کم خوابی چطور باعث آکنه، چین وچروک و چشم پاندا می شود؟

به گزارش مجله بیزبینگ، کلاژن فاکتور اصلی در سفتی یا شلی پوست است که هورمونی به نامِ هورمونِ رشد در تولید آن دخیل است. تحقیقات نشان می دهد که 70 درصد از هورمون رشد در خوابِ عمیق تولید می شود. در اثر کم خوابیدن ما بدنِ خود را از 70 درصد از هورمونِ رشد محروم می کنیم که یعنی 70 درصد پیرتر به نظر می رسیم.

کم خوابی چطور باعث آکنه، چین وچروک و چشم پاندا می شود؟

درباره اثراتِ کم خوابی بروی خلق مطالب زیادی به نگارش درآمده است، اما اثراتِ چند ساعت کم خوابی بر چهره چیزی است که کمتر مردم درباره آن صحبت می کنند.

غافل از آنکه تکمیل نکردنِ خواب 8-ساعته اثراتِ بسیار خطرناکی بر پوست دارد و می تواند مشکلاتی از قبیلِ حلقه های سیاه دور چشم، کیسه زیر چشم و چین و چروکِ پوست و کم آبی را ایجاد کند.

یک کارشناس خواب از استرالیا، اولیویا آرِزولو، به ما توضیح می دهد که کم خوابی دقیقاً چطور بر روی پوست اثر می گذارد و چطور باید این اثرات را برطرف کرد.

حلقه های سیاه و کیسه زیر چشم

حلقه های سیاه یا پف و کیسه دور چشم یکی از نخستین چیز هایی است که فرد در اثر بدخوابی متوجه آن می شود. این تغییرات تا حدی وراثتی هستند، اما خوابِ ناکافی (کمتر از 8 ساعت) می تواند هر دو را بدتر کند.

اولیویا می گوید: اطراف چشم عروق بسیار نازکی وجود دارد برای همین همه چیز از جمله اتساع یا گشاد شدنِ رگ ها در این ناحیه به خوبی قابلِ مشاهده است.

پف دور چشم زمانی رخ می دهد که پوستِ خسته به منظورِ حفظِ رطوبتِ خود آب را نگه می دارد. کم خوابی باعث گشادتر شدنِ رگ ها می شود که دلیلِ اصلیِ پدیده ای با نامِ چشم پاندا است.

برای پیشگیری از این اتفاق، افراد باید بین 7 تا 9 ساعت خواب شبانه داشته باشند و آب زیادی بنوشند تا پوست ناحیه دور چشم که بسیار ظریف است همیشه مرطوب بماند.

هورمون رشد و کلاژن

دومین چیزی که در اثر خوابِ ناکافی رخ می دهد آن است که پوست به اندازه کافی کلاژن سازی نمی کند. در خواب پوست کلاژن تازه تولید می کند و کلاژن تازه از چین وچروک، افتادگیِ پوست و پیری زودرس و بد شدنِ پوست پیشگیری می کند.

برطبق یک مطالعه، خواب شبانه کمتر از 5 ساعت، توانایی پوست برای بهبود را تا 30 درصد کاهش می دهد. الیویا می گوید: این اتفاق نرمی پوست را کم می کند و باعثِ بی حال شدن و کدر شدنِ پوست می شود. محققان همچنین دریافتند افرادی که کمتر از 5 ساعت خوابیده بودند، نشانه های چین وچروک را بیشتر در چهره خود داشتند و کمتر نسبت به ظاهر خود احساس رضایت داشتند.

چین وچروک و کم آبی

کم خوابی فقط فقدانِ کلاژن و پوستِ کدر ایجاد نمی کند. کم خوابیدن می تواند باعث ایجاد خطوطِ ظریف و چین وچروک در صورت شود. تحقیقاتی که در زمینه خواب شده است نشان می دهد افرادی که به جای 8 ساعت 6 ساعت خوابِ شبانه دارند، 45 درصد بیشتر احتمال دارد که دچار چین وچروک و خطوطِ ظریف در صورتشان شوند.

اولیویا می گوید: کلاژن فاکتور اصلی در سفتی یا شلی پوست است که هورمونی به نامِ هورمونِ رشد در تولید آن دخیل است. تحقیقات نشان می دهد که 70 درصد از هورمون رشد در خوابِ عمیق تولید می شود. در اثر کم خوابیدن ما بدنِ خود را از 70 درصد از هورمونِ رشد محروم می کنیم که یعنی 70 درصد پیرتر به نظر می رسیم. اولیویا می گوید: درعوض اگر 8 ساعت خواب در طول شب داشته باشید، منافذ پوست بسته و پوست صورت یکدست تر و صاف تر می شود.

کم آب شدنِ بدن

کم شدنِ آبِ بدن می تواند ناشی از کم خوابی هم باشد و منظور از کم شدنِ آب بدن به این معنی نیست که روز بعد احساسِ تشنگی کنید و نیاز به آب خوردن داشته باشید. الیویا می گوید: یک شب خوابِ ناکافی اندازهِ هورمونِ کورتیزول را تا 37 درصد افزایش می دهد که باعث می شود بدن خشک شود و پوست خشک و کدر به نظر برسد.

آکنه

آکنه هم یکی از اثراتِ جانبیِ کم خوابی است که به دلیلِ صدمه به سیستمِ ایمنی حاصل می شود.

اولیویا می گوید: یکی از دلایلی که سیستمِ ایمنیِ بدن ضعیف می شود، کم خوابی است؛ زیرا 70 درصد از سلول های طبیعیِ قاتل - که پاتوژن ها یا عواملِ بیماری زا را از بین می برند - در هنگامِ خوابِ عمیق تولید می شوند.

این کارشناسِ خواب می گوید هر زمانی که متوجه شدید جوش های سرسفید یا سرسیاه روی پوستتان ظاهر شد یا پوستتان ناگهان قرمزتر شد، بهتر است الگوی خوابِ خود را تنظیم کنید.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1755

به "کم خوابی چطور باعث آکنه، چین وچروک و چشم پاندا می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم خوابی چطور باعث آکنه، چین وچروک و چشم پاندا می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید