مدارس استان یزد پیگیری کردیم با یک سوال و این که آیا شرایط مدرسه مذکور معین نبود که اجازه تحصیل به دانش آموزان در آن داده شده بود؟

جواد ذاکر در این باره با اشاره به فروریختن جزئی سقف این مدرسه از شرایط مشابه 35 تا 40 درصد مدارس یزد به خبرنگار خبرنگاران پاسخ می گوید و در این باره تصریح می نماید: شرایط این مدارس به دلیل فرسودگی مشابه این مدرسه است اما بعضی از مدارس مانند مدرسه مذکور حتی از نظر ظاهری نیز قابل شناسایی نیستند تا بدانیم آیا یا بارش سقف فرو می ریزند یا نه!

وی شرایط این درصد بالا از مدارس یزد را تخریبی فرسوده با الزام به تخلیه و بازسازی مجدد اعلام می نماید و می گوید: مشکل اصلی کمبود فضای آموزشی است به طوری که حتی شاهد وجود مدارس دو شیفت در استان هستیم اما اداره کل آموزش و پرورش استان یزد نیز متناسب با شرایط فضای آموزشی هر منطقه و شرایط بحرانی مدرسه، دستور تخلیه و جابجایی مدارس را صادر می نماید.

یزد دارای مساجد و حسینیه های زیادی است که بعضاً هر ساله تنها در ماه محرم مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند برای کمبود فضاهای آموزشی از آنها بهره جست.کمبود فضای آموزشی در یزد را در حالی شاهد هستیم که یزد یکی از مهمترین استان های کشور در زمینه برخورداری از فضاهای مساجد و حسینیه هاست به ویژه حسینیه هایی که گاهی هر ساله تا محرم خاک می خورند و مورد استفاده قرار نمی گیرند.

آموزش که یکی از نهضت های پیامبرمان و هچنین امام حسین (ع) بوده است آیا نباید در مراکزی که مزین به باورهای مقدس دین مان هستند جریان داشته باشند تا کمبود فضای آموزشی را در یزد کمتر ببینیم؟

البته این مسئله چنان هم دور از دسترس نیست چرا که در یزد خانه صادقیان که همه ساله به عنوان مرکزی برای برپایی مراسم های مذهبی است یک فضای اشتراکی آموزشی و مذهبی است و فضایی است که نه تنها قشر مذهبی بلکه هنرمندان در آن مشغول به علم آموزی هستند.

اما شاید یکی از نکات اساسی در بروز چنین حوادثی غفلت مسئولان مدارس باشد چرا که گاهی یک بازدید جزئی مدیران از سقف هم می تواند مشکل را پیش بینی و با اعلام به مسئولان متولی ضرورت برطرف آن را به گوشزد کند به طوری که مدیر کل نوسازی مدارس استان در این رابطه تصریح می نماید: گاهی مشکل از ناحیه مدیران مدارس و آنالیز نکردن پشت بام ها از سوی این مسئولان است و مدیران حتی گاهاً نیز سقف مدارس را بازبینی و مورد آنالیز قرار نمی دهند.

وی خاطرنشان می نماید: بعضی از علائم مانند فرسودگی برق کشی، ایزوگام ها و معین بودن شرایط نامناسب گچ سقف در مدارس باعث اولویت این مدارس در زمینه بازسازی و مرمت می گردد.

ذاکر در انتها با اشاره به ابلاغ نشدن میزان اعتبارات امسال، تصریح می نماید: هنوز این اعتبارات معین نشده اما از ناحیه اعتبارات ملی یا استانی مدارس و با توجه به اولویت، مرمت و بازسازی با یاری پیمانکاران و اولیا در مدارس انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 13 اسفند 1398 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 712

به "کابوس باران برای 35 درصد مدارس استان یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس باران برای 35 درصد مدارس استان یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید