سونوگرافی و همه کاربرد ها و خطراتش

به گزارش مجله بیزبینگ، وب سایت روزیاتو - گلریز برهمند: اسکن سونوگرافی نوعی آزمایش پزشکی است که در آن با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا از درون بدن تصاویر زنده گرفته می گردد.

سونوگرافی و همه کاربرد ها و خطراتش

این تکنولوژی شبیه همان چیزی است که در سیستم های رادار و سونار (ردیاب صوتی) استفاده می گردد و نیروهای نظامی از طریق آن هواپیماها و کشتی ها را ردیابی می نمایند.

اسکن سونوگرافی این امکان را به پزشکان می دهد تا بدون شکافتن بدن، مشکل اندام ها، عروق و بافت های درون آن را ببینند.

اسکن سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟

سونوگرافی اغلب مردم را به یاد بارداری می اندازد. مادران باردار با استفاده از اسکن سونوگرافی می توانند تصویر کودک متولد نشده خود را ببینند. با این حال این آزمایش کاربردهای زیاد دیگری هم دارد.

پزشکان انجام این آزمایش را در مواردی مثل احساس درد، متورم شدن یا دیگر علائمی تجویز می نمایند که احتیاج به مشاهده داخل اندام ها را ایجاد می نماید. اندام هایی که با اسکن سونوگرافی می توانند تصویر آن ها را ثبت کرد عبارتند از: مثانه، مغز (در خردسالان)، چشم ها، کیسه صفرا، کلیه ها، کبد، تخمدان ها، لوزالمعده، طحال، غده تیروئید، بیضه ها، رحم و عروق خونی.

چطور خود را برای آزمایش سونوگرافی آماده کنیم؟

نحوه آماده شدن برای اسکن سونوگرافی به ناحیه یا اندامی بستگی دارد که قرار است از آن عکسبرداری گردد.

احتمالا پزشک تان به شما می گوید که 8 تا 12 ساعت قبل از سونوگرافی چیزی نخورید، به ویژه اگر قرار باشد از شکم تان عکسبرداری گردد. مواد غذایی هضم نشده ممکن است جلوی امواج صوتی را بگیرند و در نتیجه تصویر واضحی از وضعیت اندام مورد نظر به دست نیاید.

برای عکسبرداری از کیسه صفرا، کبد، لوزالمعده یا طحال، احتمالا به شما گفته می گردد که شب قبل از آزمایش، یک وعده غذای فاقد چربی بخورید و بعد از آن تا زمان انجام آزمایش دیگر چیزی نخورید. با این حال، خوردن آب و داروهای تجویز شده ایرادی ندارد.

در خصوص عکسبرداری از دیگر نقاط بدن، احتمالا پزشک تان به شما می گوید که آب زیادی بخورید و ادرار نکنید تا مثانه پر گردد و تصویر واضح تری از آن به دست بیاید.

حتما پزشک خود را از داروهای تجویزی و بدون نسخه و یا مکمل های گیاهی ای که قبل از سونوگرافی مصرف نموده اید آگاه کنید.

خیلی مهم است که عینا به توصیه های پزشک عمل کنید و همه سؤالاتتان را قبل از انجام آزمایش از او بپرسید.

سونوگرافی چه خطراتی دارد؟

آزمایش سونوگرافی کمترین خطر را دارد. برخلاف دیگر روش های عکسبرداری پزشکی مثل رادیوگرافی یا سی تی اسکن، در سونوگرافی از اشعه استفاده نمی گردد، به همین دلیل روش مناسبی برای آنالیز وضعیت رشد جنین در دوران بارداری است.

آزمایش سونوگرافی چطور انجام می گردد؟

قبل از آزمایش، روپوش مخصوص بیمارستان را به تن می کنید. سپس احتمالا روی یک تخت دراز می کشید تا از بخشی از بدن تان عکسبرداری گردد.

تکنیسین سونوگرافی که به او سونوگرافر گفته می گردد، یک ژل روان نماینده مخصوص به پوست تان می مالد. این ژل جلوی اصطکاک را می گیرد، در نتیجه تکنسین می تواند مبدل سونوگرافی را روی پوست تان بکشد.

مبدل ظاهری شبیه به میکروفون دارد. کاربرد دیگر ژل روان نماینده یاری به انتقال امواج صوتی است.

مبدل، امواج صوتی فرکانس بالا را به درون بدن می فرستد. این امواج بعد از برخورد به یک جسم متراکم مثل یک اندام یا استخوان، انعکاس پیدا می نمایند.

امواج منعکس شده درون یک کامپیوتر ظاهر می شوند. فرکانس این امواج صوتی بلندتر از آن است که گوش انسان قادر به شنیدن آن ها باشد. این امواج تصویری به وجود می آورند که پزشک می تواند آن را تفسیر کند.

بسته به ناحیه ای که از آن عکسبرداری می گردد، ممکن است لازم باشد حالت قرارگیری بدن تان را تغییر دهید تا تکنسین بتواند دسترسی بهتری به آن قسمت از بدن تان داشته باشد.

بعد از آزمایش، ژل روان نماینده را از پوست تان پاک می نمایند. کل فرآیند آزمایش، بسته به قسمتی از بدن که از آن عکسبرداری می گردد، معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد. بعد از خاتمه آزمایش، می توانید فعالیت های همیشگی تان را از سر بگیرید.

بعد از اسکن سونوگرافی

بعد از آزمایش سونوگرافی، پزشک تان تصاویر به دست آمده را به دنبال هر گونه مورد غیر عادی آنالیز می نماید. سپس با شما درباره نتیجه اسکن صحبت یا زمان ویزیت های بعدی را معین می نماید.

اگر مورد غیر عادی ای در سونوگرافی شما وجود داشته باشد، احتمالا بسته به ناحیه ای که باید مورد آنالیز قرار بگیرد آزمایش های دیگری هم برایتان تجویز می گردد، مثل سی تی اسکن، ام آر آی یا نمونه برداری بایوپسی از بافت.

اگر مشکل تان با تصاویر سونوگرافی قابل تشخیص باشد، احتمالا پزشک تان بالافاصله درمان شما را آغاز می نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 186

به "سونوگرافی و همه کاربرد ها و خطراتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونوگرافی و همه کاربرد ها و خطراتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید