استفاده از فناوری جدید در زمینه ایمنی و آتش نشانی لازم است

به گزارش مجله بیزبینگ، مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: با توجه به اینکه بستر دوره چهارم انقلاب صنعتی IT است، استفاده از فناوری های جدید در زمینه ایمنی و آتش نشانی در مجموعه وزارت نفت و بالطبع در شرکت های تابعه وزارت نفت ضروری به نظر می رسد.

استفاده از فناوری جدید در زمینه ایمنی و آتش نشانی لازم است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ازایلام، روح اله نوریان در دومین کمیته تخصصی ایمنی و آتش نشانی وزارت نفت که به میزبانی پالایشگاه گاز ایلام برگزار گردید، افزود: انقلاب صنعتی چهارم تحول عظیمی در 10 سال آینده به وجود خواهد آورد که در بحث فن آوری های نوین، پیشرفت های رباتیکی ، شهر هوشمند، رایانش ابری، هوش مصنوعی، زنجیره بلوکی، کلان داده ها و داده کاوی، محاسبات نرم و کاربرد اینترنت اشیا می تواند در این صنعت تحول اساسی ایجاد کند.

وی به اهمیت موارد ایمنی و آتش نشانی در واحدهای پرمخاطره همچون پالایشگاه ها اشاره نمود و گفت: با آغاز دوره چهارم انقلاب صنعتی از سال 2015 و استفاده از فن آوری های جدید در بخش های ایمنی و آتش نشانی همچون استفاده از واقعیت مجازی V.R در شبیه سازی حوادث و استفاده آتش نشانان از آن،کلاه ایمنی و دستبند هوشمند، سنسورهای هوشمند در امداد و نجات، ردیابی افراد، ارسال لحظه ای اطلاعات حیاتی برای آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی ضرورت دارد.

وی به شناسایی خطرات با روش های مختلف HAZID ، HAZOP ، JHA و همچنین انجام اقدامات اصلاحی برای فعالیت های ریسک بالا در سنوات گذشته در این پالایشگاه گاز اشاره و توضیح داد: با اقدامات صورت گرفته در واحدهای فرآیندی خوشبختانه در چند سال گذشته حادثه ناتوان کننده یا آتش سوزی گسترده در سطح پالایشگاه نداشته ایم و در زمینه کاهش حوادث این شرکت کارنامه قابل قبولی دارد.

همچنین در نشست مدیر HSE شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه علل بیشتر حوادث در شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران خطاهای انسانی است، گفت: علل تامه بیشتر حوادث خطاهای انسانی است که نشان دهنده اهمیت فاکتورهای انسانی و نقش معین کننده آنها در حوادث می باشد.

غلامرضا بهمن نیا در ادامه به شرایط رو به رشد HSE در شرکت پالایش گاز ایلام اشاره نمود و افزود: با ادامه این فرایند انتظار بر این است که پالایشگاه ایلام به زودی در رده پالایشگاه های برتر در حوزه HSE دیده گردد.

وی به اهمیت و ضرورت نگاه عمیق به علل بروز حوادث و درس آموزی از حوادث نیز اشاره و تاکید نمود: مدیریت HSE شرکت ملی گاز ایران در راستای پیشگیری از بروز حوادث با تکیه بر درس آموزی از حوادث گذشته، پروژه های بهبود متعددی از جمله آنالیز حوادث 10 سال اخیر در شرکت ملی گاز و استخراج و استفاده از درس آموخته ها و آنالیز نقش خطای انسانی در حوادث و راهکارهای حذف علل ریشه ای بروز خطاها و مدیریت بهینه فاکتور های انسانی تعریف کرده و در حال پیگیری است.

بهمن نیا افزود: در حوزه HSE ، شرکت ملی گاز ایران کوشش می نماید با ایجاد هم افزایی در همه شرکت های زیرمجموعه و بکار گیری ظرفیت موجود از بروز مجدد حوادث گذشته پیشگیری کند.

مدیر HSE شرکت ملی گاز ایران گفت: به هر حال راه کار اساسی در پیشگیری از حوادث، ارتقای فرهنگ HSE در سطح کل سازمان و اشاعه این موضوع که: همه در زمینه HSE مسئول هستند می باشد که در این راستا آموزش نقش اساسی در این زمینه دارد.

بهمن نیا یادآور شد: برگزاری آموزش های حضوری و مجازی، تدوین، چاپ و انتشار کتابچه های قوانین طلایی در زمینه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست، استخراج 500 درس آموخته از 50 حادثه در سطح وزارت نفت و اطلاع رسانی در سطح شرکت از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای پیشگیری از حوادث بوده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1720

به "استفاده از فناوری جدید در زمینه ایمنی و آتش نشانی لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فناوری جدید در زمینه ایمنی و آتش نشانی لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید