کارگران آسیب دیده از کرونا چه نمایند؟ ، ثبت نام وام کرونایی شروع شد

به گزارش مجله بیزبینگ، با شیوع ویروس کرونا در کشور زندگی اقشار مختلف به ویژه کارگران با مشکلاتی رو به رو شد و حال دولت با صلاحدید وزارت کار قصد حمایت بخشی از این قشر را دارد.

کارگران آسیب دیده از کرونا چه نمایند؟ ، ثبت نام وام کرونایی شروع شد

به گزارش خبرنگار ، با شیوع کرونا، رکود و بیکاری کسب و کار ها به یک پدیده جهانی تبدیل شده است، تا کنون بیش از 100 کشور درگیر کرونا شده اند و همین موضوع بر روی اقتصاد جهانی تاثیر زیادی گذاشته است. براساس پیش بینی های سازمان های بین الملی، رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

کشور های مختلف متناسب با سطح و نوع ساختار مالی در جهت کاهش آسیب های ناشی از این رکود مالی در کوشش هستند. کشورما نیز از این پدیده جهانی دور نمانده و 29 بهمن 98 وزارت بهداشت به صورت رسمی اولین ابتلا به ویروس کرونا را در کشور بیان نمود. پس از تایید رسمی ورود ویروس کرونا به کشور و افزایش تعداد مبتلایان، بسیاری از فعالیت ها اجتماعی تعطیل شد.

به منظور کاهش سرعت انتقال ویروس، ستاد مبارزه با کرونا محدودیت هایی را در نظر گرفت که به موجب آن فعالیت های همچون رفت و آمد، مدارس و دانشگاه های تعطیل شد.

فعالیت های گردشگری، اقامتی، پذیرایی، حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای، صنعت فرهنگی، هنری و تفریحی، خدمات آموزشی و غذا از مهم ترین صنایعی هستند که با بیشترین آسیب را دیدند.

یکی از اقشاری که با کاهش فعالیت های مالی آسیب دیدند قشر کارگری بودند.کارگران که یکی از مهم ترین ارکان فراوری هستند با تعطیلی واحدهای فراوریی با مشکل روبه رو شدند.

اولین تاثیر کرونا بر قشر کارگر موکول شدن موضوع معین دستمزد کارگران به سال جدید بود. در حالی که کارگران که در ماه های خاتمهی سال منتظر معین حقوق خود برای سال آینده بودند، اعضای شورای عالی کار نتوانستند به جمع بندی برسند و جلسات کمیته دستمزد را به سال جاری موکول کردند.

قبل از خاتمه سال اعضای کمیته رقم سبد معیشت یک خانواده کارگری 4 نفره را 4 میلیون و 940 هزار تومان معین کرد.

اعضا کمیته دستمزد میزان سبد معیشت یک خانواده کارگری را براساس جدول زیر معین کردند:

توضیحعدد
سبد معین شده سال 139837.596.625ریال
سبد معین شده سال 139949.400.000ریال
سهم خوراکیهای معین شده برای سال 13989.924.453ریال
سهم خوراکیهای معین شده برای سال 139915.289.431ریال
درصد افزایش خوراکی ها54.06%
تورم خوراکیهای کل دی 9852.1%
تورم خوراکیهای دهک کارگری دی 9850.3و51.1% میانگین = 50.7%
سهم سایر اقلام سبد معین شده برای سال 139827.672.172 ریال
سهم سایر اقلام سبد معین شده برای سال 139934.110.569 ریال
درصد افزایش سایر اقلام سبد23.27%
تورم غیرخوراکیهای دی 9832.9%
تورم غیر خوراکیهای دهک کارگری دی 9831.4و31.7% میانگین = 31.5%
سهم خوراکیها از سبد در پانزده گروه درآمدی کارگری32.40 و 30.16 % میانگین = 31.28%
سهم خوراکیها در سبد معین شده30.95%
سهم غیرخوراکی ها از سبد در پانزده گروه درآمدی کارگری67.80 و69.84% میانگین = 68.82%
سهم غیر خوراکیها در سبد معین شده69.04%
تفاوت دو سبد11.807.375ریال
درصد افزایش کل سبد31.40%
حداقل دستمزد سال 1398 با مزایا20.344.155ریال
قدرت پوشش دستمزد بر سبد 139854.12%
درصد افزایش دستمزد مورد احتیاج جهت حفظ سبد58.04 %

طبق اعلام کمیته دستمزد برای اینکه یک خانواده کارگری بتواند کل سبد معیشتی خود را تامین کند باید حقوق آن ها در سال آینده حدود 58 درصد افزایش (بیش از یک میلیون و 180 هزار تومان) پیدا کندالبته این رقم برای قبل شیوع کرونا در کشور است و نمایندگان کارگری در شورای عالی کار معتقد هستند با شیوع کرونا در کشور، رقم سبد معیشت خانواده ها افزایش پیدا نموده است.

علی خدایی عضو شورای عالی کار در گفت و گو با خبرنگار حوزه ،اظهار کرد: هنوز تاریخی از سوی دولت برای برگزاری جلسات شورای عالی کار به منظور معین دستمزد کارگران به ما اعلام نشده است.

وی اضافه نمود: بعد از آخرین جلسه شورای عالی کار در سال گذشته، هیچ جلسه و گفت وگویی برای معین حقوق کارگران بین شرکای اجتماعی برگزار نشده است.

خدایی در باره تاثیر کرونا بر سبد معیشت کارگران گفت: کرونا قطعا در بخش هزینه های بهداشت و درمان خانواده ها تاثیر قابل توجهی داشته است، اما هنوز رقم آن معین نشده است.

این عضو شورای عالی کار بیان نمود: دیگر احتیاجی به برگزاری جلسه برای معین مجدد سبد معیشت نیست و ما منتظر برگزاری جلسات معین دستمزد هستیم و آقا شریعتمداری وزیر کار وعده داده بودند که در نیمه اول فروردین ماه جلسات برگزار گردد، اما متاسفانه این کار هنوز انجام نشد.

خدایی درباره تاثیر اقدامات دولت در زندگی کارگران برای مقابله با اثرات کرونا گفت: قطعا اقدامات دولت مانند در نظر دریافت بیمه بیکاری در محدوده زمانی که کارگران به دلیل قرنطینه بیکار شده اند تاثیر گذار خواهد بود، اما این اقدامات کافی نیست.

وی اضافه نمود: متاسفانه کارگران زیادی وجود دارند که به صورت غیر رسمی کار می نمایند و این کارگران بیشتر در بخش اصناف فعالیت دارند و به دلیل اینکه در حال صنوف با تصمیم ستاد مقابله با کرونا تعطیل هستند، این کارگران بیکار شده اند که عمده آن ها حتی بیمه هم نیستند تا بتوانند بیمه بیکاری دریافت نمایند. برای این قشر از جامعه هنوز تصمیم گرفته نشده است و اگر هم برای آن ها اقدامی صورت گرفته باشد زیاد مشهود نیست و این کارگران دچار مشکل هستند.

خدایی بیان نمود: بیمه بیکاری بیشتر مشمول کارگرانی می گردد که در واحد های رسمی کار می نمایند می گردد به همین دلیل این کارگران از حداقل ها برخوردار هستند و بیشتر نگرانی ها در خصوص کارگران غیر رسمی است که آمار دقیقی هم در خصوص تعداد آنها وجود ندارد و برآورد ها می گویند که بیش از 3 کارگر غیر رسمی در کشور وجود دارد.

به گفته فرامزر توفیقی عضو دیگر شورای عالی کار سبد معیشت خانواده ها بعد از شیوع کرونا از 4 میلیون 940 هزار تومان به 5 میلیون ونیم افزایش پیدا نموده است.

سه فرضیه برای حقوق کارگران در سال 99 قوت گرفت

با شیوع کرونا و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا صنوف در روزهای خاتمهی سال که اوج فعالیت آنها بود، تعطیل شدند و به تبع آن کارگران زیادی نیز بیکار شدند.

مشاغل و اماکنی با شیوع کرونا تعطیل شدند شامل دانشگاه ها و مدارس، مهد کودک ها، پاساژها، مراکز خرید، نمایشگاه ها، خشکشویی ها، لوکس فروشی ها، اسباب بازی فروشی ها، گیم نت ها، قهوه خانه و چایخانه و کافه و تریاها، فرش و موکت فروشی ها، فروش لوازم و مواد دخانی، تالار پذیرایی ها، باشگاه های ورزشی و بدنسازی، پارک ها و شهر بازی ها، باغ وحش ها، مراکز تجمع برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، بازار های روز موقت، آکادمی ها، موزه ها، سینما و تئاتر ها، مراکز فروش لوازم خانگی ها، کادویی فروشی ها، خدمات چاپ دیجیتال، آتلیه و عکاسی ها، اقامت سرا ها و اجاره ساختمان ویلای شخصی، تزیینات داخلی سازی، فروشگاه های فروش لوازم خانگی، قنادی ها، پوشاک فروشی ها، پارچه فروشی ها، خیاطی ها، خرازی ها، مصالح فروشی ها، آهن فروشی ها، فروشگاه قطعات یدکی و چایخانه ها هستند.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران در گفت وگو با خبرنگار ، از ادامه دار شدن تعطیلی ها تا روز 23 فروردین اطلاع داد و گفت: واحد هایی که در این ایام تعطیل بودند تا روز بیست و سوم فروردین تعطیل خواهند بود یعنی باز شدن واحد های صنفی به بعد از تعطیلات نیمه شعبان و آخر هفته موکول خواهد شد.

او ادامه داد: در این ایام تنها فروشگاه ها و مراکز عرضه اقلام ضروری به روی مردم باز خواهند بود و هیچ یک از واحد های صنفی که در این ایام تعطیل بوده اند شروع به فعالیت صنفی نخواهند کرد.

نوده فراهانی توضیح داد: از روز بیست و سوم فروردین به بعد معین و تکلیف خواهیم کرد تا صنوف مختلف به ترتیب اولویت فعالیت خود را شروع نمایند. طی جلسات کارشناسی و ارزیابی های تخصصی ترتیب صنوف معین خواهد شد.

دولت به منظور کاهش خسارت ناشی از کرونا اقداماتی اتخاذ نموده است تا خانواده ها با مسائل کمتری مواجعه شوند.

در اولین اقدام دولت تصمیم گرفت به خانواده هایی که بعد از کرونا هیچ درآمدی ندارند یاری معیشتی پرداخت کند.

سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که در 4 دوره یاری معیشت به 3 میلیون خانواده پرداخت کند.

اولین مرحله این یاری معیشتی در آخرین روز سال 98 به حساب یارانه سرپرستان خانواده واریز شد و تا خرداد ماه نیز سه دوره دیگر آن پرداخت خواهد شد.

تعداد اعضای خانواده مبلغ پرداختی

خانواده 1 نفر

200 هزار تومان

خانواده 2 نفر

300 هزار تومان

خانواده 3 نفر

400 هزار تومان

خانواده 4 نفره

500 هزار تومان

خانواده 5 نفره و بیشتر

600 هزار تومان

همچنین دولت به 4 میلیون نفر که از اقشار آسیب پذیر وام یک و نیم تا دو میلیون تومانی پرداخت می نماید. این وام در قالب کارت های اعتباری خرید کالا به افراد پرداخت می گردد. این کارت ها در طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع کرونا براساس دستورالعمل ابلاغی معاون اول رییس جمهور به اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و کرایه های بین شهری، دستفروشان و کارگران فصلی تا سقف 4 میلیون خانوار به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعلق می گیرد.

بانک های عامل همان بانک واریز نماینده یارانه افراد بوده و موظفند 48 ساعت پس از اعلام وزارت کار، به ترتیب اعتبار یک میلیون تومانی را در کارت خانوار های یک نفره و 2 میلیون تومانی را در کارت خانوار بیش از یک نفره فاقد درآمد ثابت منظور نمایند.

بازپرداخت طی 27 ماه که 3 ماه آن تنفس است صورت می گیرد و 8 درصد از سود 12 درصدی آن توسط دولت به بانک ها پرداخت می گردد.

مشمولین احتیاجی به مراجعه به بانک ها نداشته و بانک ها با اخذ تعهد الکترونیک می توانند اقساط را از یارانه و یاری هزینه معیشتی افراد کسر کند. دارابودن چک برگشتی و اقساط معوق بانکی مانع دریافت این تسهیلات نمی گردد.

با شیوع کرونا و بیکار شدن تعدادی از کارگران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متعهد به پرداخت بیمه بیکاری به این دسته از کارگران شد.

این بیمه بیکاری شامل حال کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی می گردد که در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور موقت بیکار غیرارادی شناخته شده اند.

صرفا بیکاران غیرارادی مشمول قانون کار که بیمه شده تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند، می توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شوند.

بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری ثبت نام شده در سامانه می توانند تا سه ماه (اسفند ماه 98 لغایت اردیبهشت 99) بیمه بیکاری دریافت نمایند.

افراد برای ثبت نام بیمه بیکاری باید به سایت Bimaebikari.mclc.gov.ir مراجعه نمایند. بعد از ثبت نامه در این سامانه و دریافت کد رهگیری، احتیاجی به حضور فیزیکی کارگران به ادارات کار نیست.

حضور و غیاب متقاضیان بیمه بیکاری تا خاتمه اردیبهشت ماه انجام نمی گردد. در صورت استمرار بیکاری بعد از اردیبهشت ماه پرونده افراد در کمیته دونفره آنالیز و پس از تایید، پرداخت بیمه بیکاری ادامه پیدا خواهد نمود. همچنین علی ربیعی سخنگوی دولت از اختصاص 5 هزار میلیارد برای پرداخت بیمه بیکاری اطلاع داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 931

به "کارگران آسیب دیده از کرونا چه نمایند؟ ، ثبت نام وام کرونایی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران آسیب دیده از کرونا چه نمایند؟ ، ثبت نام وام کرونایی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید