ارمنستان همچنان منزلگاه آشوب می ماند؟

به گزارش مجله بیزبینگ، ارمنستان که پس از جنگ 44 روزه قره باغ دچار آشوب و ناآرامی شده، 2 راه پیش روی خود دارد، یکی ماندن پاشینیان در قدرت و ادامه اعتراضات و دیگری کنار رفتن پاشینیان که این هم اعتراضاتی در بین مردم به همراه خواهد داشت.

ارمنستان همچنان منزلگاه آشوب می ماند؟

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اگرچه نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان وعده داده که انتخابات زودهنگام برگزار کند و صندوق رای، میزان نهایی باشد، اما ایروان همچنان پذیرای ده هزار نفر تظاهرات کننده از موافقان و مخالفان پاشینیان است.

غرش التهاب همچنان در میدان های ایروان به گوش می رسد و ظاهراً دوران خوش نیکول به خاتمه رسیده است. نخست وزیری که خود به واسطه اعتراضات به قدرت رسید همچنان سعی دارد با حربه نگه داشتن مردم در میدان، از کودتای ارتش علیه خود جلوگیری کند. مخالفان و موافقان وی هر روز به خیابان ها می آیند، ارتش با وی مخالف است و رییس جمهور او را دوست ندارد، اما پاشینیان همچنان مقاومت می نماید.

چرا روزگار پاشینیان این چنین شد؟

از روزنامه نگاری تا کاخ نخست وزیری

نیکول پاشینیان فعالیت سیاسی خود را با کار در روزنامه دوران ارمنی شروع کرد. اما گویی کالبد روزنامه نگاری برای وی کوچک بود و میدان رهبری جامعه نامش را فریاد می زد.

مخالفت با حزب حاکم ارمنستان دامن گیر پاشینیان شد. در سال 2009 وی به جرم براندازی به 7 سال زندانی محکوم شد، اما پس از گذشت 2 سال از محکومیت مورد عفو واقع شد. پس از آن با شرکت در انتخابات مجلس ارمنستان در سال 2011 به مجلس راه یافت.

او توانست در سال 2018 با برگزاری اعتراضات گسترده علیه نخست وزیر وقت ارمنستان وی را مجبور به استعفا کند. پس از دامنه دار شدن اعتراضات و اعتصاب سراسری حزب حاکم ارمنستان پست نخست وزیری در سال 2018 به وی وا قرار گرفت. پاشینیان سعی کرد که بر خلاف سلف خود ضمن احترام حداقلی به روسیه، ارمنستان را در جهت غرب قرار دهد. ظاهراً وی اعتقاد دارد جهت پیشرفت از دروازه های واشنگتن می گذرد، اما سفر از شرق به غرب برای پاشینیان گران تمام شد.

جنگ 44 روزه بلای جان نیکول

به همین دلیل، نخست وزیر ارمنستان هنوز جام پیروزی در سال 2018 را سر نکشیده بود که شعله جنگ قره باغ دوباره برافروخته شد.

آزمونی که به عقیده مخالفین، وی در آن سرافکنده شد. بامداد یکشنبه 6 مهر بار دیگر شیپور جنگ در این منطقه نواخته شد و 44 روز به طول انجامید. جمهوری آذربایجان و ارمنستان در 20 آبان 1399 با فشار روسیه قرارداد آتش بس را امضا کردند. پس از امضای قرارداد، آذربایجان اعلام نمود که در جنگ 44 روزه 2800 رزمنده خود را از دست داده است.

ارمنستان نیز اعلام نمود که 2317 نیروی نظامی آمار کشته شدگان جنگ اخیر است. شکست ارمنستان در این جنگ قطعی بود. پیش از جنگ 44 روزه، 12 هزار کیلومتر از سرزمین های آذربایجان در اشغال ارمنستان بود. اما پس از جنگ، آذربایجان 5 هزار کیلومتر آن را آزاد کرد و با صلح تحمیلی به پاشینیان 5 هزار کیلومتر دیگر را نیز از اشغال رهایی داد.

از فردای روز توافق، دولتمردان و نظامی ها هر کدام انگشت تقصیر را به سوی هم دریافتد. بحران داخلی در ارمنستان دارای دو بعد پنهان و آشکار است. بعد آشکار آن درگیری ارتش و دولت است، اما پشت پرده در واقع این قره باغی ها هستند که با حضور در میدان های ایروان خواهان برکناری پاشینیان هستند. این بدنه سیاسی قره باغی ها در قدرت است که از ارتش کمک می طلبد. در واقع زخم خوردگان جنگ اخیر خواهان استعفای پاشینیان هستند نه لزوماً ارتش.

اختلاف بر سر عامل شکست جنگ قره باغ

پس از امضای صلح، این توافقنامه با اعتراض مردم ارمنستان روبرو شد. پاشنیان با حضور در جمع طرفداران خود گفته بود که علت اصلی شکست در جنگ 44 روزه خراب بودن تسلیحات روسی همچون سامانه موشکی اسکندر بود.

نخست وزیر ارمنستان از تسلیحات روسی با عنوان بی کیفیت یاد کرد. چندی بعد وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای ضمن رد این ادعا اعلام نمود که سامانه موشکی اسکندر کارآیی خود را در جنگ سوریه ثابت نموده است.

ژنرال ایگور کوناشینکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام نمود که سامانه موشک های اسکندر-ام روسی در جریان مناقشه نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی اصلاً مورد استفاده قرار نگرفته است!.

در بیانیه سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این باره آمده است: با توجه به اطلاعات واقعی و قابل اطمینانی که ما در اختیار داریم و بر اساس سیستم کنترل عینی تأیید می کنیم که هیچیک از سامانه های موشکی این نوع تجهیزات نظامی روسی در جریان درگیری های نظامی در منطقه قره باغ مورد استفاده قرار نگرفته است.

ارتش ارمنستان نیز ادعای نخست وزیر را رد نموده و از وی خواست تا قدرت را واگذار کند. در نتیجه نخست وزیر ارمنستان ارتش را به کودتا متهم کرد و از رییس جمهور خواست تا رییس ستاد مشترک ارتش را برکنار کند.

رییس جمهور ارمنستان پشت پاشینیان را خالی و با برکناری فرمانده ارتش مخالفت کرد و حالا 10 روز است که ایروان روزانه شاهد تظاهرات اعتراض آمیز چند هزار نفری است. در واقع سخنان پاشینیان در مقصر جلو دادن تسلیحات روسی نادیده دریافت موقعیت ژئوپلیتیک ارمنستان است.

موافقان و مخالفان بین المللی پاشینیان

یک واقعیت وجود دارد. ارمنستان یک جزیره در اقیانوس آرام نیست. ارمنستان محصور در خشکی است با همسایگان تعیین. پاشینیان را در منطقه ای که ارباب روسیه است، غرب گرا می خوانند، در نتیجه روسیه اگرچه در ظاهر همه طرف ها را به تبعیت از قانون اساسی ارمنستان و برگزاری انتخابات زودهنگام به جهت حل بحران ایروان ترغیب می نماید، اما عملاً از رفتن پاشینیان حمایت خواهد نمود.

اما منافع ترکیه در ماندن پاشینیان است. ترکیه واهمه دارد که در صورت به قدرت رسیدن یه فرد روس گرا با قوی شدن روابط دو کشور ارمنستان و روسیه، مسکو به پشیتبانی جدی از ایروان بعضیزد. حالا تنها راه پاشینیان برای رهایی از بحران سیاسی برگزاری همه پرسی قانون اساسی و تغییر نظام به حالت نیمه ریاستی و برگزاری انتخابات زودهنگام است.

آینده پاشینیان

با این اوصاف می توان دو سناریو را در نظر گرفت. اول، در صورت ادامه حضور در قدرت از سوی پاشینیان اعتراضات ادامه پیدا می نماید و این موجی از بی ثباتی را برای ایروان به همراه خواهد داشت.

دوم، برکناری پاشینیان از قدرت به واسطه کودتای ارتش است که بعضی از کارشناسان مسائل ارمنستان تنها گزینه احتمالی جانشینی پاشینیان را سرژ سرکیسیان می دانند اما این سناریو هم اعتراض به بار می آورد. هر چه هست این روزها ایروان در تسخیر معترضان است.

ایروان همچنان خواب راحت ندارد و کابوس بی ثباتی بر ایروان سایه افکنده است. کشوری که در ادبیات سیاسی یکی از باثبات ترین جمهوری های به جا مانده از اتحاد جماهیر شوروی با جمعیتی همگن بود، حالا گرفتار اعتراضات هر روزه و دو دستگی افسارگسیخته است.

رامین آریان راد- کارشناس مسائل اوراسیا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1525

به "ارمنستان همچنان منزلگاه آشوب می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارمنستان همچنان منزلگاه آشوب می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید