کشف گاز مربوط به حیات موجود زنده در سیاره زهره

به گزارش مجله بیزبینگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از ای اف پی، به گفته محققان اتمسفر سیاره زهره حاوی گازی است که در زمین به موجودات زنده مربوط است.

کشف گاز مربوط به حیات موجود زنده در سیاره زهره

مدیر ناسا این اکتشاف فضایی را مهمترین تحول در جستجو برای حیات خارج از منظومه شمسی بیان کرد.

شرایط آب و هوایی در این همسایه بسیار بد است، به طوری که دمای آن در روزها به اندازه ای است که سرب را ذوب می نماید و اتمسفر آن نیز به طور کامل از دی اکسید کربن تشکیل شده است.

اما گروهی از محققان نشانه هایی از فسفین را در آن رصد نموده اند. این گاز قابل اشتعال روی زمین در نتیجه شکست مواد طبیعی به وجود می آید.

در این پژوهش که در نشریه نیچر آسترونومی منتشر شده، محققان از تلسکوپ هایی در هاوایی و شیلی استفاده کردند. البته محققان تاکید نموده اند وجود فسفین دلیلی بر وجود حیات در زهره نیست. اما از آنجا که ابرهایی که بر فراز سطح داغ سیاره حرکت می نمایند، بسیار اسیدی هستند، ماده فسفین را به سرعت از بین می برند. این درحالی است که تحقیق نشان داد چیزی دوباره این ماده را فراوری می نماید.

در این پژوهش، چند مدل محاسباتی اجرا شد تا شرحی برای فراوری دوباره فسفین فراهم گردد. محققان به این نتیجه رسیدند که پژوهش مذکور شواهدی از شیمی غیر عادی و غیرقابل شرح در زهره فراهم می نماید.

جین گریوز محقق ارشد پژوهش از دانشگاه کاردیف می گوید: وجود فسفین به تنهایی نشانی از حیات در این سیاره نیست. حتی اگر انبوهی از فسفر در سیاره وجود داشته باشد، ممکن است سیاره فاقد یک ماده مهم در ایجاد حیات باشد یا شرایط آب و هوایی بسیار خشک و داغ باشد.

به گفته گریوز این نخستین باری است که ماده فسفین در یک سیاره صخره ای به غیر از زمین کشف شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1246

به "کشف گاز مربوط به حیات موجود زنده در سیاره زهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گاز مربوط به حیات موجود زنده در سیاره زهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید