اجرای گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته ای قطعی شد

به گزارش مجله بیزبینگ، مذاکرات ایران و اروپا همچنان ادامه دارد امّا با توجه به این که اروپا فعلا قادر به تامین شروط ایران تا 14 شهریور نیست، برداشتن گام سوم ایران قطعی شده است.

اجرای گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته ای قطعی شد

به گزارش گروه بین الملل مجله بیزبینگ، در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، اعضای اروپایی برجام نتوانستند به تعهدات خود عمل نمایند. به همین دلیل جمهوری اسلامی در راستای ایجاد توازن در تعهدات برجامی، از اردیبهشت امسال دو گام را در راستای کاهش تعهدات هسته ای خود برداشته است. در ادامه کاهش تعهدات به منظور حفظ برجام، ایران ضرب الاجلی را تا 15 شهریور معین کرد که در صورت عدم انجام اقدامی عملی توسط اروپایی ها گام سوم را بردارد. بر اساس گفته مقامات ایرانی، گام سوم محکم تر از گام های اول و دوم خواهد بود.

از طرفی با توجه به نزدیکتر شدن به ضرب الاجل 15 شهریور هنوز به نظر نمی رسد که اروپایی ها بتوانند تا موعد مقرر اقدامی عملی انجام دهند. از این رو ایران بطور قطع تا روز پنجشنبه هفته جاری گام سوم خود در کاهش تعهدات برجامی را شروع خواهد نمود.

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی روز گذشته در مصاحبه ای با مجله بیزبینگ گفت که فرانسه پیشنهادی را به ایران ارائه نموده است تا مانع از برداشته شدن گام سوم و احتمالا بازگرداندن گام های اول و دوم ایران باشد. این اقدام در ازای تخصیص 15 میلیارد دلار خط اعتباری به عنوان پیش خرید نفت ایران خواهد بود.

این در حالی است که اروپایی ها برای اجرایی کردن اینستکس، پس از گذشت یکسال و اندی هنوز نتوانسته اند اقدامی عملی انجام دهند. با این توضیحات، این که ایران گام سوم خود را در کاهش تعهداتش بردارد به قطعی است.

تحلیلگران معتقدند تا زمانی که اروپا و اعضای باقیمانده برجام اقدامی عملی در زمینه جبران تعهدات برجامی انجام نداده اند، تهران باید به روند کاهش تعهدات خود ادامه دهد. از طرفی طی مذاکرات روند پاریس، بعضی پیشنهادها مطرح شده است، اما صرف طرح پیشنهاد و وعده برای انجام آن پیشنهادات نمی توان مانع کاهش تعهدات هسته ای ایران شد. چرا که هر گونه تزلزل و تردید در این زمینه سیگنال اشتباهی به غرب به معنای عقب نشینی ایران خواهد بود. این فرآیند دوباره می تواند دچار سرنوشت اینستکسی گردد که خود اروپایی ها هم به آن امیدی ندارند.

اروپا به نیابت از آمریکا در حال مذاکره با ایران است تا با راضی کردن ایران، این کشور را به باقی ماندن در برجام متقاعد کند. این موضوع از باطل شدن تصور و مفروضاتی است که غرب آنها را در سر می پروراند. یکی از مفروضات طرف مقابل این بود که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها ایران تسلیم خواسته ها و شروط آمریکا خواهد شد، اما بر خلاف تصور آنها چنین اتفاقی نیفتاده است.

فرض دوم آمریکا این بود که در منطقه ائتلافی را ایجاد کند که اهداف ضد ایرانی دنبال کند و تهران را در منطقه منزوی کند. اما در عمل آمریکایی ها چه در زمینه ائتلاف شامل کشورهای عربی و چه ائتلاف تامین امنیت کشتیرانی نتوانسته اند پیروز عمل نمایند یا حتی یارگیری نمایند.

مفروض سوم آمریکایی ها این بود که این کشور بتواند بحران های منطقه ای در کشورهایی مانند افغانستان، یمن، لبنان و سایر کشورها را حل نماید و سپس بر روی ایران متمرکز گردد. اما در عمل، بسیاری از این بحران ها مانند جنگ یمن، گفتگوهای با طالبان در افغانستان و سایر موارد به در بسته خورده اند.

چهارمین تصور آمریکایی ها این بود که با فشار حداکثری علیه ایران، جمهوری اسلامی دچار بحران شده و مردم به خیابان ها آمده و تظاهرات گسترده مردمی سراسر ایران را فراخواهد گرفت. اما چنین اتفاقی نیز نیفتاد.

آخرین مفروض و ادراک آمریکایی ها و از جمله اروپایی ها این بود که ایران تحت هر شرایطی در توافق هسته ای باقی خواهد ماند، خواه منافع مالی اش تامین گردد خواه نگردد. ایران با کاهش تعهدات هسته ای و اتخاذ سیاست جدید مقاومت فعال این ادراک آمریکا و اروپا را نیز باطل کرد. به هم ریختن محاسبات غرب باعث شد که آمریکایی ها برای توافق با ایران یا مجاب کردن آن به باقی ماندن در توافق هسته ای دست به دامن کشورهای دیگر از جمله فرانسوی ها شوند.

اکنون نیز ضمن در جریان بودن مذاکرات، هنوز اقدامی عملی از سوی اروپا انجام نشده است. بنابراین بهتر آن است که تهران به وعده خود در کاهش تعهدات هسته ای عمل کند و فریب وعده های نسیه اروپایی ها را نخورد. شواهد و قرائن نیز حکایت از چنین سیاستی دارد و برداشته شدن گام سوم توسط ایران طی روزهای آینده و تا روز پنجشنبه قطعی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 272

به "اجرای گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته ای قطعی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته ای قطعی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید