ابلاغ دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی

به گزارش مجله بیزبینگ، دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

ابلاغ دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، در نامه ای به معاونت امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تصویب نامه این شورا در زمینه خرید حمایتی دام روستایی را ابلاغ کرد.

متن این تصویب نامه به توضیح زیر است:

با استناد به تصویب نامه شماره 020/17646 مورخ 1400/8/8 شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در مورد حمایت از فراوریکنندگان دام روستایی در مقابله با شرایط خشکسالی در سال 1400، بدین وسیله وفق بنده (6) مصوبه فوق الذکر دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از فراوریکنندگان دام روستایی به توضیح ذیل جهت اجرا ابلاغ می شود:

1) شرکت پشتیبانی امور دام کشور به عنوان مباشر خرید دام روستایی معین می شود.

2) قیمت خرید بره زنده نر پرواری به ازای هر کیلوگرم 620.000 ریال خواهد بود که از این مبلغ 530.000 ریال نقد و مابقی در قالب خوراک دام آماده (کنستانتره) به اندازه (2.2) کیلوگرم بدون اخذ وجه دامداران تحویل می شود.

3) وزن بره زنده نر پرواری با حداکثر (2) کیلوگرم دنبه، حداقل 40 کیلوگرم و حداکثر 55 کیلوگرم قابل تحویل خواهد بود.

تبصره: در صورت تحویل دام با بیش از 2 کیلوگرم دنبه به ازای هر کیلوگرم دنبه مازاد تحویلی، از وزن دام زنده یک کیلوگرم کسر می شود.

4) قیمت خرید گوساله زنده نر پرواری به ازای هر کیلوگرم 590/000 ریال خواهد بود که از این مبلغ 500،000 ریال نقد پرداخت می شود و مابقی در قالب خوراک دام آماده (کنستانتره) به اندازه (2.2) کیلوگرم بدون اخذ وجه به دامداران تحویل می شود.

تبصره 1: وزن زنده گوساله نر پرواری حداقل 400 کیلوگرم و حداکثر 650 کیلوگرم می باشد و در صورت تحویل دام بیش از این و حداکثر تا 750 کیلوگرم که قابل پذیرش خواهد بود، از وزن 650 کیلوگرم دام زنده تا سقف اعلامی تا (50) کیلوگرم یک درصد از وزن دام کسر خواهد شد. (از 651 الی 700 کیلوگرم، یک درصد و از 701 تا 750 کیلوگرم 2 درصد از وزن دام زنده کسر خواهد شد.)

تبصره 2: در صورتی که ضریب لاشه تحویلی دام زنده گوساله نر پرواری بیش از 52 درصد باشد به ازای هر یک درصد مازاد از اندازه معین شده یک درصد به وزن دام زنده تحویلی اضافه و با نرخ معین شده پرداخت می شود.

تبصره 3: در صورتی که ضریب لاشه تحویلی گوساله زنده نر پرواری کمتر از 50 درصد باشد به ازای هر یک درصد کاهش، از اندازه معین شده یک درصد از وزن دام تحویلی کسر می شود.

5) بره زنده نر پرواری و گوساله زنده نر پرواری تحویلی از سوی دامداران باید سالم بوده و چنانچه بنا به اعلام ناظر دامپزشکی مستقر در محل کشتارگاه مبنی بر اقدام به حذف و ضبط لاشه، به وزن زنده دام لاشه ضبط شده از اندازه وزن دام های زنده تحویلی کسر می شود.

6) محل تحویل دام درب کشتارگاه های اعلامی از سوی مباشر خواهد بود.

7) مباشر می تواند با پرداخت کارمزد نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت (تحویل دام، کشتار، بسته بندی، فروش آلایش و تحویل گوشت به صورت 6 تکه منجمد) با اولویت اتحادیه ها، تعاونی ها، دامداران توانمند و سایر تشکل های ذی ربط اقدام نماید.

تبصره: در صورت عدم مشارکت اتحادیه ها، تعاونی ها، دامداران توانمند و سایر تشکل های ذیربط، مباشر می تواند نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت (تحویل دام، کشتار، بسته بندی، فروش آرایش و تحویل گوشت به صورت 6 تکه منجمد) طبق مقررات و ضوابط قانونی اقدام نماید.

8) بررسی خوراک دام آماده (کنسانتره) تحویلی به دامداران (موضوع مندرج در بند 2 و 3 این دستورالعمل) از سوی معاونت فراوریات دامی معین و به وسیله شرکت پشتیبانی امور دام کشور فراوری و در محل استان مربوطه تحویل دامدار می شود.

9) مدت زمان اجرای خرید از زمان ابلاغ این دستورالعمل تا انتها سال 1400 معین می شود.

تبصره: خرید گوساله زنده نر پرواری اجرا شده به وسیله شرکت پشتیبانی امور دام کشور در امسال نیز مشمول مصوبه فوق الذکر و شرایط مندرج در این دستورالعمل خواهد بود.

10) با عنایت به بند 2 مصوبه شورای قیمت گذاری در اجرای فعالیت فراوری قراردادی، شرکت پشتیبانی امور دام کشور موظف است نسبت به در اختیار قرار دادن نهاده مورد احتیاج جهت پرواربندی گوساله و بره های نر بر اساس ترکیب جیره، مدت پروار و قیمت تمام شده هر کیلوگرم دام زنده اعلامی از سوی معاونت امور فراوریات دامی در قالب فراوری قراردادی مطابق با ضوابط، مقررات و قوانین موضوع اقدام نماید.

11) با عنایت به بند 3 مصوبه شورای قیمت گذاری در اجرای فعالیت قرارداد امانی با دامداران، شرکت پشتیبانی امور دام کشور موظف است با در اختیار قراردادن نهاده مورد احتیاج برای دام مولد نسبت به تشکیل کمیته استانی اقدام نماید.

تبصره 1: کمیته استانی متشکل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان رئیس کمیته و شرکت پشتیبانی امور دام استان به عنوان دبیر و کننده سازمان دامپزشکی، تشکل های زی ربط به عنوان عضو کمیته می باشد.

تبصره 2: تامین نهاده موضوع این دستورالعمل از موجودی ذخایر راهبردی خواهد بود.

تبصره 3: شرکت پشتیبانی امور دام کشور بر اساس معرفی نامه صادره از سوی کمیته مذکور اقدام به تحویل نهاده مدت دار سه ماهه با نرخ مصوب در قالب ضمانت نامه بانکی معتبر بدون اخذ وجه التزام از سوی دامداران معرفی شده خواهد بود. در صورت عدم ارائه ضمانتنامه بانکی فروش به صورت نقدی صورت می پذیرد.

تبصره 4: مدت زمان اجرای بند (11) حداکثر تا انتها دی ماه امسال خواهد بود.

12) معاونت امور فراوریات دامی و شرکت پشتیبانی امور دام کشور مکلفند گزارش اقدامات انجام شده را به تفکیک خرید (تعداد رأس بره زنده نر پرواری و گوساله زنده نر پرواری و اندازه مربوطه، اندازه خوراک دام تحویل و ارزش ریالی هر کدام، اندازه و ارزش لاشه خریداری شده برای ذخایر راهبردی) به صورت هفتگی به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشور ارسال کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1929

به "ابلاغ دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید