سوریه هیچ درخواستی برای بازسازی و نوسازی مدارس از ایران نداشته

به گزارش مجله بیزبینگ، در نشست خبری دستاوردها و نتایج سفر وزیر آموزش وپرورش به سوریه عنوان شد که طرف سوری هیچ درخواستی برای بازسازی و یا نوسازی مدارس از ایران نداشته است.

سوریه هیچ درخواستی برای بازسازی و نوسازی مدارس از ایران نداشته

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران، غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه که با موضوع دستاوردها و نتایج سفر وزیر آموزش وپرورش به سوریه در سالن شماره 2ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش وپرورشو که با حضور مهراله رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس برگزار گردید، در پاسخ به سؤالی در خصوص انتقال تجارب بین کشورهای ایران و سوریه اظهار کرد: تبادل تجربیات لازمه اش این نیست که یک کشور در هر موضوعی ابتدا به حد اعلی برسد بعد به کشورهای دیگر آن تجارب را صادر کند بلکه همه کشورها نیازمند تجارب سایر کشورها هستند.

وی توسعه دیپلماسی آموزشی را امری ضروری دانست و گفت: با توجه به تجربیات پیروز ایران در مبارزه با گروه های انحرافی و برای شناخت بهتر گروه های تندرو مختلف در داخل سوریه در این یادداشت تفاهم مقرر بر انتقال این تجربیات شد.

کریمی در خصوص اعطای جایزه توسط وزرای آموزش وپرورش دو کشور اضافه نمود: قرار است در چند پروژه رتبه های برتر دانش آموزی معین و توسط وزیر آموزش وپرورش ایران مورد تشویق قرار گیرند.

وی با اشاره به یکی از موارد توافقی در خصوص برگزاری اردوهای دانش آموزی در دو کشور اضافه نمود: ابتدا قرار است تعداد بیست نفر از دانش آموزان سوری وارد ایران شوند و سپس تعدادی از دانش آموزان ایرانی به اردوی علمی، زیارتی و تفریحی به کشور سوریه اعزام شوند.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه به نظر می رسد این تفاهم نامه یک طرفه است و همه موارد را ایران باید انجام دهد، توضیح داد: تفاهم نامه طرفینی است و هردو طرف تعهداتی را انجام خواهند داد لذا به این معنا نیست که تنها ایران تعهداتی را انجام دهد بلکه طرف سوری نیز متعهد به انجام موارد تعهدی است.

وی در پاسخ به سؤالی با این مضمون که چه مقدار اعتبار از بودجه ایران برای ساخت وساز مدارس سوریه هزینه می گردد گفت: لزوماً هر تعهدی حتی در بحث ساخت وساز بار اقتصادی ندارد لذا ممکن است مهندسین ایرانی برای ارائه خدمات به آن کشور اعزام شوند در حالی سایر کشورها ممکن است حاضر به این همکاری نشوند. در موضوع چاپ کتب درسی نیز منظور انتقال تجارب است.

کریمی به سیاست تبادل تجارب و افزایش روابط بین دو کشور اشاره و اضافه نمود: مشارکت در بازسازی به معنی تخصیص ردیف بودجه ای در این زمینه نیست لذا ایران برای بازسازی اعلام آمادگی نموده است بنابراین با توجه به روابط راهبردی با سوریه که در بالاترین سطح قرار گرفته است، ظرفیت های فنی و مهندسی داریم که می تواند در بازسازی سوریه یاری کند لذا خیلی از کشورها کوشش دارند در بازسازی سوریه مشارکت داشته باشند اما سوریه این ظرفیت را در اختیار ایران قرار می دهد و اگر ایران بتواند به خوبی در سوریه عمل کند ممکن است سایر کشورها نیز به بهره مندی از تجارب ایران ترغیب شوند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، مهراله رخشان مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیز در این نشست در پاسخ به سؤالی اظهار کرد: موضوع مقاوم سازی مدارس بسیار پیچیده و نیازمند دانش کافی در این زمینه است و در ایران در سال های اخیر در این خصوص پژوهش هایی را انجام دادیم که خروجی بسیار خوبی در این زمینه حاصل شده است و با اجرایی کردن این دانش تجارب ارزنده ای را به دست آوردیم به طوری که در جهان در این زمینه سرآمد هستیم لذا در این تفاهم نامه مقرر شد تا این تجارب ارزشمند در حوزه مقاوم سازی مدارس در اختیار کشور سوریه قرار گیرد.

وی هزینه مقاوم سازی را یک سوم هزینه نوسازی اعلام و مطرح کرد: نماینده سازمان ملل در حوزه نوسازی و مقاوم سازی، جمهوری اسلامی ایران را یکی از کشورهای سرآمد در این حوزه دانست لذا ما این آمادگی را داریم تا این تجارب ارزشمند را به سایر کشورها منتقل کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص مدرسه سازی در سوریه اضافه نمود: احداث مدرسه در حوزه های معماری، سازه ای، مکان یابی و... مورد آنالیز قرار می گیرد لذا تجارب ما در حوزه مکان یابی برای کشور جنگ زده سوریه می تواند ارزشمند باشد.

رخشانی مهر اظهار داشت: در این سفر طرف سوری هیچ درخواستی برای بازسازی و یا نوسازی مدارس از ایران نداشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 610

به "سوریه هیچ درخواستی برای بازسازی و نوسازی مدارس از ایران نداشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوریه هیچ درخواستی برای بازسازی و نوسازی مدارس از ایران نداشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید