جدیدترین آمار ایدز در کشور

به گزارش مجله بیزبینگ، رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت ضمن تشریح فرایند بیماریابی مبتلایان اچ آی وی در همه گیری کرونا، در عین حال از آمار 22 هزار و 406 نفری مبتلایان زنده اچ آی وی در کشور تا انتها شهریور 1399 اطلاع داد.

جدیدترین آمار ایدز در کشور

دکتر پروین افسر کازرونی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شعار امسال روز دنیای ایدز مبنی بر همبستگی دنیای، مسئولیت مشترک، گفت: تجربه دنیای 40 سال اخیر به ما آموخته است، پاسخ به همه گیری اچ آی وی نیازمند همبستگی دنیای و مسئولیت مشترک است که می تواند ترسیم نماینده جهت پیش روی ما باشد. بنابراین این شعار انتخاب شده است. در کشور ما ارزیابی چهارمین برنامه ملی استراتژیک پیشگیری و کنترل اچ آی وی در سال گذشته انجام شد و برنامه پنجم در امسال تدوین شده است که در این برنامه 23 وزارتخانه، سازمان، سازمان های مردم نهاد و... نقش دارند. و مراحل نهایی تصویب در شورایعالی سلامت راطی می نماید.

زندگی مبتلایان HIV، تحت تاثیر کرونا

وی با اشاره به اینکه کرونا بر شناسایی و ارائه خدمت به مبتلایان اچ آی وی تاثیر گذاشته است، اظهار کرد: اپیدمی کرونا نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا بر ابعاد مختلف مالی و سلامت تاثیر گذاشته است. در وهله اول ارائه خدمت به آن دسته از مبتلایان به اچ آی وی که شناسایی شدند تحت تاثیر قرار گرفته است، زیرا ترس از ابتلا به کووید19 وجود دارد و از طرف دیگر کسانی هم که خود را در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی می دانستند برای اینکه مراجعه نمایند و مورد آزمایش قرار گیرند، این مراجعه را به تاخیر می اندازند. این در حالی است که کرونا بر زندگی و معیشت مبتلایان اچ آی وی و یا افراد در معرض خطر آن تاثیر گذار است که ممکن است این موضوع هم در ارائه خدمات تاثیرگذار باشد.

بسته خدمتی مبتلایان HIV در بحران کرونا

کازرونی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای مبتلایان اچ آی وی پس از شیوع کرونا، توضیح داد: همزمان با آغاز همه گیری کرونا سعی کردیم مطلعی مبتلایان اچ آی وی نسبت به بیماری کرونا را افزایش دهیم و بلافاصله بسته ای تهیه کردیم و دستورالعملی برای دانشگاه های علوم پزشکی ارسال کردیم که مراقبت و درمان مبتلایان اچ آی وی را مدیریت نمایند. در این بسته ابلاغ شد که داروهایشان را هم برای مدت طولانی تری به آنها تحویل دهند و آنالیز های آزمایشگاهی را با فاصله بیشتر انجام دهند اما، از پیگیری های تلفنی غافل نشوند. در تیر ماه امسال یک ارزیابی بین المللی در افرادی که با اچ آی وی زندگی می نمایند، انجام شد و افراد مبتلا به اچ آی وی آن را تکمیل کردند تا تعیین گردد شرایط این بیماران همزمان با کووید19 چگونه پیش می رود و خدمت و دارو را چگونه دریافت می نمایند؟

وی اضافه نمود: 98 درصد از افرادی که از دانشگاه های علوم پزشکی در این مطالعه شرکت کردند، در آن مقطع اعلام کردند که دارو را برای حداقل یک ماه در دسترس دارند و خدمات را دریافت نموده اند. برای موضوع ارائه خدمات پیشگیری و کاهش آسیب نیز به کلینیک های متادون و مراکز ارائه خدمات کاهش آسیب دستورالعمل هایی از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شد تا بر اساس شرایط کووید19 متادون به مددجویان ارائه گردد. با این حال نمی توان گفت کرونا در فرایند ارائه خدمت بی تاثیر بوده است بویژه برای آنهایی که در مراقبت و درمان فعال نبودند.

از برنامه های کنترل HIV حمایت کنید

وی تاثیر و تهدید دیگر کرونا را پررنگ شدن تخصیص اعتبارات بخش های دیگر به کرونا خواند و اظهار کرد: بر آن هستیم تا فرایند تشخیص و درمان را مانند گذشته ادامه دهیم و از مسئولین و سیاست گذاران می خواهیم این موضوع را مد نظر قرار داده و حمایت از برنامه های کنترل اچ آی وی را همچنان پر قدرت ادامه دهند.

شرایط ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در مبتلایان HIV

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا احتمال مرگ و میر در بیماران اچ آی وی که به کرونا مبتلا می شوند بیشتر است یا خیر؟، تاکید نمود: کشور ما در اقدام در این زمینه پیش قدم بود و از آنجایی که احتمال می دادیم بیماران زمینه ای و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید19 باشند و بیماری در آنها شدت بیشتری داشته باشند، مداخلات جدی انجام دادیم. به دنبال آنالیز های اولیه ما بر تعداد زیادی از موارد تعیین شد ابتلای به کرونا در میان کسانی که با اچ آی وی زندگی می کردند خیلی محدود بود و از میان مواردی هم که مبتلا شده بودند مرگ و میر کمی گزارش می شد. یکی از دلایل این موضوع اطلاع رسانی های مناسب به بیماران شناسایی شده بود. از طرف دیگر افرادی که تحت پوشش درمان قرار دارند شرایط ایمنی معمولی دارند، البته اخیرا مطالعه گسترده ای در کشور در حال اجرا است تا آنالیز کنیم افرادی که با اچ آی وی زندگی می نمایند و تحت پوشش شبکه های ما هستند، چه میزان به کرونا مبتلا شدند و چه عوارضی را تجربه نموده اند.

HIV؛ بیماری عفونی قابل کنترل

وی با بیان اینکه اچ آی وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است، اظهار داشت: در صورت تشخیص زودهنگام و آغاز درمان، نه تنها فرد عمر طبیعی خواهد داشت، بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز نزدیک به صفر می گردد. به همین دلیل رسالت مهم ما دادن مطلعی به مردم جهت پیشگیری، رفع کردن باورهای غلط، فراهم آوردن امکان تشخیص زودهنگام بیماری و ارائه درمان به موقع است. ضروری است افراد را ترغیب، و تشویق کنیم که جهت تشخیص و درمان بیماری سریع تر اقدام نمایند. افراد می توانند جهت کسب اطلاعات مرتبط با اچ آی وی و بیماری های آمیزشی و دریافت آدرس و تلفن کلیه مراکز ارایه خدمات آموزشی، مشاوره ای، تشخیص و مراقبت در سراسر کشور به سایت وزارت بهداشت به آدرس WWW.HIV-STI.IR مراجعه نمایند.

ثبت 22406 مبتلای زنده HIV در کشور تا شهریورماه 99

کازرونی درباره آخرین شرایط آماری ابتلا و درمان ایدز در کشور، گفت: تخمین مبتلایان زنده اچ آی وی در کشور حدود 60 هزار نفر است. تا آخر شهریور ماه امسال 22هزار و 406 نفر مبتلای زنده به اچ آی وی ثبت شدند که از این تعداد نزدیک به 16 هزار نفر به مراکز ما متصل شدند و خدمات درمانی دریافت می نمایند. برای اینکه بتوانیم به مهار همه گیری اچ آی وی برسیم قاعدتا 90 درصد افرادی که با اچ آی وی زندگی می نمایند باید نسبت به شرایط خود مطلع باشند و 90 درصد آنها مراقبت و درمان مناسب دریافت نمایند و در 90 درصد آنهایی که دارو می گیرند حجم ویروس به حدی کاهش یابد که دیگر نتوانند ویروس را به شخص دیگری انتقال دهند.

وی همچنین ادامه داد: ما در بخش شناسایی موارد مبتلا به بیماری با حد ایده آل فاصله زیادی داریم و یکی از دلایل این فاصله زیاد، ترس افراد برای مراجعه است و هنوز این مطلعی را ندارند که اگر سریع تر برای درمان اقدام نمایند می توانند جلوی پیشرفت ویروس را بگیرند.

وی اضافه نمود: 71 درصد از مبتلایان به اچ آی وی که شناخته شدند در یک سال اخیر به صورت فعال برای مراقبت و درمان به ما مراجعه کردند و از این تعداد 64 درصد کسانی که دارو دریافت می نمایند، سطح ویروس در بدنشان به حدی کاهش پیدا نموده که قابلیت انتقال به دیگری را ندارد و ضروری است این شاخص به 90 درصد برسد.

افزایش ابتلای زنان به بیماری

کازرونی ادامه داد: در کل موارد شناسایی شده سهم زنان 18 درصد و سهم مردان 82 درصد بوده است. در کل سال گذشته 29 درصد موارد جدید شناسایی شده خانم ها بودند و در 6 ماهه نخست امسال هم حدود 30 درصد موارد زنان بودند. از کل موارد تشخیص داده شده مبتلا به بیماری 59 درصد احتمال انتقال بیماری به وسیله اعتیاد تزریقی است و انتقال به وسیله رابطه جنسی 23 درصد گزارش شده است. همچنین 1.7 درصد انتقال به وسیله مادر به جنین است. موارد جدید تشخیص داده شده ما در سال گذشته نیز نشان دهنده 47 درصد انتقال جنسی و 27 درصد اعتیاد تزریقی بوده است. همچنین در شش ماه نخست امسال نیز حدود 50 درصد انتقال بیماری از راه جنسی و 23 درصد به وسیله اعتیاد تزریقی بوده است.

وی اضافه نمود: سهم بالایی از مبتلایان به اچ آی وی در زنان به وسیله انتقال جنسی، زنانی هستند که به وسیله همسرشان که تزریق نماینده مواد مخدر بوده است مبتلا شدند. این درصدها در حالی است که هنوز هم موارد زیادی از ابتلای خود مطلعی ندارند و ویروس به همسرشان منتقل می گردد.

50 درصد مبتلایان HIV در گروه سنی 20 تا 35 سال

وی درباره گروه سنی مبتلایان به اچ آی وی، گفت: 50 درصد در گروه سنی 20 تا 35 سال بودند. نزدیک به 73 درصد مواردی که شناسایی می کنیم دیر تشخیص می دهیم و ممکن است در این گروه سنی درصدی هم در سنین پایین تر مبتلا شده باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1377

به "جدیدترین آمار ایدز در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین آمار ایدز در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید