برنامه افزیش دو برابری ظرفیت بنادر ایران ظرف 25 سال آینده

به گزارش مجله بیزبینگ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر احتیاج کشور به دو برابر شدن ظرفیت بنادر تجاری تا افق 1424، گفت: ضرورت دارد، ظرفیت بنادر کشور از 300 به 600 میلیون تن ارتقا پیدا کند.

برنامه افزیش دو برابری ظرفیت بنادر ایران ظرف 25 سال آینده

محمد راستاد با اشاره به اینکه بر اساس آنالیز های اجرا شده از سوی سازمان بنادر، کشور تا افق 1424 حداقل به دو برابر ظرفیت فعلی برای بنادر تجاری خود نیازمند است، اعلام کرد: بنابراین، باید از حدود 300 میلیون تن به بیش از 600 میلیون تن ظرفیت در بنادر تجاری خود دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه بنادر تجاری؛ به عنوان زیرساخت مهم توسعه و مراکز ایجاد اشتغال، ارزش اضافه کرده و درآمد فعالیت می نمایند، اعلام کرد: سازمان بنادر و دریانوردی باید بتواند با ایجاد و توسعه بنادر تجاری در سواحل مکران یک گام اساسی و راهبردی برای رسیدن به اهداف تبیین شده بردارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: با توجه به تجارب گذشته در توسعه بندر چابهار، یکی از حوزه های کلیدی که می تواند کشور را به رونق مالی در طول سواحل مکران برساند، ایجاد و افزایش ظرفیت بنادر تجاری در طول این سواحل است.

راستاد با اشاره به اینکه تمرکز سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه سواحل مکران، بر بنادر تجاری است، گفت: هم اکنون بنادر کوچک متعددی در طول سواحل مکران از استان هرمزگان تا سیستان و بلوچستان وجود دارد که کاربری تجاری دارند و باید این بنادر از نظر زیربنایی، روبنایی و تجهیزاتی به گونه ای مدنظر قرار گیرند که بتوانند ایجاد اشتغال و رونق مالی را در طول این نوار ساحلی مهم، تضمین نمایند.

لازم به ذکر است در راستای افزایش ظرفیت بنادر تجاری کشور، به ویژه در سواحل مکران، یکی از برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد یک بندر عظیم تجاری در محدوده کوه مبارک شهرستان جاسک است که طبق برنامه ریزی های اجرا شده فرار است این بندر در سه فاز و با ظرفیتی بین 100 تا 200 میلیون تنی ایجاد و به عظیمترین بندر تجاری کشور تبدیل گردد؛ بندری که قابلیت پهلودهی کشتی های اقیانوس پیما در طول سواحل مکران را دارد و بعد از سال 1411 بهره برداری از آن شروع می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1550

به "برنامه افزیش دو برابری ظرفیت بنادر ایران ظرف 25 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه افزیش دو برابری ظرفیت بنادر ایران ظرف 25 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید