استحصال مواد معدنی از باطله ها

به گزارش مجله بیزبینگ، رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از برنامه ریزی برای استحصال مواد معدنی از باطله ها اطلاع داد و گفت: باطله ها معادن بزرگی هستند که می توان با کار بر روی آنها از مزایای شان استفاده کرد.

استحصال مواد معدنی از باطله ها

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش مجله بیزبینگ، خداداد غریب پور در مراسم افتتاح پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی و سایر عناصر استراتژیک، گفت: افتتاح پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی، توانمندی ما را در مطالعه فنی و بومی سازی دانش فنی - مهندسی و ساخت نشان می دهد. بخش معدن و صنعت معدنی ایران از امروز رسما وارد فراوری نیمه صنعتی عناصر نادر خاکی شد که این محصولات در صنایع هوافضا، خودروسازی و سایر صنایع کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم عناصر نادر خاکی از 5 تا 60 دلار است و در صورت لزوم به 100 برابر می رسد، گفت: در این طرح، همکاری بسیار مطلوبی بین ایمیدرو، سازمان انرژی اتمی و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران صورت گرفت. استراتژی وزیر صنعت، معدن و تجارت این است که واحدهای صنعتی و معدنی به موضوع فناوری، تحقیقات و علوم توجه نمایند. ایمیدرو در زمینه اکتشافات عمیق اقدام نموده است. این در شرایطی است که در مواقع لزوم قیمت این عناصر در بازارهای جهانی به صد برابر نیز افزایش می یابد.

معاون وزیر صمت توضیح داد: در حال حاضر در اکتشافات عمیق وارد شده و تا عمق 10 هزار کیلومتری نیز پیش رفته ایم تا بتوانیم از ظرفیت های موجود در بخش معدن کشور به خوبی استفاده کنیم.

غریب پور از انجام کار مشترک تحقیقاتی با دانشگاه شهید بهشتی اطلاع داد و گفت: قرار است بر روی متدولوژی اکتشافات عمیق کار کنیم تا بتوانیم در عمق آن وارد شده و به استخراج مواد معدنی بپردازیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام نمود: کاهش گازهای گلخانه ای یکی از استراتژی های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که بر این اساس بنا داریم همگام با استانداردهای جهانی، کار را پیش ببریم که به این منظور طرح تحقیقاتی بر روی 44 واحد ایمیدرو شروع شده تا میزان گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم.

وی از برنامه ریزی برای استحصال مواد معدنی از باطله ها اطلاع داد و توضیح داد: باطله ها معادن بزرگی هستند که می توان با کار بر روی آنها از مزایای شان استفاده کرد. همچنین بنا داریم بر روی بخش ایمنی و بهداشت تمرکز کنیم تا بتوانیم در بخش واکنش سریع وارد شده و اگر سد دفاعی شکست به خوبی آن را مدیریت کنیم.

همچنین غلامرضا ملاطاهری - مجری طرح عناصر نادر خاکی - گفت: طرح عناصر نادر خاکی از سال 94 به صورت متمرکز با توجه به استراتژی ایمیدرو شروع شد.

وی اضافه کرد: دانش فنی عناصر نادر خاکی محدود به چند کشور است و چین در این حوزه حرف اول را می زند و از این عناصر به عنوان ابزار استراتژیک استفاده می نماید چراکه 80 درصد عناصر نادر خاکی در چین است. لذا چین در جنگ تجاری، صادرات این عناصر نادر خاکی را محدود کرد و همین امر موجب شد آمریکا بر سر میز مذاکره بازگردد. ایران نیز وارد این عرصه شد چرا که به دنبال دستیابی به دانش این مواد بود.

ملاطاهری با بیان اینکه در مقیاس آزمایشگاهی به دانش عناصر نادر خاکی در سال 95 دست یافتیم؛ اظهار کرد: این فرایند بسیار پیچیده است چرا که تعداد محصولات خروجی آن بسیار زیاد است. با همکاری متخصصان داخلی طرح عناصر نادر خاکی را با پایلوت 2 تن در ساعت توانستیم راه اندازی کنیم. این پایلوت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. خروجی این پایلوت برای مطالعات فنی و مالی و ورود به بخش صنعتی بسیار مهم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 746

به "استحصال مواد معدنی از باطله ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استحصال مواد معدنی از باطله ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید