گزارش خبرنگاران از بورس تهران در روز سه شنبه 18 خرداد 1400

به گزارش مجله بیزبینگ، فرایند صعودی بورس ادامه دارد. امروز هم شاخص کل کار خود را با رنگ سبز شروع نموده و شاهد افزایش تعداد نماد هایی هستیم که به ریل صعودی افتاده اند. در 30 دقیقه ابتدایی معاملات امروز شاخص کل حدود هشت هزار و 500 واحد رشد نموده و نقشه بازار به رنگ سبز درآمده است. تا اینجای کار بانکی ها و خودرویی ها بهترین عملکرد را از خود نشان داده و اغلب نماد های این دو گروه با صف خرید سنگین روبرو هستند. وبملت، فارس، شستا، خودرو، رمپنا، فملی و وبصادر به ترتیب بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل در ابتدای بازار امروز گذاشته اند. اتفاقی که باعث شده شاخص کل 73 صدم درصد و شاخص هم وزن 42 صدم درصد رشد کند. این مورد نشان می دهد شرکت های کوچک هم در این جهت صعودی همراهی می نمایند.

گزارش خبرنگاران از بورس تهران در روز سه شنبه 18 خرداد 1400

رنگ سبز برای دو سوم نمادهای بازار

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه شنبه 18 خردادماه، از بین 268 نماد معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در 172 نماد هستیم و تنها در 96 نماد قیمت سهام کاهش پیدا نموده است. موردی که نشان می دهد امروز حدود دو سوم نماد های بازار سرمایه رنگ سبز به خود گرفته اند و در جهت صعودی همراه شاخص کل حرکت می نمایند. در بازار فرابورس هم امروز از بین 147 نماد معامله شده در ساعات اولیه بازار، 76 نماد سبزرنگ هستند و 71 نماد با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 18 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار همچنان رنگ سبز خود را حفظ نموده و این بار نوبت به خودرویی ها و بانکی ها رسیده تا گوی سبقت را از نمادهای دلاری بگیرند و شگفتی ساز بازار امروز باشند. برای هر کدام از نمادهای این دو گروه صف خریدی تشکیل شده و به همین خاطر مشتریان دارا یکم امروز روز خوبی را تجربه می نمایند. چراکه قیمت واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ETF دولتی امروز چهار درصد رشد نموده. پالایش اما سر جایش ایستاده و دیگر صندوق های سهامی هم به رشد یکی دو درصدی بسنده نموده اند. امروز در گروه فلزات اساسی شاهد تشکیل صف خرید برای نمادهای کوچک و متوسط مثل فرزین، فجر و وتوکا هستیم. لیدرها مقل فملی، ذوب، فولاد و فخوز رمق چندانی ندارند بین منفی نیم درصد تا مثبت یک و نیم درصد در نوسان هستند. خودرو و ساخت قطعات امروز یک دست صف خرید است و قیمت سهام خودرو، خساپا و خگستر در کنار دیگر نمادهای کوچک و متوسط افزایش پنج درصدی را پشت سر گذاشته است. در بین بانک ها و موسسات اعتباری شاهد صف خرید سنگین برای نمادهای وبملت، وبصادر، وتجارت و وپست هستیم و تنها وپاسار از فرایند صعودی بازار جامانده است. در گروه استخراج کانه های فلزی لیدرها عقب نشسته اند و رشد قابل توجهی ندارند، اما کاملا با افزایش قیمت چهار درصدی به استقبال مشتریانش آمده است. غکورش که دیروز صف خرید خود را از دست داده بود، امروز کارش را با رنگ قرمز شروع نموده است. محصولات شیمیایی گروه سبزرنگی را تشکیل داده اند اما خبری از صف خرید در این گروه نیست. پالایشگاه ها هم گام های کوتاهی در جهت صعودی برداشته اند و شاهد افزایش یک تا دو درصدی قیمت سهام شپنا، شتران، شبندر و شبریز هستیم. سرمایه گذاری ها، انبوه سازی ها، حمل و نقل، دارویی ها، سیمان، بیمه، شرکت های چندرشته ای صنعتی، زراعت، خدمات فنی مهندسی، کاشی و لاستیک از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز هستند.

معاملات روان با وجود کاهش قیمت سهام

در سرانجام معاملات امروز علی رغم تغییر فرایند بازار به سمت کاهش قیمت ها، همچنان تعداد صف های فروش کمتر از 220 نماد بود. طوری که از مجموع 600 نماد باز امروز 36 درصد آن ها صف فروش داشتند که این رقم کاهش قابل توجهی نسبت به هفته های قبل دارد. در سوی دیگر بازار امروز 46 نماد یعنی هشت درصد بازار سرمایه شاهد تشکیل صف خرید به مجموع ارزش 210 میلیارد تومان هستند.

برکت؛ سنگین ترین صف خرید بازار

خبر های واکسن ایرانی همچنان معاملات برکت را تحت تاثیر قرار داده است. برکت امروز شاهد تشکیل سنگین ترین صف خرید به ارزش 38 میلیارد تومان بود و حتی بالاتر از نماد های عرضه اولیه فتوسا و فگستر با صف خرید 30 و 27 میلیارد تومانی ایستاد. کزغال، فروی، فرزین، دکیمی، فجر، خگستر، خاذین و خودرو از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند. در ابتدای معاملات صدر فهرست صف های خرید در اختیار نماد های بانکی و خودرویی بود.

84 میلیارد تومان؛ ارزش سنگین ترین صف فروش بازار

سمگا، نماد گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی امروز مثل روز های گذشته در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش بازار ایستاده است. ارزش صف فروش سمگا تا سرانجام معاملات امروز به 84 میلیارد تومان رسید. خزر با صف فروش 73 میلیاردی در رتبه دوم و سصف ها با صف فروش 70 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. ثنوسا، کلر، قثابت، سنیر، فرابورس، های وب، کمرجان، زماهان، پاسا و غنوش از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بالای 30 میلیارد تومان هستند.

بازار قرمز شد اما شاخص صعودی ماند

شاخص کل بورس تهران در نیمه دوم معاملات امروز فرایند نزولی در پیش گرفت، اما همچنان نسبت به روز گذشته سه هزار و 363 واحد بالاتر ایستاد و به رقم یک میلیون و 160 هزار و 568 واحد رسید. در این روز شاخص کل 29 صدم درصد و شاخص هم وزن سه صدم درصد رشد کردند. موردی که نشان می دهد شرکت های عظیم شرایط بهتری نسبت به کوچکتر ها داشتند. از جمله آن ها می توان به وبملت، خودرو، رمپنا، وتجارت، پارسان و فارس اشاره نمود که بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. فولاد عظیمترین مانع آن ها بود که به تنهایی شاخص را 580 واحد کاهش داد.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز سه شنبه 18 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای سرانجامی نقشه بازار امروز به رنگ قرمز درآمده است. تعداد زیادی از نماد ها و گروه های بورسی از نیمه ساعات معاملات جهت خود را عوض کردند و فرایند نزولی در پیش گرفتند. خودرویی ها و بانک ها معدود گروه هایی بودند که توانستند فرایند صعودی خود را تا سرانجام معاملات حفظ نمایند. اتفاقی که باعث شد رنگ نماد دارا یکم هم روی نقشه بازار سبز باقی بماند. این صندوق امروز 1.8 درصد افزایش قیمت پیدا کرد. ولی پالایش با عقب نشینی 2.8 درصدی به کار خود سرانجام داد. اغلب صندوق های ETF سهامی امروز در نزدیکی قیمت روز گذشته معامله شدند. خودرویی ها تا سرانجام معاملات سبز ماندند. خودرو و خگستر صف خرید را حفظ کردند و رشد سه تا چهار درصدی از نظر خساپا و خبهمن کافی بود. گروه فلزات اساسی تا سرانجام معاملات به رنگ قرمز درآمد. امروز شاهد کاهش دو درصدی قیمت سهام فولاد، فملی و کویر بودیم و برای ذوب، فلوله و زنگان صف فروش تشکیل شد. در همین گروه فرزین، فجر، وتوکا و فروش راه خود را از دیگران جدا کردند و پنج درصد افزایش قیمت داشتند. بانکی ها تا سرانجام معاملات در صف خرید ماندند. اتفاقی که باعث شد وبصادر و وتجارت پنج درصد و وبملت چهار درصد افزایش قیمت پیدا کند. محصولات غذایی، شیمیایی، فرآورده های نفتی، استخراج کانه های فلزی، محصولات کانی غیرفلزی، رایانه و زراعت از جمله گروه های قرمز در نمایی سرانجامی نقشه بازار امروز هستند.

کاهش نسبی ارزش معاملات روزانه بورس

معامله گران بورس امروز حدود هشت میلیارد و 250 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 873 هزار معامله به ارزش پنج هزار و 336 میلیارد تومان دادوستد کردند. این رقم نسبت به روز گذشته کمی کاهش پیدا نموده است. عنوان پرتراکنش ترین نماد های بورس امروز در اختیار غکورش، خودرو، خساپا، شپنا، کاما، فملی و اپال بود و فتوسا، فگستر، زملارد، شاروم، چخزر، کزغال و کرمان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 423 میلیارد تومان پول از بورس

آنالیز فرایند تغییر مالکیت سهام حقیقی و حقوقی در بازار امروز نشان از خروج 423 میلیارد تومان پول از بورس دارد. عمده خروج پول به ترتیب در نماد های غکورش، غصینو، فولاد، میدکو، خودرو، اپال، رکیش و شپنا رخ داده و می تواند به معنای حمایت حقوقی ها از این نماد ها باشد. در سوی مقابل امروز شاهد ورود پول حقیقی به نماد های وبملت، فروی، فرزین، وتجارت، غشهداب، کاما، وساپا و زپارس بودیم.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1712

به "گزارش خبرنگاران از بورس تهران در روز سه شنبه 18 خرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران از بورس تهران در روز سه شنبه 18 خرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید