کارخانه سیمان به یک مجموعه مالی مبتنی بر فرهنگ تبدیل می گردد

به گزارش مجله بیزبینگ، مدیران کارخانه های سیمان کشور عصر سه شنبه- 29 مهر- در جلسه ای با شهردار تهران درباره بازآفرینی کارخانه سیمان ری بحث و تبادل نظر کردند.

کارخانه سیمان به یک مجموعه مالی مبتنی بر فرهنگ تبدیل می گردد

به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران در جلسه مجازی که با صاحبان صنایع سیمان برگزار گردید، درباره پروژه بازآفرینی کارخانه سیمان ری گفت: موضوعی که درباره آن صحبت می کنیم یکی از موضوعاتی است که در جهان هم بسیار هوادار دارد و منشاء تحول شده است . صنعت که روزگاری علت توسعه شهرها بوده است امروز به دلایل مختلف از جمله مسائل زیست محیطی امکان حضور در محدوده شهر را ندارد و کارخانه هایی مثل کارخانه سیمان دیگر امکان حضور در محدوده شهری را ندارند ، این مساله فرصتی برای شهرها فراهم نموده است تا از کارخانه های متروکه به جا مانده ، به نفع شهر و شهفرایندان استفاده گردد.

به گفته حناچی فرایند بازآفرینی کارخانه های متروک در داخل شهرها هم اکنون یک فرایند جهانی است و سازمانی به نام سازمان بین المللی حفاظت و مستند نگاری میراث معماری و شهری مدرن (TICCAH) آن را دنبال می نماید و ایران هم عضو این سازمان است.

او اضافه کرد: البته این جریان خیلی پیشتر در ایران راه افتاده است و بر همین مبنا کارخانه نساجی کرمان نیز تبدیل به کتابخانه شد، کارخانه اقبال یزد به پارک علم و فناوری، کشتارگاه تهران به فرهنگسرای بهمن و کارخانه چرم خسروی تبریز به دانشگاه تغییر کاربری داده است. یکی از این موارد که خیلی مهم است سیمان ری است. این کارخانه 25 سال است که تعطیل شده و سندش هم به نام دولت است و ما مجوز ساخت موزه در این کارخانه را از دولت گرفته ایم البته صرفا موزه نیست بلکه یک مجموعه مالی مبتنی بر فرهنگ است.

حناچی گفت: این مجموعه فضاهای بزرگی دارد که تخریبش ممکن نیست سازه های بزرگ بتنی آن می تواند برای یک ماموریت جدید آماده شوند که فراوری سیمان نیست بلکه می تواند رستوران، هتل و فضاهای مالی زنده باشد و باعث زندگی در آن منطقه گردد. منطقه ای که بسیاری از افراد آن طی چند نسل در این کارخانه کار نموده اند و خیلی از آنها نسبت به این کارخانه حس نوستالوژیک دارند. ضمن این که در این کارخانه تجهیزاتی هست که در جهان کمیابند مثل دو ژنراتور برقی که در این مجموعه زمانی برق فراوری می کرد و متعلق به زمانی است که هنوز جوش فلزات اختراع نشده بود و تجهیزات فلزی به هم پرچ می شد.

حناچی ادامه داد: شهرداری بازآفرینی کارخانه سیمان ری را اخیرا به مسابقه گذاشت و ایده هایی در آن مطرح شده است که همگی احتیاج به تکمیل دارد. در این جلسه شهرداری به دنبال مشارکت دادن صنعت سیمان در این زمینه است و این که از نظرات متخصصان استفاده گردد و شما باید این را تعیین کنید.

پس از سخنان شهردار تهران تعدادی از صاحبان کارخانه های سیمان به ارائه نظراتی در این باره پرداختند. از جمله این افراد، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، سمیه سیف از کارخانه سیمان دشتستان، مهدی امینی یکتا از انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، علی علوی مدیرعامل کارخانه سیمان سبزوار، سیدرضی الدین ساداتی مدیرعامل کارخانه سیمان فیروزکوه و مسعود عباسی نژاد مدیرعامل کارخانه سیمان زنجان اند که نظرات خود را مطرح کردند.

ایشان بر این نکته تاکید داشتند که باید جلوه های بیشتری از صنعت سیمان در پروژه اجرایی دیده گردد. آنها معتقد بودند که در طرح برگزیده ، صنعت سیمان آن طور که باید دیده نشده است.

در انتهای جلسه نیز کاوه علی اکبری ، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد که کمیته ای برای اخذ نظرات صاحبان صنایع سیمان و ایجاد تفاهم با آنها در بازآفرینی کارخانه سیمان ری تشکیل خواهد شد و در آن کمیته جمع بندی لازم در این زمینه به دست خواهد آمد.

در این جلسه که به صورت مجازی و ویدیو کنفرانس برگزار گردید 28 تن از مدیران کارخانه های سیمان کشور در جلسه حاضر بودند.

خبرنگار: اکبر بیاتی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1296

به "کارخانه سیمان به یک مجموعه مالی مبتنی بر فرهنگ تبدیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارخانه سیمان به یک مجموعه مالی مبتنی بر فرهنگ تبدیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید