9 مرحله از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی و برترین فصل آن

به گزارش مجله بیزبینگ، روش از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی معمولاً با در نظر گرفتن شرایط هر کودک، فصل و جزئیات دیگر انجام می گردد. به طور معمول طب سنتی معتقد است که هر کودک با توجه به ویژگی های فردی که دارد زمان مشخصی برای از پوشک گرفتن آماده می گردد. برای این موضوع لازم نیست به او فشار وارد کنید و کودک را تحت استرس قرار دهید، بلکه همه چیز با صبر و حوصله و تشویق کودک به درستی پیش می رود. در قدیم فصول خاصی را برای از پوشک گرفتن بچه انتخاب می کردند و حتی دعا برای از پوشک گرفتن بچه داشتند. اگر دوست دارید نحوه صحیح و اصولی از پوشک گرفتن فرزندتان را یاد بگیرید، می توانید در این مقاله از سرویس در با ما همراه باشید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص برترین فصل از پوشک گرفتن بچه در طب سنتی و نحوه اصولی آن پاسخ خواهیم داد.

9 مرحله از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی و برترین فصل آن

از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی

از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی با در نظر گرفتن شرایط کودک زمان و سایر جزئیات به شما یاری می نماید تا به برترین نحو به کودک خود یاری کنید این مرحله از زندگی را پشت سر بگذارید.

به طور کلی در طب سنتی توصیه می نماید فصول گرم سال را برای انتخاب کنید و از فشار وارد کردن به کودک در فصل زمستان و پاییز برای آموزش اجتناب کنید. در ادامه می توانید با نکاتی مهم در خصوص از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی و اسلامی آشنا شوید.

1- در فصل گرم سال کودک را از پوشک بگیرید

اولین نکته مهم برای از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی این است که فصل بهار و تابستان را برای این کار انتخاب کنید. گرم شدن هوا به کودک یاری می نماید تا کمتر در معرض سرماخوردگی قرار بگیرد و راحت تر ادرار خود را کنترل کند. بنابراین بهتر است قبل از شروع آموزش از پوشک گرفتن به کودک حتماً به این نکته توجه کنید.

2- محیط دستشویی را برای کودک آماده کنید

قبل از این که آموزش از پوشک گرفتن را شروع کنید، بهتر است کودک را با محیط دستشویی آشنا کنید. برای شروع باید چند اسباب بازی مورد علاقه کودک را در دستشویی قرار دهید. می توانید به کودک بگویید که خانه این عروسک در دستشویی است و با بازی و تفریح کودک را با دستشویی رفتن آماده کنید.

بعضی بچه ها از فضای دستشویی می ترسند و به همین علت باید کاری کنید که دستشویی برای او مجذوب نماینده تر گردد. می توانید روی دیوارهای دستشویی پند پوستر بچه هاه نصب کنید و فضای دستشویی را کمی به سلیقه کودک تزیین کنید.

برای کاهش استرس و ترس کودک حتماً از چاه بست بهره ببرید. با قرار دادن یک لگن کوچک و رنگی در دستشویی رغبت بیشتری در او ایجاد کنید. نباید فراموش کنید که اگر کودک نمی تواند با فضای دستشویی ارتباط برقرار کند و یا اگر از دستشویی می ترسد، بهتر است لگن او را در فضای دیگری قرار دهید.

در مراحل ابتدایی حتی قرار دادن لگن در بیرون دستشویی، حمام و یا اتاق کودک هم مسئله ای ایجاد نمی نماید و می توانید بعد از مدتی او را با محیط دستشویی آشنا کنید.

3- آموزش دستشویی رفتن را در زمان مناسبی شروع کنید

برای شروع آموزش دستشویی رفتن به کودک حتماً زمانی را انتخاب کنید که مطمئن هستید برای مدت چند ماه شرایط مناسبی دارید. اگر فشار کاری تان زیاد شده و یا قصد دارید منزل خود را عوض کنید و یا در شرایط این چنینی هستید، بهتر است از پوشک گرفتن کودک را فراموش کنید.

این فرایند باید با آرامش انجام گردد و باید به صورت مکرر برای آن وقت صرف کنید. ایجاد وقفه در آموزش از پوشک گرفتن کودک می تواند روند آموزش را با مشکل روبرو کند و این موضوع را هم برای شما و هم کودک خسته نماینده کند.

4- به کودک خود فشار وارد نکنید

دستشویی رفتن نیز یکی از آن مهارت هایی است که کودک شما دیر یا زود یاد می گیرد، پس به هیچ عنوان برای آموزش این موضوع عجله نکنید. معمولاً بدن کودک از 2 سالگی برای از پوشک گرفتن آماده می گردد، اما یا این حال این زمان ممکن است برای بعضی از بچه ها متفاوت باشد.

به خاطر داشته باشید که معمولاً دختران کمی زودتر از پسران از پوشک گرفتن را یاد می گیرند و از طرفی این موضوع برای دختر بچه ها اهمیت بیشتری دارد. استفاده از پوشک برای دختر بچه بالای 2 سال می تواند او را مستعد عفونت کند و مسائل جدی برای کودک ایجاد کند.

5- کودک را تشویق کنید

راه چاره بعدی از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی تشویق کودک است. هر بار که کودک از لگن خود برای دستشویی رفتن استفاده می نماید، برای او دست بزنید و او را تشویق کنید. به او بگویید که چقدر کارش را درست انجام داده و کودک زرنگ و باهوشی است. با این کار کودک برای یادگیری بیشتر کوشش می نماید و فرایند آموزش او کوتاه تر خواهد شد.

6- با کودک با آرامش برخورد کنید

یک نکته مهم در خصوص از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی این است که در طول آموزش کودک به هیچ عنوان نباید به او استرس وارد کنید. بهتر است در هر شرایطی با صبر و حوصله با کودک رفتار کنید تا کودک تحت فشار قرار نگیرد.

استرس و اضطراب کودک تنها روند کار را به تأخیر می اندازد و موجب می گردد کودک شما اعتماد به نفس خود را از دست دهد. حتی زمانی که کودک نتوانست ادرار و مدفوع خود را کنترل کند، به هیچ عنوان با عصبانیت با او رفتار نکنید و تنها به او بگویید که اگر بتوانی این کار را در توالت یا لگن انجام دهید یک جایزه به تو می دهد.

مطمئن باشید که تشویق کردن همواره بهتر از تنبیه نتیجه بخش است و به روند آموزش نیز سرعت بیشتری می دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش از پوشک گرفتن کودک اوتیسم

7- به کودکتان یادآوری کنید

در مراحل ابتدایی آموزش از پوشک گرفتن ممکن است کودک شما فراموش کند تا از لگن برای دستشویی استفاده کند. بهتر است در فواصل زمانی 2 ساعته به کودک یادآوری کنید که روی دستشویی خود بنشیند. بهتر است صبح ها بعد از بیدار شدن و پس از چرت زدن عصرگاهی با بازی و بدون این که به کودک فشار وارد گردد، به او یادآوری کنید که از لگن استفاده کند.

8- در دوران آموزش از لباس راحت برای کودک بهره ببرید

اگر کودک شما در مرحله آموزش دستشویی رفتن است، بهتر است لباس راحت به او بپوشانید تا کودک بتوانید به سرعت و به راحتی لباس خود را پایین بکشد و برای این کار دچار مشکل نگردد.

معمولاً در مراحل ابتدایی کودک قادر نیست بیشتر از چند ثانیه ادرار یا مدفوع خود را کنترل کند. اگر درآوردن شلوار برای کودک سخت باشد، قطعاً در فرایند نشستن روی لگن دستشویی با مشکل روبرو می گردد.

9- در تمام مراحل آموزش به کودک یاری کند

کودک شما برای کسب مهارت های نو احتیاج به یاری دارد. سعی کنید برای او وقت بگذارید و با مهربانی و آرامش در تمام مراحل یادگیری کنار او باشید. به او یاری کنید تا انگیزه بیشتری برای کسب مهارت های نوش داشته باشد.

با تشویق کردن و سرگرم کردن کودک فضایی شاد و دوست داشتنی برای او فراهم کنید. نباید فراموش کنید که کودک باید همه جزئیات را یاد بگیرد. از درآوردن لباس، نشستن روی لگن، بلند شدن، تمیز کردن خود و نحوه بالا کشیدن شلوار را به کودک آموزش دهید.

می توانید برای تشویق او یک جدول ستاره درست کنید و زمانی که هر ردیف از ستاره های جدول پر شد، یک جایزه به او بدهید. برای کودک کتاب های آموزشی بخوانید و با بازی و تفریح به او یاد دهید تا هر کاری را چطور اصولی و درست انجام دهید.

نباید فراموش کنید که در هیچکدام از مراحل آموزش نباید دوباره به عقب برگردید و زمانی که کودک در حال یاد گرفتن کنترل ادرار خود است، دوباره از پوشک بهره ببرید. می توانید برای چندین هفته مهمانی رفتن و بیرون رفتن را فراموش کنید تا کودک در فضای خانه به راحتی آموزش ببیند.

بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله می توانید با خیال راحت از مستقل شدن بچه ها لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم مقاله را هم مطالعه کنید. اگر هم هنوز کودک خود را از پوشک نگرفته اید برای تهیه از برندهای معتبر بازار به روش حضوری، تلفنی یا اینترنتی از فروشگاه های زنجیره ای اقدام کنید.

آموزش از پوشک گرفتن کودک قبل از 18 ماهگی

از آنجایی که کودک در 18 ماهگی (کودک یک ساله و نیمه) هنوز نمی تواند به خوبی ارتباط برقرار کند، ضروری است والدین در تمام طول آموزش با کودک همراه باشند و او را حمایت نمایند. در این سن باید هر 1 تا 2 ساعت کودک را توالت ببرید و او را به دفع ادرار یا مدفوع در توالت تشویق کنید.

در این مدت حتماً به نشانه های ظاهری کودک توجه کنید. بیشتر بچه ها در زمان دفع ادرار یا مدفوع متمرکز می شوند و یا چشمان خود را تکان می دهند. در صورت مشاهده این علائم به کودک یاری کنید تا به دستشویی برود.

در نظر گرفتن یک زمان تقریبی برای ادرار و مدفوع نیز می تواند ایده خوبی برای یاری کردن به کودک باشد. برای این کار باید یک از یک الگوی روزانه برای ادرار و مدفوع کودک بهره ببرید.

آموزش توالت رفتن به کودک بعد از 18 ماهگی

بعد از 18 ماهگی معمولاً بچه ها کم کم کنترل بیشتری بر مثانه دارند و به آرامی برای آموزش کامل دستشویی رفتن آماده می شوند. در این سن بهتر است برای چند ساعت در روز اجازه دهید تا کودک بدون پوشک باشد.

اگر متوجه شدید که کودک طوری رفتار می نماید که انگار احتیاج به دستشویی دارد، با مهربانی و بازی او را به سمت دستشویی راهنمایی کنید. می توانید برای هر بار که به دستشویی می رود یک جایزه کودک در نظر بگیرید تا انگیزه کودک بیشتر گردد.

ممکن است کودک شما نشستن در دستشویی را دوست نداشته باشد و یا فضای دستشویی برای او ترسناک باشد. در این شرایط بهتر است در این زمان خودتان با او همراه باشید. برایش کتاب بخوابید و یا می توانید از بازی های نشستنی مجذوب نماینده برای کودک یاری بگیرید تا انگیزه بیشتری برای دستشویی رفتن داشته باشد.

سوالات متداول

از پوشک گرفتن کودک در زمستان چه مسائلی دارد؟

سرما موجب کاهش کنترل ادرار در بچه ها می گردد و از طرفی در این فصل احتمال سرماخوردگی نیز بیشتر است. از همین رو طب سنتی پیشنهاد می نماید از پوشک گرفتن کودک را در فصل های بهار و تابستان انجام دهید.

نحوه صحیح و اصولی از پوشک گرفتن فرزندتان در طب سنتی چیست؟

از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی با در نظر گفتن شرایط بدنی کودک، فصل و صبر و حوصله در آموزش انجم می گردد. برای از پوشک گرفتن کودک باید به او فرصت دهید و با آرامش، صبر و حوصله به او یاری کنید تا این مهارت نو را یاد بگیرد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 12 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2264

به "9 مرحله از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی و برترین فصل آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 مرحله از پوشک گرفتن کودک در طب سنتی و برترین فصل آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید