تخصیص بیش از 46 میلیون متر مکعب آب برای 7 طرح مطالعاتی الیگودرز

خبرنگاران/لرستان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان از تخصیص 46 میلیون و 600 هزار متر مکعب آب برای 7 طرح مطالعاتی شهرستان الیگودرز اطلاع داد.

تخصیص بیش از 46 میلیون متر مکعب آب برای 7 طرح مطالعاتی الیگودرز

رضا میرزایی امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بازنگری و ابلاغ تخصیص های لرستان بر اساس مستندات حاصل از نتایج آماربرداری سراسری دور سوم منابع و مصارف که توسط شش شرکت مهندس مشاور و همچنین نتایج دو طرح مطالعاتی شامل طرح مطالعات جامع آب شرب و صنعت بلند مدت استان که توسط مهندسین مشاور رای آب و طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه بهره برداری و کنترل برداشت از منابع آب استان که توسط مهندسین مشاور جاماب در دست اقدام بوده، اجرا شده است.

وی اضافه نمود: در مطالعات سدها علاوه بر حجم مخزن مورد احتیاج جهت تنظیم منابع آب تخصیص یافته، بلکه حجم مخزن مورد احتیاج جهت کنترل سیلاب، پس از مطالعه و آنالیز های فنی و مالی و آسیب پذیری پایین دست تدقیق و لحاظ خواهد شد.

میرزایی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد شرایط سدسازی در شهرستان الیگودرز گفت: الیگودرز با تعداد پنج سد رودبار، حوضیان، خان آباد، کزنار و سد در دست ساخت عالی محمود علاوه بر اینکه به تنهایی حدود 50 درصد ظرفیت سازی لرستان در این شهرستان ایجاد شده، بلکه آب شرب شهر الیگودرز به میزان 12 میلیون مترمکعب نیز به وسیله سد کمندان ازنا تأمین می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان در مورد ابلاغ تخصیص سدهای شهرستان الیگودرز اعلام کرد: در ابلاغ تخصیص حوضه آبریز کارون بزرگ علاوه بر اینکه تخصیص سدهای حوضیان، خان آباد، کزنار و عالی محمود در آبان سال جاری به ما ابلاغ شد، بلکه بابت جبران خسارت وارده ناشی از طرح قمرود، مقدار 46 میلیون و 600 هزار متر مکعب آب به 8 طرح(سد) مطالعاتی شهرستان الیگودرز شامل دارسفید، قشلاق، اردودر، گایکان، دهجانی، اسل شاه، چمن سلطان و خمه بالا تخصیص داده شد.

وی اضافه نمود: در برداشت های مستقیم این شهرستان، تخصیص آب برای موتور تلمبه ها، انهار و تمام چشمه ها و سراب ها لحاظ شده است.

میرزایی اضافه نمود: تخصیص های ابلاغی آب سطحی به سدهای بهره برداری، اجرایی و مطالعاتی و برداشت های مستقیم به وسیله موتور تلمبه ها، انهار و چشمه ها در طول تاریخ الیگودرز از ابتدای انقلاب تا به امروز بی سابقه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اعلام کرد: در خرداد سال جاری با سفر وزیر نیرو به لرستان، کلنگ زنی تامین آب 94 روستای شهرستان الیگودرز از طرح قمرود نیز انجام شد که فاز اول این پروژه حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اعلام کرد: تخصیص آب سطحی استان هنوز بسته نشده و باز است و در صورتی که نتایج نهایی آماربرداری سراسری دور سوم و مطالعات مربوط به طرح های مطالعاتی منجر به حصول نتایج جدید گردد، در تخصیص ها اعمال خواهد شد.

میرزایی توضیح داد: با ابلاغ تخصیص آب سطحی استان وظیفه همه ما بسیار سنگین شده و اکنون باید کوشش کنیم که با تکمیل مطالعات سدها و طرح های مطالعاتی و اخذ ماده 23، ردیف اجرایی برای آنها ایجاد کنیم تا با تکمیل و بهره برداری از آنها زمینه را برای توسعه همه جانبه استان فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 بهمن 1398 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 641

به "تخصیص بیش از 46 میلیون متر مکعب آب برای 7 طرح مطالعاتی الیگودرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص بیش از 46 میلیون متر مکعب آب برای 7 طرح مطالعاتی الیگودرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید