وزیر اقتصاد: هر گونه شرط برای وام بدون ضامن تخلف است

به گزارش مجله بیزبینگ، وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به اینکه برخی از بانک ها برای پرداخت وام بدون ضامن شروطی همچون داشتن سپرده حداقل نصف مبلغ وام موردنظر در حساب بانک ها را اعلام می کنند، گفت: هرگونه شرط اضافه ای که خارج از مصوبات در این زمینه باشد، تخلف محسوب و با آن برخورد خواهد شد.

وزیر اقتصاد: هر گونه شرط برای وام بدون ضامن تخلف است

به گزارش ایسنا؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیئت مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب وکار در پاسخ به سوال ایسنا درباره مطالبه سپرده 30 تا 40 میلیون تومانی برخی از بانک ها برای اعطای وام بدون ضامن تاکید کرد: هر آنچه که خارج از ابلاغیه و بخشنامه وزارت اقتصاد و هیات مدیره بانک ها در این باره تخلف است و هر شرط اضافی را تخلف می دانیم و بانک ها فقط باید شرایط داخل ابلاغیه را به اجرا برسانند.

وی اضافه نمود: تا به امروز 400 مورد تیم رسیدگی از سوی وزارت اقتصاد برای شعب متخلف بانک ها ارسال شده است. مصوبه وزارت اقتصاد درباره حذف یکی از شروط پرداخت وام که ضامن باشد، است و اگر فردی حقوق بگیر باشد بانک ها نباید از آن ها ضامن دریافت کنند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد که بانک ها حق مسدود کردن اعطای تسهیلات را ندارند.

خاندوزی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه منابع جدیدی برای بانک ها در جهت پرداخت وام بدون ضامن درنظر گرفته شده است، گفت: در این زمینه تصمیماتی گرفته شده که به زودی اعلام خواهد شد.

وی درباره مصوبات جلسه امروز هیئت مقررات زدایی اضافه نمود: مجوزهای اعلانی مشاغل خانگی آن دسته از مجوزهایی هستند که در درگاه ملی مجوزها ثبت می شوند و متقاضی در این درگاه متعهد به رعایت شرایط آن کسب و کار خواهد بود و دیگر نیازی به صدور مجوزهای پیشین نیست، به عبارت دیگر امضاهای طلایی در این مجوزها حذف خواهد شد. صدور مجوزها به صورت برخط خواهد بود و هفته های بعدی نظارت از طریق کارشناسان انجام می شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر 330 مجوز مربوط به مجوزهای مشاغل خانگی اعلانی است ادامه داد: مصادیق این مجوزها مانند پرورش دام و طیور در مقیاس کوچک، تولید غذای خانگی، تولید گیاهان دارویی، تولید ترشی، انواع بسته بندی ها، فعالیت های گرافیکی، ترانه سرایی، معرق کاری، ابریشم بافی، لباس های محلی و ... است.

خاندوزی ادامه داد: به محض اینکه سامانه وزارت به درگاه ملی مجوزها متصل شود، برای اولین بار به صورت برخط مجوزهای اعلانی مشاغل خانگی صادر خواهد شد.

وی اضافه نمود: با این ساز وکار دیگر نیازی نیست به شکل پیشین صدور مجوزها در مسیرهای طولانی معطل شوند، هر چند که در ماه های پایانی سال قرار داریم اما این مجوزها می توانند به فعالیت های تولیدی مردم کمک کنند.

وزیر اقتصاد گفت: مسئله مهم در این زمینه متصل شدن دستگاه ها به سامانه مجوز کسب و کار هستند که قانون آن 18 اسفندماه سال گذشته تصویب شده و تا 18 اسفندماه امسال همه دستگاه ها باید به این سامانه وصل شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2007

به "وزیر اقتصاد: هر گونه شرط برای وام بدون ضامن تخلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد: هر گونه شرط برای وام بدون ضامن تخلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید