شرایط صدور کارت واکسن کرونا چیست؟

به گزارش مجله بیزبینگ، خبرگزاری خبرنگاران- صدور کارت واکسن های از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده است. اما چند و، چون ماجرای صدور این کارت چیست؟

شرایط صدور کارت واکسن کرونا چیست؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در پیامی اعلام نموده است: کسانی که هر دو دُز واکسن را دریافت نموده اند پس از ثبت اطلاعات شخصی در سایت سلامت کارت واکسن کرونا دریافت می نمایند.

آن دسته از افرادی که هر دو دُز واکسن را دریافت نموده اند، می توانند پس از مراجعه به سایت vcr.salamat.gov.ir اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی، شماره گذرنامه، کد ملی و شماره موبایلی را که به نام متقاضی است به ثبت برسانند.

بعلاوه برای افرادی که اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی و شماره گذرنامه خود را به زبان انگلیسی و دقیقاً منطبق با گذرنامه ثبت نموده اند کارت صادر شده است، اما برای افرادی که نام و نام خانوادگی را بر مبنای گذرنامه ثبت ننموده اند متأسفانه این کارت صادر نشده است.

جزئیات بیشتر درباره کارت واکسن

به گفته آقای علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، دکتر بهرام عین اللهی از همان روز های نخست تصدی وزارت بهداشت برنامه های امیدبخشی در حوزه مقابله با بیماری کرونا ارائه کرد. اتمام واکسیناسیون گروه های هدف تا دهه مبارک فجر یکی از این وعده ها بود که حالا با افزایش تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا، سرعت گیری واردات واکسن به کشور ودپو بیش از 21 میلیون دوز واکسن، هر روز به آن نزدیک تر می شویم.

حضور در کلاس ها با کارت واکسن

اما برنامه مهم دیگر وزیر بهداشت صدور کارت واکسن و ارائه خدمات عمومی از جمله خدمات بانکی، تهیه بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس و بعلاوه اقامت در هتل به وسیله این کارت است.

او با تأکید بر اهمیت تزریق واکسن در کشور حضور دانشجویان در کلاس درس در سال تحصیلی نو را هم منوط به داشتن کارت واکسیناسیون اعلام می نماید. این اقدام می تواند علاوه بر کاهش محدودیت هایی که بر زندگی تک تک افراد جامعه سایه انداخته، در قطع زنجیره انتقال بیماری بسیار مؤثر باشد. در حقیقت با این تدبیر و اجرایی شدن آن همچون بسیاری از کشور های دیگر، آن دسته از افرادی که از تزریق واکسن امتناع می نمایند هم مجبور به پذیرش واکسیناسیون خواهند شد. به این ترتیب هم جان آن ها و هم خانواده ها و اطرافیانشان در برابر ویروس کرونا ایمنی نسبی خواهد یافت.

به همین دلیل وزیر راه و شهرسازی هم از سفر های هوشمند برای واکسینه شده ها خبر داده و می گوید: اجرای سیستم هوشمند کرونا مدتی است مورد بحث و آنالیز قرار گرفته و بر اساس آن مقرر شده، اطلاعات افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت نموده اند، وارد این سیستم گردد و محدودیت های کرونایی مانند ممنوعیت های سفر برای آن ها لغو گردد.

بعلاوه اگر این افراد واکسینه شده خواستند برای سفر با وسایل حمل ونقل عمومی مانند قطار، اتوبوس، هواپیما یا خودروی شخصی خود اقدام نمایند، مسئله ای برای آن ها وجود نخواهد داشت و حتی بدون مشکل می توانند به سفر های خارجی بروند.

صدورکارت دیجیتالی دو زبانه واکسن

انتشار اخباری از این دست سبب شد دریافت کارت واکسیناسیون دیجیتال برای آن دسته از افرادی که هر دو دوز واکسن خود را تزریق نموده اند اهمیت یابد و البته گروه های واجد شرایطی که هنوز واکسن دریافت ننموده اند هم به تکاپو بیفتند. البته در این بین کم نیستند افرادی که کندی واکسیناسیون را علت بر عدم اجرایی شدن این تصمیم می دانند، اما به گفته وزیر بهداشت با اقدامات اجرا شده در زمینه واردات واکسن و افزایش مراکز تجمیعی، ظرفیت واکسیناسیون روزانه به یک و نیم تا دو میلیون دوز در روز خواهد رسید و تا سرانجام ماه جاری 40 تا 50 میلیون دوز واکسن کرونا وارد خواهد شد.

از سوی دیگر گروهی از افراد جامعه که در ماه های گذشته واکسینه شده اند و تنها کارت واکسن کاغذی در اختیار دارند نگران شرایط صدور کارت واکسیناسیون دیجیتال و انجام مراودات اجتماعی خود هستند. هرچند که برای برطرف این نگرانی ها و تحقق وعده وزیر اقدامات زیربنایی مناسبی انجام شده است.

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، می گوید: از آنجایی که شرط ورود به بسیاری از کشور های دنیا تزریق دو دوز واکسن و داشتن کارت واکسیناسیون است با اقدامات انجام شده و تدابیر اجرا شده، صدور این کارت دیجیتال دو زبانه برای افرادی که طی دو هفته آینده قصد سفر به خارج از کشور را دارند، شروع شده است.

او ادامه می دهد: آن دسته از افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت نموده اند، می توانند پس از مراجعه به سایت vcr.salamat.gov.ir اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی، شماره گذرنامه، کد ملی و شماره موبایلی که به نام متقاضی است را به ثبت برسانند. برای افرادی که اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی و شماره گذرنامه خود را به زبان انگلیسی و دقیقاً منطبق با گذرنامه ثبت نموده اند کارت صادر شده است، اما برای افرادی که نام و نام خانوادگی را بر مبنای گذرنامه ثبت ننموده اند متأسفانه این کارت صادر نشده است.

دکتر شریفی زارچی در ادامه تأکید می نماید: پس از تکمیل فرایند ثبت نام، برای متقاضیان پیامکی حاوی یک لینک ارسال می گردد. اگر روی این لینک کلیک گردد، کارت واکسن دیجیتال برای فرد متقاضی نمایش داده می گردد. این کارت حاوی کیوآر کد است، که با اسکن این کد به وسیله گوشی موبایل می توان کارت دیجیتال را روی گوشی تلفن همراه داشت.

ثبت اطلاعات در سامانه سلامت

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اسم می نماید: سایر افرادی که طی چند ماه گذشته واکسن کرونا را ترزیق نموده اند و قصد سفر خارج از کشور هم ندارند، نباید نگران باشند، زیرا طی دو یا سه روز آینده در همین سایت یک لینک فارسی اضافه خواهد شد.

این افراد اگر در پایگاه تزریق واکسن معتبر داخل کشور واکسیناسیون را انجام داده باشند و در آن پایگاه اطلاعاتشان ثبت شده باشد دیگر احتیاجی به مراجعه یا اقدام خاصی ندارند و تنها با ثبت اطلاعات در لینک فارسی سامانه vcr.salamat.gov.ir می توانند بلافاصله پس از ثبت اطلاعات پیامک حاوی اطلاعات کارت فارسی خود را دریافت نمایند.

او با تأکید بر اینکه زیرساخت های مورد احتیاج فراهم شده است می گوید: همه افرادی که واکسن زده اند چه نوبت اول و چه نوبت دوم می توانند از این طریق اطلاعات کارت واکسن دیجیتال کرونا را دریافت نمایند. به این معنا که افرادی که نوبت اول واکسن را دریافت نموده اند برای شان پیامکی ارسال می گردد و اطلاعات پس از نوبت اول تزریق را در کارت خود دریافت می نمایند و افرادی که هر دو نوبت را تزریق نموده اند اطلاعات کامل واکسیناسیون خود را در کارت دیجیتال واکسیناسیون خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1821

به "شرایط صدور کارت واکسن کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط صدور کارت واکسن کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید