صدور مجوز ترخیص 13 هزار تن برنج وارداتی

به گزارش مجله بیزبینگ، به گزارش خبرنگاران، مهرداد جمال ارونقی گفت که بعد از پیشنهاد گمرک برای ترخیص 13 هزار تن برنجی که قبل از آغاز ممنوعیت فصلی به بنادر رسیده اما قبض انبار آن بعد از ممنوعیت صادر شده بود، با تشکیل کارگره ستاد تنظیم بازار موافقت لازم صورت گرفت و ترخیص این برنج ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

صدور مجوز ترخیص 13 هزار تن برنج وارداتی

این مقام مسئول در گمرک ایران گفت که تشریفات گمرکی برای ترخیص این برنج ها اجرا شده و آماده ترخیص است، بنابراین با ورود صاحبان فورا ترخیص خواهد شد.

ماجرای این 13 هزار تن به زمان آغاز ممنوعیت فصلی برنج از اول مرداد تا سرانجام آبان ماه برمی گردد که طبق مصوبه تنظیم بازار صرفا ترخیص آن بخش از محموله های برنج وارداتی که تا قبل از 31 تیرماه دارای اعلامیه ورود و یا قبض انبار هستند مشروط به این که دارای ثبت سفارش باشند بلامانع بوده و امکان ترخیص دارند، در حالی که حدود 10 شناور حاوی ده ها هزار تن برنج قبل از ممنوعیت به مقصد ایران در حرکت بود و پیش بینی شده بود که ورود آنها همزمان یا کمی بعد از آغاز ممنوعیت باشد و امکان ترخیص پیدا نکند.

در ادامه گمرک ایران گفت که تعدادی از کشتی های برنج به بنادر رسیدند و بعضی از آنها با وجود این که قبل از 31 تیرماه آمده اند، اما تاریخ اعلامی ورود و یا قبض انبارشان بعد از اول مردادماه صادر شد و از این رو امکان ترخیص ندارند.

گمرک در دو بار مکاتبه با وزارت جهاد و یک مکاتبه با وزارت صمت پیشنهاد و گفت که با توجه به این که ورود کالا به 12 مایلی آب های سرزمینی کشور از نظر حقوقی ورود کالا به قلمروی سیاسی محسوب می گردد صاحبان محموله ها درخواست ترخیص کالای خود را دارند، از این رو اگر کشتی های حامل برنج های وارداتی قبل از تاریخ ممنوعیت فصلی برنج به کشور رسیده و در لنگرگاه و بنادر پهلو بگیرند، فارغ از اینکه اعلامیه ورود و یا قبض انبار آنها چه زمانی صادر شده است، بتوانند مجوز ترخیص بگیرند.

این بیش از 13 هزار تن بخشی از حدود بیش از 80 هزار تن برنج رسوبی در گمرک است، با این حال در مکاتبه اخیر معاون فنی گمرک ایران اعلام شده بود که ترخیص این حجم و ورود به بازار هم می تواند قیمت برنج را تحت تاثیر قرار دهد.

این در حالی است که در ماه های اخیر قیمت برنج در بازار بیش از 40 درصد افزایش داشته است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1857

به "صدور مجوز ترخیص 13 هزار تن برنج وارداتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور مجوز ترخیص 13 هزار تن برنج وارداتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید