سارا خادم الشریعه؛ نابغه شگفتی ساز شطرنج

به گزارش مجله بیزبینگ، روزنامه شرق: سارا خادم الشریعه، بانوی شگفتی ساز این روز های ورزش کشور است؛ بانویی که با مدال های رنگارنگش شطرنج ایران را دنیای کرده است. او که پیش از این با مدال نقره مسابقات جوانان دنیا، خود را به دنیا شناسانده بود، حالا دست به کار بزرگ تری زده که حتی شطرنج بازان مرد ایرانی هم نتوانسته اند به آن دست پیدا کنند.

سارا خادم الشریعه؛ نابغه شگفتی ساز شطرنج

کسب یک مدال طلا و دو نقره از رقابت های قهرمانی دنیا سریع و برق آسای بزرگسالان، افتخار تازه اوست. نابغه شطرنج ایران در رقابت های بخش سریع و برق آسا به دو عنوان نایب قهرمانی رسید و در مجموع این دو بخش صاحب مدال طلا شد. این دختر تاریخ ساز درحال حاضر با صید سه مدال طلا از رویداد معتبر 2018 روسیه در جایگاه نوزدهم رده بندی شطرنج زنان دنیا قرار گرفته است. اتفاقی که برای نخستین بار است در شطرنج ایران رخ می دهد. در ادامه گفت وگوی اختصاصی شرق را با او می خوانید.

خانم خادم الشریعه شما در یک بازه زمانی دچار افت شدید. فکرش را می کردید که بعد از گذراندن این روزها، بازگشت شکوهمندانه ای داشته باشید؟

به هرحال تزلزل در زندگی هر ورزشکاری همیشه وجود دارد. این طور نیست که بتوانی دائم در اوج باشی. خب طبیعی است که این اتفاق هم برای من بیفتد. من چند ماهی را افت داشتم، اما خدا را شکر توانستم خیلی زود آن را پشت سر بگذارم. از خردادماه در هر مسابقه ای که شرکت کردم عملکرد خوبی داشتم. در مسابقات فکری در جمع 20 نفر برتر قرار گرفتم. همین افزایش ریتینگی که داشتم خیلی روحیه ام را عوض کرد. من تا پیش از این نتوانسته بودم جز 20 نفر اول باشم.

خوشبختانه روند روبه رشدم در تمرینات به گونه ای بود که نزدیک مسابقات دنیای دیگر به اطمینان رسیده بودم که می توانم پیروز باشم؛ اما واقعا فکرش را نمی کردم که بتوانم مدال بگیرم، چون به هرحال رقابت های دنیای در هر رشته ای بالاترین سطح را دارد.

به ویژه اینکه در رشته شطرنج به این صورت است که جوایز دلاری بالایی برای آن در نظر گرفته می شود. همین موضوع باعث می شود تا بهترین شطرنج بازان دنیا در آن شرکت کنند و شانس خود را برای رسیدن به این جایزه امتحان کنند. البته این را هم بگویم که از نظر من کسب نتیجه خوب، دریافت مدال نیست.

در ورزش واقعا هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. من دو سال پیش هم برای اولین بار در همین مسابقات شرکت کرده و چهارم شده بودم. پیش بینی خودم این بود که در جمع شش نفر اول قرار بگیرم. برای اینکه بتوانی مدال دنیای بگیری باید خیلی اتفاق ها بیفتد؛ مثلا اینکه همه چیز در مسابقه خوب پیش برود و آن روز واقعا روزت باشد. شاید فکرش را می کردم که در یک بخش مدال بگیرم، اما برایم دور از تصور بود که در هر دو بخش روی سکو بروم.

کدام یک از مدال هایی که گرفتی به دلت نشست؟

مدال مجموعی که گرفتم هم به دلم نشست و هم از لحاظ اعتبار خیلی ارزشمند بود. در بخش آقایان مگنوس کارلسن از فرانسه که سال هاست قهرمان بلامنازع مردان در شطرنج دنیاست اول شد و در بخش بانوان هم این افتخار نصیب من شد. اینکه خودت را هم سطح چنین بزرگانی ببینی واقعا غرورانگیز است.

شما شطرنج بازانی را در این مسابقات شکست دادید که همه از بزرگان این رشته در دنیا هستند و کارنامه افتخاراتشان پر است از عناوین دنیای. پیروزی برابر این نفرات چه حسی در شما ایجاد کرد؟

من با شش قهرمان دنیا در هر دو بخش مسابقات بازی کردم و توانستم آن ها را شکست بدهم. الکساندرا کاستینوک که از بچگی برایم الگو بود. با موزیچوک قبلا هم بازی کرده بودم که نتیجه آن مساوی شده بود. مصاف با جوونجو از جمله مسابقاتی بود که بسیار خوشحالم کرد. او درحال حاضر قهرمان بانوان دنیا است. اینکه توانستم این ستاره حال حاضر شطرنج دنیا را شکست دهم بیشتر از همه مسابقه هایی که دادم برایم خیلی لذت بخش بود. من قبلا با این شطرنج باز چینی بازی کرده بودم که نتیجه خوبی نگرفتم. یک بار بردمش، اما در مجموع از او عقب بودم.

واکنش رقبا به عملکردتان چطور بود؟

خیلی خوب بود. شطرنج بازان واقعا جزء ورزشکاران خوب و مهربان دنیا هستند. همه با روی گشاده به سمتم می آمدند و تبریک می گفتند.

علیرضا فیروزجاه، کننده ایران در بخش مردان بود که باوجود سن و سال اندکش (15 سال) او هم واقعا در این مسابقات درخشید. نظرتان درباره او چیست؟

علیرضا واقعا در این رقابت ها درخشید. او در بخش نیمه سریع ششم شد. من و علیرضا در روز اول مسابقات بعد از دور ششم هر دو در صدر جدول قرار گرفتیم که این اتفاق بزرگی بود که برای شطرنج ایران رقم خورد. در این مسابقات همه از علیرضا به عنوان قهرمان آینده شطرنج دنیا اسم می بردند. حتی یکی از شطرنج بازان نامدار دنیا گفته بود که من اصلا از نتایج علیرضا سورپرایز نشدم. انتظار این را داشتم که از این پس در حد یک فوق ستاره ظاهر شود.

بدون شک همه از شما به عنوان یکی از چهره ماندگار ورزش ایران اسم می برند. به هرحال مدال هایی را در رده جوانان و بزرگسالان به دست آوردید که هیچ کس حتی در بخش مردان هم پیروز به کسب آن نشده است. دوست دارید مسئولان ورزش کشور چطور از این حرکت شما قدردانی کنند؟

خواسته من هم مثل بقیه شطرنج بازان ایران است. ما توقع زیادی نداریم. ما دلمان می خواهد که به این رشته هم نگاه ویژه داشته باشند. ما هم مثل بقیه ورزشکاران داریم زحمت می کشیم و با کمترین امکانات مقام می آوریم. اصلی ترین دغدغه ما نداشتن مربی است.

فدراسیون به دلیل اینکه بودجه محدودی دارد، نمی تواند مربی خارجی را به طور تمام وقت برای تیم ملی بیاورد و مجبور است به طور مقطعی از آن ها استفاده کند. ما نمی توانیم در سال هفته ای یک بار از مربی خارجی درس بگیریم. شرایط ما به قدری بغرنج است که یک مربی در یک مدت زمان کوتاه تیم های ملی بانوان و آقایان را با هم درس می دهد.

سطح تیم ملی مردان به گونه ای است که باید خودشان یک مربی سطح بالای جداگانه داشته باشند. البته درباره تیم ملی بانوان این طور نیست که مربی سطح بالایی داشته باشیم. خود من برای اینکه بتوانم پیشرفت کنم در تمام این مدت از یک مربی فرانسوی درس می گرفتم و دورادور با او کار می کردم. البته این مربی در بعضی از مسابقات خارجی همراهم می آمد.

درآمدی هم که از فدراسیون ندارید.

نه متأسفانه، درآمد ما تنها از جوایزی است که از همین رقابت های دنیای به دست می آوریم که آن هم خرج مربی های خارجی مان می شود. اکثر شطرنج بازان خودشان از جیب خودشان برای مربی خرج می کنند. ما هیچ منبع درآمدی نداریم این موضوع خیلی ناراحت کننده است. یک سال در مسابقات شرکت می کنیم و جایزه می گیریم، اما یک سال دستمان خالی است و هیچ جایزه ای نصیبمان نمی شود.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 184

به "سارا خادم الشریعه؛ نابغه شگفتی ساز شطرنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سارا خادم الشریعه؛ نابغه شگفتی ساز شطرنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید