اجرای طرح مدیریت گردشگری در سایتهای تاریخی

به گزارش مجله بیزبینگ، تهران (پانا) - معاون گردشگری گفت که طرح مدیریت گردشگری برای سایت ها و محوطه های تاریخی مهم به ویژه آثار ثبت جهانی با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت تهیه و اجرا می گردد.

اجرای طرح مدیریت گردشگری در سایتهای تاریخی

به گزارش روابط عمومی معاونت توریستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی، ولی تیموری در وبینار آموزشی مدرسان راهنمایان توریستی متخصص در پایگاه های میراث جهانی که با همکاری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) و با حضور تسوتان تسوتکوفسکی ـ سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران ـ، محمد حسن طالبیان ـ معاون میراث فرهنگی ـ و چند تن از اساتید تخصصی این حوزه برگزار گردید، گفت: پیرو جلسه با معاون میراث فرهنگی، پیشنهاد داده ایم برای سایت های تاریخی و فرهنگی کشور طرح مدیریت توریستی داشته باشیم. همانطور که برای محوطه تاریخی برنامه مدون داریم، احتیاج است با توجه به روینمودها و تجارب بین المللی طرح مدیریتی از نقطه نظر توریستی تعریف و به اجرا گذاشته گردد. این موضوع به زودی با همکاری معاونت میراث فرهنگی و با هدف پیشبرد اصول توسعه توریستی پایدار، عملیاتی خواهد شد.

وی رویکرد اصلی وزارت در همه ابعاد و زنجیره صنعت توریستی کشور را بر مبنای توریستی پایدار عنوان نمود و اضافه نمود: همانطور که در تلاش هستیم تا در همه زوایای محیط زیستی، تاریخی، فرهنگی و جوامع محلی، مسؤولیت پذیر باشیم و صنعت توریستی کشور را بر مبنای میزبانی مسؤولانه و گردش مسؤولانه بنا کنیم، در شرایط کنونی ناشی از بحران کرونا نیز تلاش نموده ایم تا با برقراری سفر کاملاً متعهدانه در چارچوب توسعه پایدار عمل کنیم.

معاون توریستی با اشاره به اینکه موضوع این وبینار مربوط به مدرسین راهنمایان توریستی است، گفت: وقتی گروهی توریست وارد سایت تاریخی یا فرهنگی می شوند هدایت که در کنارشان است، مهم ترین نقش را ایفا می نماید. راهنمایان پیش قراولان این صنعت هستند، همکارانی که از نخستین لحظه سفر تا سرانجام آن در کنار توریستان هستند. در نتیجه این انتظار می رود که آموزش لازم را دیده باشند و بتوانند سیاست ها و روینمودهای مربوط به توسعه پایدار توریستی را در جوامع محلی عملیاتی نمایند.

تیموری با اشاره به اینکه در تبیین مفاهیم، توسعه پایدار آسیب شناسی شده و در نظام جامع آموزش توریستی، نقاط قوت و ضعف این موضوع لحاظ شده است، اظهار کرد: با توجه به موضوع راه اندازی نظام جامع آموزش توریستی ، مبحث آسیب شناسی آموزش راهنمایان نیز در دستور کار قرار گرفته است. به این منظور ضرورت تغییر در مفاهیم و به روزرسانی بعضی از سرفصل ها در حال پیگیری و انجام است تا در دوره های بازآموزی ارائه و اعمال گردد.

او با بیان اینکه صنعت توریستی وقتی می تواند موثر باشد و اهداف توسعه پایدار را پیروی کند که همه ما به عنوان حلقه های تامین خدمات توریستی بتوانیم با اصول و رویکرد توسعه پایدار آشنا باشیم و آن را اجرایی کنیم، اضافه نمود: امیدواریم صنعت توریستی در ایران روز به روز به سوی اهداف توریستی پایدار حرکت کند. اکنون که در شرایط خاص کرونا هستیم و همه دست اندرکاران صنعت توریستی در داخل و خارج از کشور از این فرصت به عنوان بازنگری و بازبینی فرآیندهای گذشته استفاده می نمایند، ما نیز در تلاش هستیم تا به نحو احسن بتوانیم با بازنگری در سیاست ها و برنامه های موجود، ضعف ها را شناسایی کنیم و با عزمی پایدار تر و نگاهی کارشناسانه تر به سوی توریستی پایدار حرکت کنیم.

معاون توریستی یادآور شد: نگاه توریستی تخصصی در صنعت توریستی کشور بیش از هر زمان دیگری مورد توجه و پیگری است. نگاه و رویکرد توریستی تخصصی ما را از توریستی انبوه که آسیب ها و نواقص خاص خود را به همراه دارد، بر حذر می نماید.

تیموری یادآور شد: در حال حاضر با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، برنامه ملی توسعه توریستی در حال بازنگری است و در این پروژه نیز تلاش شده است طبق چارچوب اصول توسعه پایدار اقدام و حتی مشاوری با دانش به روز و تخصصی این زمینه استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1405

به "اجرای طرح مدیریت گردشگری در سایتهای تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح مدیریت گردشگری در سایتهای تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید