برنج ایرانی 40 درصد گران شد ، شکر رکورددار تورم

به گزارش مجله بیزبینگ، به گزارش خبرنگاران، افزایش قیمت هر کیلو برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک به ترتیب از حدود 26 در مرداد ماه سال قبل به حدود 38 هزار تومان در ماه مشابه امسال در حالی است که در ماه های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود.

برنج ایرانی 40 درصد گران شد ، شکر رکورددار تورم

اخیرا مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی 50 سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی از جمله برنج، از کاهش حدود 18 تا 19 درصدی فراوری برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی اسم نموده بود.

پیش از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی خبر داده بود و چند بار خواهان کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد.

اکنون دوره ممنوعیت فصلی است که از ابتدای مردادماه شروع شده و تا آبان ماه ادامه دارد؛ با این حال در این مدت با توجه به کاهش ذخایر برنج و افت 69 درصدی واردات در امسال و اهمیت تنظیم بازار مقرر شد که ممنوعیت فصلی اجرا گردد ولی برای برنج هایی که تا قبل از 31 مردادماه قبض انبار یا تاریخ ورود آنها به گمرک و بنادر ثبت شده در صورت داشتن ثبت سفارش ترخیص گردد.

اما قبل از ممنوعیت، حدود 10 کشتی حاوی برنج از کشورهای مبدأ به سمت بنادر ایران حرکت نموده بودند و با اینکه بخشی از آنها تا 31 تیرماه به ایران رسیدند، اما قبض انبار و تاریخ ورود بعد از این تاریخ صادر شد، بنابراین هنوز توافقی در خصوص مشخص تکلیف این برنج های وارداتی در بنادر صورت نگرفته است. در نهایت برای تنظیم بازار برنج، 100 هزار تن برنج تایلندی، هندی و پاکستانی از ذخایر استراتژیک در سطح فروشگاه های زنجیره ای، تعاونی های مصرف و اتحادیه ها توزیع شد که مورد انتقاد انجمن واردکنندگان برنج نهاده شد.

لازم به ذکر است که در مرداد ماه امسال قیمت برنج تایلندی و پاکستانی هم 50.1 و 18 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته و 10 و 21 هزار تومان به حدود 15 هزار و 500 و 24 هزار و 500 تومان در مرداد امسال رسیده است.

شکر در رتبه اول افزایش قیمت

البته در بین انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در مرداد ماه مربوط به شکر است که قیمت آن در مرداد امسال 63.4 درصد نسبت به ماه مشابه سال 1399 افزایش یافته است؛ به طوری که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود 8400 تومان در مرداد سال قبل به 13 هزار و 800 تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.

البته مشاهدات میدانی نشان می دهد قیمت شکر هم در بسته های 900 گرمی در مغازه ها به 15 تا 18 هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و فراوریکنندگان اوایل امسال دلیل افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی اسم کرد و گفت که با توجه به اینکه شکر در حال حاضر با ارز نیمایی وارد می گردد دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.

افزایش بیش از 50 درصدی قیمت مرغ

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه هم در مرداد ماه با افزایش 53.1 درصدی به حدود 27 هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود 17 هزار و 700 تومان بوده است.

البته گزارش های میدانی از بازار در مرداد ماه حاکی از ورود قیمت مرغ به کانال 40 هزار تومانی بود که در میانه شهریور با کاهش هفت تا 10 هزار تومان روبرو شد. این در حالی است که نرخ مصوب مرغ 24 هزار و 900 تومان است و چون ارز دولتی به نهاده های فراوری اختصاص یافته مرغ باید با همین قیمت مصوب در دسترس همگان باشد.

البته فراوریکنندگان بارها تاکید دارند که با وجود افزایش هزینه های فراوری و افزایش قیمت تمام شده مرغ، مرغداران مرغ های زنده را براساس سازوکار مشخص شده با قیمت مصوب 17 هزار و 100 تومان تحویل کشتارگاه ها می دهند و اینکه از کشتارگاه تا عرضه در بازار چه اتفاقی می افتد که قیمت ها چنین جهشی پیدا می نماید باید به وسیله دستگاه های نظارتی مربوطه رصد و رسیدگی گردد.

در چنین شرایطی وزارت صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت نظارت بر بازار را بر عهده دارد، از زمان تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ در اوایل امسال، می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تامین و توزیع این کالاست؛ بنابراین این وزارتخانه مسئولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند.

گوشت قرمز چقدر گران شد؟

در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با 52.4 و 32.6 درصد افزایش در مرداد امسال به حدود 120 و 130 هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال 1399 به ترتیب حدود 79 و 98 هزار تومان بوده است.

بر این اساس کمترین کاهش قیمت در مرداد امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به برنج پاکستانی بوده است.

کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟

آنالیز قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه هم نشان می دهد قیمت همه اقلام یاد شده در مرداد امسال نسبت به ماه قبلش به جز برنج پاکستانی و تایلندی با 0.7 و 2.5 درصد کاهش، بین 2.3 درصد (گوشت مرغ تازه) تا 4.9 درصد (برنج هاشمی) افزایش یافته است.

منبع: ایسنا

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1843

به "برنج ایرانی 40 درصد گران شد ، شکر رکورددار تورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج ایرانی 40 درصد گران شد ، شکر رکورددار تورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید