تور پراگ: کلیسایی پرشده با حضور ارواح در جمهوری چک

به گزارش مجله بیزبینگ، نظر شما در خصوص بازدید از یک جاذبه گردشگری ترسناک اما متفاوت چیست؟ جایی که اصلا انتظارش را ندارید، مکانی مذهبی که با حضور ارواح پر شده است.

تور پراگ: کلیسایی پرشده با حضور ارواح در جمهوری چک

با ما سفر کنید و با تور پراگ از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای پراگ را ببینید.

تا به امروز از مکان های ترسناک بسیاری با شما سخن گفتیم، اما این بار و در سفری متفاوت، به جایی خواهیم رفت که اصلا انتظار تجربه ترس را نداریم. جایی که در بسیاری از نمونه های آثار ژانر وحشت، مکانی امن را در اختیار افراد هراسان از نیروهای اهریمنی قرار می دهد و خادمانش در پی یاری به انسان های درمانده از تجربه پدیده های عجیب و ماورایی هستند. بله، درست حدس زدید، مقصد جهانگردی امروز ما یک کلیسا است.

کلیسا از جمله اماکن مذهبی است که بسیاری برای کسب آرامش روحی و قدرت مبارزه با مصائب و مسائل به سراغ آن می فرایند. مکانی برای نیایش، برای پرستش پروردگار و برای طلب آمرزش بابت گناهان. اما گاهی این مکان روحانی به جایی ترسناک تبدیل می شود، جایی که نشستن روی نیمکت و دعا خواندن به امری سخت و سخت مبدل می شود که البته در نهایت پاداش خاص خود را به همراه خواهد داشت. با خبرنگاران همراه باشید تا سری به یکی از ترسناک ترین کلیساهای دنیا بزنیم که صحنه نمایش اثر هنری ارزنده اما وحشت آفرین است که البته در راستای یاری به کلیسا به اجرا درآمده است.

صحنه نمایش ما کلیسایی قدیمی است که در روستایی به نام لاکووا (Lukova) و در بخش شمال غربی ناحیه بوهمیای (Bohemia) کشور جمهوری چک واقع شده است. تاریخ ساخت این کلیسا به سال 1352 میلادی باز می شود. اما این مکان مذهبی که برای قرن ها پذیرای مردم بود، در پی حادثه ای تلخ متحمل خساراتی جبران ناپذیر شد.

همه چیز به اجرای یک مراسم تدفین در سال 1968 باز می شود، زمانی که شانه های خسته کلیسا سنت جورج تاب تحمل سقف آن را نداشت و بالاخره بام ساختمان فرو ریخت. در آن روز ساکنان محلی شاهد یکی از بدترین کابوس های خود بودند و به ناچار به سرعت ساختمان را ترک کردند.

این کلیسا به تدریج و به علت شرایط تازه ای که گریبانگیرش شده بود، مورد بی توجهی قرار گرفته و متروکه شد. اما هنوز موعد بازنشسگی همیشگی این مکان از راه نرسیده بود، چرا که یک هنرمند پا به میدان گذاشته و با ارائه راه حلی عجیب اما پیروز، سعی در بهبود اوضاع کرد.

ژاکوب هادراوا (Jakub Hadrava) در پی بازسازی و احیای مجدد این مکان مذهبی قرن چهاردهمی بود که چه از بُعد دینی و چه تاریخی، جایی ارزشمند و نیازمند حفظ و حراست به شمار می رفت. اما راه حل این هنرمند در عین یاری به کلیسا، آن را به یکی از ترسناک ترین نمونه های نوع خود بدل کرد، جایی که قدم گذاشتن در آن نشستن و دعا خواندن، نیازمند دل و جرئتی فراوان بوده و آن را شایسته انتخاب شدن به عنوان یکی از مقاصد جهانگردی وحشت نموده است.

آقای هاردراوا یک سری پیکره های شبح وار را مهمان کلیسا نموده و آنها را جا به جا در میان نیمکت های صحن کلیسا نشانده است، گویی که این ارواح در حال نیایش هستند. حضور این ارواح سفیدپوش اتمسفری عجیب را به محیط بخشیده است. جایی که همه چیز متفاوت تر از آن چیزی است که انتظارش را داریم.

اما دستاورد این هنرمند شاید فضایی ترسناک و رعب آور را بر محیط این کلیسای در حال تخریب حاکم نموده باشد، اما مزیت های خود را داشته و امتیازات خاصی را نصیب این بنای باستانی نموده است. واقعیت این است که از زمان اضافه شدن این اثر هنری، این کلیسا به شکلی عجیب در جذب بازدیدنماینده و جهانگرد پیروز عمل نموده است و اکنون جهانگردان بسیاری از کشورهایی همانند برزیل، استرالیا، روسیه، انگلستان و آلمان، برای بازدید از آن رنج سفر را تحمل می نمایند. در طول این دوران بعلاوه اعانه و یاری های مادی به کلیسا نیز رشدی صعودی را تجربه نموده است و افزایش منابع اقتصادی در نهایت نوید بخش دورنمای بازسازی کلیسا و بهبود شرایط آن هستند.

آقای ژاکوب در این مورد می گوید:

قصد من از ارائه این اثر هنری عجیب، جلب توجه بیشتر مردم به کلیسا و کوشش برای جمع آوری سرمایه کافی برای شروع عملیات بازسازی و بازسازی کلیسا بود. این پیکره ها به نوعی اشاره به آلمانی های سودتن (Sudeten: اقلیت آلمانی تباران ساکن این منطقه ها) دارند که پیش از شروع جنگ دنیای دوم در لاکووا زندگی می کردند و نیز اشاره به کسانی که برای خواندن دعا و عبادت خداوند هر یکشنبه به کلیسا می آمدند. من امیدوارم تا به دنیا نشان دهم که این مکان هم گذشته ای داشته و بخشی از زندگی روزمره افراد بسیاری بوده است. اما دست تقدیر سرنوشتی دیگر برای آن رقم زد که تأثیری عمیق روز زندگی یکایک ما داشت.

این پیکره ها همگی از گچ ساخته شده و روی نمیکت ها و داخل راهروهای کلیسا قرار داده شده اند. هنرمند ما می گوید که برای پرهیز از تحمیل هزینه های زیاد، به سراغ استفاده از گچ رفته است. او سپس این مدل های گچی را با پلاستیک پوشانده است و برای حفاظت بیشتر، بارانی تن آنها نموده است. او سپس پارچه ای را در گچ خیسانده و کل پیکره و سر و صورت آنها را زیر این لایه مخفی کرد و در عین حال، حال و هوایی خاص و ترسناک به این مجسمه های گچی بخشید که اثری قوی روی بینندگان گذاشته است. او برای تکمیل پروژه هنری خود، بیش از یک دوجین از این مجسمه ها ساخت و صحن و راهروهای کلیسا را با حضور آنها تزئین نمود.

به هر حال دستاورد این هنرمند نقشی مهم و تأثیرگذار در آینده این کلیسا گذاشته است. به علاوه دست اندرکاران این پروژه فعالیت خود را در کیک استار (Kick Star) نیز شروع نموده و امیدوارند از این طریق بتوانند به دیگر کلیساهای در معرض آسیب این منطقه یاری نمایند. در نهایت آنها اعلام کردند که هزینه لازم برای بازسازی سقف کلیسا هم اکنون آماده شده و خیلی زود این کلیسا با سقفی جدیدش، درخشش روزهای قبل خود را باز خواهد یافت.

به هرحال تا آن موقع این کلیسا و ارواح ساکنش، همچنان جاذبه ای ارزشمند و فراموش نشدنی هستند که شاید اندکی ترس و وحشت را به دل بازدیدنمایندگان این مکان انداخته و خاطره ای خوب و ترسناک را برای ماجراجویان دنیای جهانگردی وحشت رقم بزنند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با ما لذت برده باشید. از قلم نیاندازید ما همچنان منتظر دریافت نظرات، پیشنهادات و نقدها سازنده شما عزیزان هستیم.

منبع: کجارو / popcornhorror.com
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1937

به "تور پراگ: کلیسایی پرشده با حضور ارواح در جمهوری چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور پراگ: کلیسایی پرشده با حضور ارواح در جمهوری چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید